Galatasaray'da 22 futbolcu gitti 8 transfer geldi

Futbolda birinci transfer dönemi sona ererken, yoğun bir süreci geride bırakan Galatasaray, kadrosunda önemli değişiklikler yaptı.

Galatasaray'da 22 futbolcu gitti 8 transfer geldi

Yeni sezona girerken kadro şişkinliğiyle dikkati çeken sarı-kırmızılı ekip, oyuncu sayısını büyük oranda azaltıp, 8 yeni transfer yaptı.

"Cim Bom" Cenk Gönen (Beşiktaş), Lionel Carole (Troyes), Jose Rodriguez (Real Madrid), Bilal Kısa (Akhisar Belediyespor), Jem Paul Karacan (Reading), Lukas Podolski (Arsenal), Jason Denayer (Manchester City/Kiralık) ve Kevin Grosskreutz'la (Borussia Dortmund) kadrosunu güçlendirdi.

Sözleşmeleri sona eren Aydın Yılmaz, Goran Pandev, Gökhan Zan, Sinan Bolat ve Emmanuel Eboue'ye yeni mukavele önermeyen Galatasaray, Dany Nounkeu, Yekta Kurtuluş ve Kaan Baysal'la olan sözleşmelerini feshedip, Nordin Amrabat ile Felipe Melo'yu ise sattı.

"Cim Bom", Alex Telles, Blerim Dzemaili, Armindo Bruma, Sercan Yıldırım, Furkan Özçal, Berk İsmail Ünsal, Endoğan Adili, Emrecan Coşkun, Oğuzhan Kayar, Muhammed Alperen Uysal, Umut Gündoğan ve Lucas Ontivero'yu ise kiraya verdi.

En yüksek maliyet Podolski'nin

Galatasaray'ın 8 yeni transferleri içinde en yüksek maliyetli isim, 2,5 milyon avro bonservis ödenip, 3+1 yıllık mukavele karşılığı 11,3 milyon avro garanti ücret taahhüdünde bulunulan Lukas Podolski oldu.

Podolski için İngiliz ekibi Arsenal'e 2,5 milyon avro bonservis ödeyen sarı-kırmızılılar, 3+1 yılık mukavele yaptığı oyuncuya ilk 3 sezon için 3'er milyon avro garanti ve 20 bin avro maç başı ücret ödeyecek. Podolski, opsiyonunun kullanılması halinde 4. sezon 2,3 milyon avro garanti, 25 bin avro da maç başı gelir elde edecek.

Sarı-kırmızılı ekip, Fransa temsilcisi Troyes'ten transfer ettiği Lionel Carole için kulübüne 1,5 milyon avro bonservis verirken, oyuncunun bu sezon 25 resmi maçta ilk 11 oynaması durumunda 300 bin avro daha ödeme yapma taahhüdünde bulundu. Dört yıllık mukavele yapılan Carole ise her bir sezonda 700 bin avro garanti ve 15 bin avro maç başı ücret alacak.

Real Madrid'den transfer edilen ve 4 yıllık mukavele yapılan 20 yaşındaki Jose Rodriguez için bonservis ücreti verilmezken, oyuncunun ilk 11'de forma giydiği her 30 müsabaka için eski kulübüne 4 defaya mahsus olmak üzere 250'şer bin avro ödeme gerçekleştirilecek. Real Madrid'in, 2017-2018 sezonu sonuna kadar 10 milyon avro karşılığında oyuncuyu geri alma ve 30 Haziran 2018 tarihine kadar başka bir kulübe transfer olması durumunda bonservis bedelinin yüzde 30'unun hakkına sahip olma hakkı bulunuyor.

Rodriguez, Galatasaray'la olan sözleşmesinin ilk 2 yılında 800'er bin avro, ikinci 2 yılında ise 850'şer bin avro garanti ücret kazanıp, mukavelesi süresince 10 bin avro maç başı gelir elde edecek.

Sarı-kırmızılı takımın bir diğer dikkati çeken transferi ise Beşiktaş'tan alınan kaleci Cenk Gönen oldu. Fernando Muslera'ya iyi bir yedek arayan sarı-kırmızılılar, siyah-beyazlı ekibe 600 bin avro bonservis ödeyerek Cenk Gönen'i kadrosuna kattı. Yeni takımıyla 3 yıllık mukavele yapan Cenk, ilk sezonu için 900 bin avro, ikinci sezonu için 950 bin avro ve son sezonu için ise 1 milyon avro garanti, 10 bin avro da maç başı ücret alacak.

Galatasaray, geleceğe dönük olarak yatırım yaptığı isimlerden Jem Paul Karacan için İngiliz ekibi Reading'e bonservis ödemezken, oyuncuya 50 bin avro imza parası verdi. Genç oyuncu, her bir sezon için 600 bin avro garanti ve 15 bin avro maç başı ücret karşılığı 3 yıllık sözleşme imzaladı. Jem Paul Karacan'ın garanti ücreti, bu sezon 25 resmi maça ilk 11'de çıkması durumunda gelecek sezon için 800 bin avroya, bir sonraki sezonda da aynı şartları karşılaması durumunda son yılı için 1 milyon avroya yükselecek.

"Cim Bom", Akhisar Belediyespor'un tecrübeli oyuncusu Bilal Kısa'yı da 2+1 yıllığına kadrosuna dahil etti. Eski takımıyla sözleşmesi sona eren Bilal için bonservis ödemesi yapmayan Galatasaray, oyuncuya, her bir sezon için 2 milyon 407 bin 500 lira garanti ve ilk 11'de yer alacağı her maç için 45 bin lira ek ücret verecek. Bilal'in opsiyonlu 3. yılı ise bir önceki sezon 20 maçta forma giymesi durumunda geçerli olacak.

Galatasaray, Manchester City'nin gelecek vadeden genç isimlerinden Belçikalı Jason Denayer'i 1 yıllığına kiraladı. Geride kalan sezonu İskoç ekibi Celtic'de yine kiralık olarak geçiren Denayer için Manchester City'ye 317 bin sterlin kiralama bedeli veren "Cim Bom", oyuncuya da 596 bin sterlin garanti ve 11 bin sterlin de maç başı ödeme yapacak.

Son transfer Grosskreutz için kararı FIFA verecek

Sarı-kırmızılı ekip, transfer dönemini Borussia Dortmund'un tecrübeli isimlerinden Kevin Grosskreutz'u kadrosuna katarak kapatırken, FIFA Transfer Eşleştirme Sistemi'ne (TMS) geçerli süre içinde kayıt yapılıp yapılmadığı konusu için teknik inceleme beklenecek.

Oyuncunun, sisteme kaydedildiği ancak yaşanan yoğunluk nedeniyle işlemin sonuçlanmasının transfer döneminin tamamlanmasından saniyeler sonra gerçekleştiği yönünde bir açıklamada bulunan Galatasaray Kulübü, transferin onaylanması için FIFA tarafından gerçekleştirilecek teknik incelemenin bekleneceğini belirtti.

Kevin Grosskreutz için Borussia Dortmund'a 1,5 milyon avro bonservis ücreti veren Galatasaray, gelecek sezon UEFA Şampiyonlar Ligi gruplarına katılım hakkı kazanılması durumunda, Alman ekibine 1 defaya mahsus 250 bin avro daha ödeyecek.

Sarı-kırmızılı ekip, 3 yıllık anlaşma sağladığı oyuncuya, bu sezon için 1 milyon 850 bin avro, sonraki 2 yıl için ise 1,5'er milyon avro garanti ödeme yapacak. Grosskreutz'un maç başı ücreti ise 3 sezon boyunca 20 bin avro olacak.

Yeni transferlerin maliyeti 37 milyon avroyu aştı

Galatasaray Kulübü, transfer döneminde kadrosuna dahil ettiği 8 yeni oyuncu için önemli bir mali yükümlülüğün altına girdi.

Sarı-kırmızılı yönetim, rakipleri Fenerbahçe ile Beşiktaş'a oranla daha düşük maliyetli oyunculara yönelmesi ve taraftarların beklentisini karşılayacak bir yıldız oyuncu transferi yapmaması nedeniyle zaman zaman tepkilerin hedefi olmasına karşın, alınan oyuncuların toplam maliyeti 37 milyon avroyu aştı.

Bonservis, imza parası ve kiralama bedelli olarak 6 milyon 150 bin avro ile 317 bin sterlin ödeyen Galatasaray, 8 yeni oyuncusuna sözleşme süreleri boyunca toplam 26 milyon 900 bin avro, 9 milyon 630 bin lira ve 596 bin sterlin garanti ücret taahhüdünde bulundu.

Yeni transferleri için 37 milyon avronun üzerinde bir mali yükümlülüğe giren sarı-kırmızılı ekibin faturası, maç başı ücretlerin de eklenmesiyle daha yukarılara çıkacak.

Galatasaray'da yeni transferlerin, maç başı ödemeleri hariç, sözleşme süreleri içindeki toplam maliyetleri şöyle oldu:

Oyuncu Geldiği Kulüp Bonservis/İmza Parası/Kiralama Sözleşme Süresi (Sezon) Ücret

Lukas Podolski Arsenal 2.500.000 Avro 3+1 11.300.000 Avro

Lionel Carole Troyes 1.500.000 Avro 4 2.800.000 Avro

Jose Rodriguez Real Madrid - 4 3.300.000 Avro Jem Paul Karacan Reading 50.000 Avro 3 1.800.000 Avro

Cenk Gönen Beşiktaş 600.000 Avro 3 2.850.000 Avro

Bilal Kısa Akhisar Belediyespor - 3+1 9.630.000 Lira

Jason Denayer Manchester City 317.000 Sterlin 1 (Kiralık) 596.000 Sterlin

Kevin Grosskreutz Borussia Dortmund 1.500.000 Avro 3 4.850.000 Avro

TOPLAM

6.150.000 Avro 317.000 Sterlin 26.900.000 Avro 9.630.000 Lira 596.000 Sterlin

Melo, sözleşmesi uzatıldıktan sonra satıldı

Galatasaray'da transfer döneminin en çok konuşulan ismi Felipe Melo, sözleşmesi uzatılmasına karşın daha sonra satıldı.

Sezon başında takımdan ayrılabileceğini açıklayan ve uzun süre transfer görüşmeleri yapan Brezilyalı futbolcu, takımıyla mukavelesini uzatmasına karşın, transfer döneminin son gününde 3,7 milyon avro bonservis karşılığında Inter'in yolunu tuttu.

Kendisiyle gelecek sezondan itibaren geçerli olmak üzere 3 yıllık yeni mukavele yapılan Melo, kısa süre sonra İtalyan ekibine gönderildi.

Amrabat, Malaga'da kaldı

Sarı-kırmızılı takımın 2012-2013 sezonunda 8,5 milyon avro bonservis ödeyerek Kayserispor'dan transfer ettiği Nordin Amrabat, son 1,5 sezonu kiralık olarak geçirdiği İspanyol ekibi Malaga'ya transfer oldu.

Geride kalan 1,5 sezonda Amrabat'ı kiralık olarak kadrosunda bulunduran Malaga, oyuncunun 3,5 milyon avroluk satın alma opsiyonunu kullanarak Faslı oyuncuyla sözleşme imzaladı.

Alex Telles ve Bruma kiraya verildi

Galatasaray'ın geleceğe dönük yatırım yaptığı iki önemli ismi Armindo Bruma ve Alex Telles, kiralık olarak gönderildi.

Bruma'yı 1,9 milyon avro bedel ve 7,5 milyon avro satın alma opsiyonuyla İspanyol ekibi Real Sociedad'a kiralayan "Cim Bom", Alex Telles'i ise 1,3 milyon avro bedel ve 8,5 milyon avro satın alma opsiyonuyla İtalya'nın önemli ekiplerinden Inter'e kiralık verdi. Inter, gelecek sezon UEFA Şampiyonlar Ligi'ne katılım hakkı etmesi etmesi durumunda, Galatasaray'a 250 bin avro daha ödeme yapacak.

Sarı-kırmızılı ekip, Sercan Yıldırım'ı Bursaspor'a, Furkan Özçal'ı Kayserispor'a, Berk İsmail Ünsal'ı Giresunspor'a, Endoğan Adili'yi Wil 1900'e (İsviçre), Emrecan Coşkun'u Alanyaspor'a, Oğuzhan Kayar'ı Gaziantep Büyükşehir Belediyespor'a, Muhammed Alperen Uysal'ı Gaziantepspor'a, Umut Gündoğan'ı Şanlıurfaspor'a, Blerim Dzemaili'yi Genoa'ya (İtalya), Lucas Ontivero'yu ise Olimpija Ljubljana'ya (Slovenya) kiraladı.

Galatasaray'ın sözleşmelerini feshettiği isimlerden Yekta Kurtuluş, Medicana Sivasspor'la ve Dany Nounkeu da Bursaspor'la anlaşırken, Kaan Baysal ise kendisine kulüp bulamadı. Sözleşmesi sona eren isimlerden ise Aydın Yılmaz, Kasımapaşa'yla, Goran Pandev, İtalyan ekibi Genoa'yla, Sinan Bolat, Belçika temsilcisi Club Brugge ile anlaştı. Gökhan Zan ve Emmanuel Eboue ise herhangi bir kulüple mukavele yapmadı.

Hamzaoğlu ve Sabri'nin mukaveleleri yenilendi

Sarı-kırmızılı kulüp, iç transferde teknik direktör Hamza Hamzaoğlu ve Sabri Sarıoğlu ile mukavele yeniledi.

Geride kalan sezonu lig ve Türkiye Kupası şampiyonluklarıyla tamamlayan Hamzaoğlu ile 3 yıllık mukavele yapılırken, sarı-kırmızılı teknik adama her bir sezon için 2 milyon dolar garanti ücret ile başarı primleri verildi. Hamzaoğlu, lig şampiyonluğu için 250 bin dolar, Türkiye Kupası şampiyonluğu için ise 125 bin dolar ek ödeme alacak.

Sarı-kırmızılı çalıştırıcıya, Avrupa kupaları başarı primi olarak, UEFA Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek final için 125 bin dolar, yarı final için 250 bin dolar, final için 500 bin dolar ve şampiyonluk halinde ise 1 milyon dolar ek ödeme alacak. Hamzaoğlu'na, UEFA Avrupa Ligi'nde final oynanması durumunda 300 bin dolar, şampiyonluk için ise 600 bin dolar ek prim ödeme taahhüdünde bulunuldu.

Galatasaray A takımında 15 yılı geride bırakan Sabri Sarıoğlu, kulübüyle 1 yılı opsiyonlu 2 yıllık mukavele imzalarken, opsiyon şartının bu sezon 15'i ilk 11'de, 20 resmi maça çıkması olduğu belirtildi. Sabri'nin, her bir sezon için 4 milyon 800 bin lira garanti ve 45 bin lira maç başı ücret alacağı aktarıldı. Oyuncuya ayrıca, bir sezonda 15 resmi maçta oynaması durumunda 300 bin lira, 30 resmi maçta forma giymesi halinde de 300 bin lira daha prim ödeneceği ifade edildi.

Karşıyaka'ya özel 'susmayan forma'

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber