G.Saray'ın borcu 1 milyar 623 milyon lira

Galatasaray Kulübünün 30 Eylül 2016 tarihi itibarıyla toplam borcunun 1 milyar 623 milyon lira olduğu açıklandı.

G.Saray'ın borcu 1 milyar 623 milyon lira

Sarı-kırmızılı kulübün Gayrettepe Dedemen Otel'de gerçekleştirilen aralık ayı olağan divan kurulu toplantısında, başkan yardımcısı Eşref Alaçayır, kulübün mali raporları hakkında bilgi verdi.

Alaçayır, 30 Eylül 2016 itibarıyla kulübün toplam borcunun 1 milyar 623 milyon lira, alacaklarının ise 545 milyon lira olduğunu dile getirdi. Alaçayır, konsolide borç alacak farkının ise 1 milyar 78 milyon lira olduğunu kaydetti.

Eşref Alaçayır, son dönemdeki borç artışının kur farkı ve faizlerden kaynaklandığını ifade etti.

Galatasaray Kulübünün 30 Haziran 2016 itibarıyla toplam borcu 1 milyar 564 milyon lira olarak açıklanmıştı.

Dursun Özbek:"2017 Galatasaray'ın yılı olacak"
Galatasaray'ın 2016 yılı son Divan toplantısı yapıldı. Divan'da söz alan başkan Dursun Özbek, Riva Projesi ile ilgili son zamanlarda sadece arsa satışı diye nitelemeler yapılmasından rahatsız olduğunu belirtti ve proje ile ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Dursun Özbek Divan üyelerine yaptığı konuşmada şunları söyledi:
"Bizden önceki yönetimler de Riva Arazisi için girişimlerde bulundu. Bizim yaptğımız da bu işi aynı mecrada harekete geçmek. Bu iş sadece arsa satışı olarak değerlendirilemez. Yapılan işlerin niteliğini değiştirerek kimse yönetimimizi tehdit etmesin. Bizim beklentimiz Galatasaray tarihinin en zor günlerinde bizim yanımızda durun. Kulübe katkı verecek projesi olan herkese kapım açık. Bu zor günlerden kurtulmak amacıyla herkesin yanımızda olmasını diliyorum. Biz yaptığımız ön protokola bağlı olarak çalışmalarımızı sürdürdük ve nihai şekline gelmesini sağladık. Komisyon kurulmuştu ve bu komisyon bize uyarılarda bulundu olması gerekenleri rapor etti. Biz de yönetim olarak onları da dikkate aldık nihai protokolü imza aşamasına getirdik."
"SALON İÇİN GEREKLİ İZNİ ALMAK ÜZEREYİZ"
"Bu faaliyetlerimizi çabuk sonuçlandırarak Galatasaray'ın bu dar boğazdan çıkması için herşeyi yapıyoruz. Ayrıca çatının kapanmasından dolayı intifa hakkını alamıyorduk ve bu problem de yüzde yüz çözüldü. Sadece vekalet işi kaldı. Tapuda gereken düzenleme yapılacak ve intifa hakkının Galatasaray'a verilmesi sağlanacak. Bugün Ankara'da benim de olmam gerekiyordu ancak geçen divana da katılmadığım için arkadaşıma vekalet verdim. Çatı ile beraber, kapalı salon projemiz de bitmek üzere. Sarıyer Belediyesi ile temaslarımız sürüyor. Yıl sonu gelmeden ruhsatı almak amacındayız. Son derece iyi niyetle bu taahhütleri veriyorum ama bunlarda küçük sapmalar olabilir, asıl istikametimizde değişiklik yok. Çok sıkıntılı bir 2016 yılını gerede bırakıyoruz. Kendi olanaklarımızla çok daha iyi olabilirdik ama geçmişte yapılan harcamalar bizi senede 120 milyon faiz öder mecburiyetine getirdi. Bizim Emlak Konut ile geliştirdiğimiz projenin asıl amacı bu faiz sarmalından kurtulmak ve ilk gelir ile bu borçların kapatılmasıyla gerçekleştirmek. 2017 yılı projelerin yoluna girmesiyle Galatasaray için çok parlak geçecek.
Galatasaray Lisesi'nin 150. yılı 2018'de kutlanacak bu platforma da en iyi şekilde destek vereceğiz. Tüm ülkede kutlanması için hazırlıklar yapacağız.
Ülkemizin başına bela olan terör olgusu gün geçtikçe dozunu artırmakta, huzuru bozmaya ve çirken faaliyetlerine devam etmektedir. Galatasaray Başkanı olarak bu terörün son bulmasını ve şehitlerimizin ailelerine başsağlığı diliyorum.
22 Ekim'de bir Genel Kurul yaptık ve sizden yetkiyi büyük bir çoğunlukla aldık ve tüm üyelerimize teşekkür ediyorum. Galatasaray mali yapısıyla ilgili çok konuşuluyor. Bir komisyon kurduk ve tüzüğe artık harcama yapanların zarar halinde borcu şahsi ödemelerini talep ediyorum. Bunu tüzüğe yerleştirmek istiyoruz. Tüzük kongresinde bu konuda destek vermenizi rica ediyorum.
basketbol artık Türkiye'de futbolun ötesinde profesyonel. Artık futboldan daha çok yabancı sporcu ile oynuyoruz ve amatör seviyesinden çıktı. Devlet tarafından basketbol amatör spor olarak görülüyor. Basketbolu profesyoneleştireceğiz ama önümüzdeki günlerde Devlet'in basketbola vereceği bazı desteklar olacak. Bu destekleri görelim ona göre basketbolun idari sistemini değiştireceğiz."
EŞREF ALAÇAYIR: "GELİRLERİMİZ BEKLEDİĞİMİZ ORANDA OLMADI"
Divan'da yönetim adına söz alan Eşref Alaçayır kulübün mali durumuyla ilgili 2016 yılı sonu itibari ile açıklamada bulundu ve şu bilgiyi verdi:
"2015'DE 30 milyon dolar olan zararımız 15 milyon dolar zarara indirilmiştir. Sportif A.Ş'nin zararı 31 milyon dolardan 27 milyon dolara düşürüldü. Masrafları kıstık ama malesef gelirler ümit ettiğimiz oranda değil. "
Denetleme Kurulu adına söz alan Cengiz Ergani de yaptığı açıklamada Galatasaray'ın Kasım 2016 itibari ile borç alacak farkının 1 milyar 80 milyon TL. olduğunu belirtti.
Divan toplantısında söz alan üyeler ise yönetime ve tüm camiaya yönelik uyarılarda bulundu.
HAYRETTİN KOZAK: "KULÜBÜ DEĞİL FUTBOLU DENETLEYEMİYORUZ"
"Galatasaray tarihinin en kritik 6 ayını yaşayacak. Son bir yılda büyük zararlarla geçti. Sayın başkan ve yönetimin projelerinde önümüzdeki 6 ayda bazı belirtiler görebileceğiz. Herşeyin kısa sürede gülbahçesi olmasını elbette beklemiyoruz ama geleceğe ilişkin bize ışık tutacak. Bizim çok büyük derdimiz var. Kulübümüzü denetlemiyoruz. Bizim denetleme kurulu ile alakası yok. Biz kulüp olarak, genel kurul olarak denetlemiyoruz ve denetleyemiyoruz. Kulüp derneğinin giderleri yüzde 10 ya da 15 dolayında. Büyük gider futbola bağlı Sportif A.Ş.'de ama biz Sportif A.Ş.'yi denetleyemiyoruz. Futbolla ilgili bir rakam vereyim size. Sadece bu yıl 28 futbolcuya ödenecek olan maç başı ve yıllık ücretlerin toplam tutarı 42 milyon 410 bin euro."
SAMİ ÇÖLGEÇEN: "ALT YAPI SAHİPSİZ"
"1,5 sene önce Benfica'ya genç takımımız 13-0 yenildi. Bu konuda önlem alınmamış olacak ki aynı takım bu sene de F.Bahçe'ye de 5-0 yenildi. Alt yapıdaki gençlere tam eğilmiyoruz. Gençleri makarna ile besleyerek gerekli proteini veremiyoruz. Son olarak yanlış oyunhcu oynadığ için hükmen yenildik ve ceza aldık. Alt yapı sahipsiz kimse ilgilenmiyor. Burası ile Başkan ilgilenemez, bir yığın işi var. Yönetim kurulundan bir kişi sadece alt yapı ile ilgilenmesi gerekiyor. Bundan sonraki seçimlerde alt yapıdan sorumlu yönetici önceden belirlenmeli. Bu eski futbolcularımızdan biri de olabilir."

Bakan Kasapoğlu: "Oyuncularımızı, hocamızı ve federasyonumuzu tebrik ediyorum"

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber