Fenerbahçe, Jay Triano’yu maç ortasında transfer etmiş

NBA’de en son Phoenix Suns‘ta baş antrenörlük yapan Kanadalı eski basketbolcu Jay Triano, Open Look adlı kitabında Fenerbahçe‘deki oyunculuk günlerine de yer verdi.

Fenerbahçe, Jay Triano’yu maç ortasında transfer etmiş

Triano'nun kitabında Fenerbahçe ile ilgili anılarına yer verdiği bölümde sarı lacivertli takıma transfer oluşunun ilginç hikayesini şöyle anlatıyor:

“İyi oynadığım bir maçın sonuna doğru serbest atış çizgisinde seyircilerin arasında bağıran birini duydum: “Jay Triano, Türkiye’de oynamak ister misin?” Hayır dedim ve şutumu soktum. Sesin geldiği tarafa bakınca koltuğundan kalkmış Türk yöneticiyi gördüm. İkinci atışı soktuktan sonra onu tekrar duydum: “Sana 40 bin dolar öderim!” Savunmaya dönüyordum ama daha orta alana gelmeden kararımı vermiştim. “Varım” diye bağırdım.

Sonraki hafta sonu İstanbul’a uçtum, bana şehri ve tesisleri gezdirdiler. Başta şüpheciydim, Türkiye’de yaşamak büyük bir değişim olacaktı. Ama koç bana organizasyonun ne kadar iyi olduğunu gösterdi. Kontratı önüme koyduklarında bu maceraya hazırdım. Aynı Eylül ayında Fenerbahçe forması giymeye başladım, dünyanın en ünlü spor kulüplerinden biriydi"

İstanbul’a kısa sürede aşık olduğunu belirten Triano, "Boğaz şehri ikiye bölüyor, tarihsel açıdan burası Asya’yla Avrupa’yı ayıran su yoluydu. Doğu tarafında, Asya yakasında yaşıyordum. Ama Avrupa tarafında maçlarımızı oynuyor ve antrenman yapıyorduk. Her gün beni karşı tarafa götüren vapura binip kalabalığa karışıyordum. Şehir ve içindeki insanlar gördüğüm en dost canlısı, sıcak ortamı sunuyordu. İstanbul coğrafyası ve tarihiyle dünyanın merkezi gibiydi. Yiyemeyeceğiniz yemek yoktu. Hem geleneksel kıyafetleri hem de güncel Avrupa modasını giyinen insanlar vardı. Bana heyecan veren bir yaşantım vardı" ifadelerine yer verdi.

Fenerbahçe'de forma giydiği dönemde Türk basketbolunun daha yeni büyümeye başladığını vurgulayan Kanadalı basketbol adamı, 'Yabancı oyuncular asilzadeler gibi karşılanıyordu. Evin yanı sıra kulüp bana bir de araba verdi. Daha fazla bir şey istemem imkansızdı. Tabii ki bu cömertliğin yanında başarı için baskı da geldi. Evden çok uzaktaydım, aynaya her baktığımda orada ne yaptığımı kendime soruyordum.”

Triano şu an Charlotte Hornets‘in birinci yardımcı koçu konumunda. (eurohoops)

Jelena Karleusa yine rahat durmadı!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber