FUTBOLA YENİLDİM

Orhun, bırakma nedenini anlattı, G.Saray’da basketbolun hedefsiz kaldığını açıkladı

FUTBOLA YENİLDİM
Kimsenin beklemediği bir anda gökyüzünden kayan bir yıldız gibi ansızın kopuverdi basketboldan... İçindeki sıkıntının, stresin, bezginliğin üstesinden gelemedi... Dayanacak gücü kalmamıştı, bir anda noktayı koyuverdi.
Neydi Galatasaray’ın ve Milli Takım’ın kaptanı Orhun Ene’yi canından bu kadar bezdiren, yirmi yıldır aşığı olduğu basketboldan bir anda elini eteğini çektiren ? Orhun, sonunda içinde kopan fırtınaları, yaşadığı hayal kırıklıklarını sadece Milliyet’e aktardı.

Işık kayboldu
- Basketboldan ansızın kopmana neden olan gerçek sebepler ne ?
- “İnsanlar benden çok sansasyonel gerekçeler bekliyor. Ama bu senelerin getirmiş olduğu birikimdir. Profesyonel anlamda geçmişte birçok sıkıntı yaşadım. Galatasaray’a da belli hedefler doğrultusunda geldim. Ama geçirdiğim üç yıl içinde bu işin sonu olmadığını gördüm. Şu andaki bozuk düzen içerisinde basketbol kariyerime birşey ekleyemeyeceğimi anladım. Her şeye rağmen hep ileride ışık görüyordum. Bu ışık beni ayakta tutuyordu. Ama Antbirlik maçından sonra o ışık da kayboldu."
- Fenerbahçe ve Beşiktaş’ta da yapı amatör. Ama Galatasaray’da yaşanan krizler bu iki kulüpte şu anda mevcut değil.
- “Fenerbahçe’nin şu anda göstermiş olduğu gayreti takdir ediyorum. Müessese kulüplerini yakalama konusunda çok önemli adım attılar. Örneğin bir salon kurdu ve seyircisini topladı. Bu benim için çok önemli. 3 - 5 seyirci ile hiçbir organizasyonu olmayan Galatasaray’ın şampiyon olması çok daha zor."
- Galatasaray’ın profesyonel yapıya sahip olduğuna inanıyor musun?
- “Ne yazık ki, Galatasaray basketbolda profesyonelliği oturtamadı. Parasal krizden çok, önemli olan sıkıntı burada yatıyor. Örneğin bu sezonu ele alalım. Normalde tüm takımlar haziranda çalışmalara başlıyor, kamplara giriyor. Bizim ise bırakın yabancı oyuncu seçimlerini, sezon başlamasına kısa süre kala coachumuz bile belli değildi. Kendi başımıza ne yapabilirdik ki ?"

Masör bile olunmaz
- Galatasaray’da ne gibi değişikliklere ihtiyaç görüyorsun ?
- “Galatasaray’ın şu anki ortamında, bırakın oyunculuğu, coach, masör, malzemeci, idareci olarak bile bulunmak çok zor. Ne yazık ki basketbol Galatasaray’da hedefsiz, amaçsız, futbolun yanında ezilmiş bir branş. Üç - beş kişinin cebinden çıkan parayla bu olmaz. Galatasaray sponsor bulmazsa basketbol şubesinin devam etmesi mümkün değil. Ne zaman ki profesyonelce bu işe yaklaşan, işi bilen kişiler gelir o zaman başarı yakalanır."
- Milli Takım için dönmeyi düşünür müsün ?
- “Bu kadar basketbol oynamayı seven, para aldığı zaman da, almadığı zaman da özveriyle oynayan bir oyuncu, Milli Takım’a ihanet eder mi ? Milli Takım’da oynamaya karar verirsem, öncelikle gider kendi kulübümde, Galatasaray’da oynamaya başlarım. Eğer benimki ihanetse, Türkiye’de birçok kulüpte birçok insan, yönetici, idareci, oyuncu dönem dönem, Milli Takım’a ihanet etmiştir. Milli Takım’a, oyuncusunun gitmemesini isteyen idareci, oynamak istemeyen oyuncular olmuştur."

Silah vermem
Orhun cafesine döndü... Çalışıyor ve sıkıntılarını unutmak istiyor... Şöyle konuşuyor: “Büyük camialarda bu tip tartışmalara girenler, aynı tuzağa düşüyorlar, horoz dövüşüne kurban gidiyorlar. Birçok Galatasaray düşmanı var. Benim detaylı açıklamalarda bulunmam bu insanlara silah vermek olur."

Orhun’dan inciler

Takımımı satmam
“ÜÇ yıl önce Galatasaray’a geldiğimde camiada hakkımda ‘Bir dolar için takımı satar’ diyenler vardı. Ama orada geçirdiğim üç yıl içinde yüzü kızaran ben değil, onlar oldu. Benim nasıl bir Galatasaraylı olduğumu gördüler."

Milliler ciddi değil
“BİZİM dışımızda Avrupa’daki tüm milli takımlarda oyuncular hep profesyonelce oynuyorlar. Bizde ise ne yazık ki, hedeften biraz uzaklaşıldı mı hemen kendilerini salıveriyorlar. Milli Takım hala ciddiye alınmıyor."

Sözler tutulmadı
“SEZON başlamadan önce Faruk Süren’le konuştum. Efes Pilsen’e gitmek istediğimi söyledim. Galatasaray’da kalmamı söyledi, iyi bir kadro kurulacağının garantisini verdi. Ama maalesef verilen sözler tutulmalı."

Hagi gibi olurdum
“FUTBOL takımında oynasaydım, dört yıl daha forma giyerdim. Hagi’nin her sezon sonunda bir yıl daha oynaması isteniyor. Çünkü çok kaliteli oyuncu. Hagi de başarılarla manevi olarak tatmin oluyor, maddi beklentilerini karşılıyor."Kalite kokan gol vuruşu!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber