Geri Dön

Galatasaray'da Ünal Aysal dönemi

Galatasaray Kulübü’nün olağanüstü seçimli genel kurul toplantısında toplam 2998 oy alan Ünal Aysal, seçimi rekor bir oyla kazanarak kulübün 34. başkanı oldu. Adaylardan Turgay Kıran 573 ve Mehmet Helvacı da 397 oy aldı.

Galatasaray'da Ünal Aysal dönemi

BAŞKANLIĞA SEÇİLEN ÜNAL AYSAL, 106 YILLIK KULÜP TARİHİNDE BU GÖREVİ ÜSTLENEN 34. İSİM OLDU
Galatasaray Kulübü Olağanüstü Seçimli Genel Kurulu’nda başkan seçilen Ünal Alsal, bu görevi üstlenen 34. isim oldu.
Galatasaray Lisesi’nde gerçekleştirilen seçimlerde diğer adaylar Mehmet Helvacı ve Turgay Kıran’a önemli bir fark atan Ünal Aysal, sarı-kırmızılı kulübün 34. başkanı olarak tarihe geçti.

AYSAL’IN ÖZGEÇMİŞİ
İstanbul’da 1941 yılında doğan Ünal Aysal, liseyi 1960 yılında mezun olduğu Galatasaray Lisesi’nde, yüksek öğrenimini ise İsviçre Neuchatel Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı.
Galatasaray Lisesi’nden mezun olduğu 1960 yılından itibaren, çalışma hayatına başlayan Ünal Aysal, 1970-72 yıllarında Koç Holding bünyesindeki Ram Dış Ticaret Şirketi’nde ihracat koordinatörü olarak görev yaptı, 1974 yılında Unit International’ı kurdu. Aysal, 1984 yılında petrolün yanı sıra elektrik üretimi ve anahtar teslim santral inşa ve finansmanı projelerinde ihtisaslaştı. Turizm sektörüne de giren Aysal, bin kişinin çalıştığı Unit Group’un çatısını oluşturan 23 şirketin yönetim kurulu başkanı olarak yürüttüğü girişimlerden başka, bazı yatırımcı Avrupa şirketlerinin yönetim kurullarında da faal üye olarak çalışıyor.
Ünal Aysal 1999 yılında, Türkiye’yi yurt dışında en iyi temsil eden iş adamlarından biri olarak, Bakanlar Kurulu kararı ile Cumhurbaşkanı tarafından verilen "Yüksek Liyakat Madalyası" ile onurlandırıldı. İktisadi Araştırmalar Vakfı, Tez Değerlendirme Yarışması’nın sponsorluğunu üstlenen Ünal Aysal’ı, her yıl yapmış olduğu katkılardan dolayı şeref üyeliğine seçti.

AYSAL’IN LİSTESİ
Başkan Ünal Aysal’ın yönetim kurulu ve diğer listeleri şöyle:
Yönetim Kurulu Üye Listesi: Semih Haznedaroğlu, Ali Dürüst, Sedat Doğan, Celal Gürcan, Mete Başol, Refik Arkan, Adnan Öztürk, Ali Gürsoy, Aka Gündüz Özdemir, Adnan Nas
Yönetim Kurulu Yedek Üye Listesi: Ahmet Ocaklı, Abdurrahim Albayrak, Emir Sarıgül, Mehmet Cibara, Necati Demirkol
Denetim Kurulu Aday Listesi: Mete İkiz, Ural Aküzüm, Halil Kaya Özer
Denetim Kurulu Yedek Üye Listesi: Oğuz Evrenos, Cenk Nuri Soyer, Suat Sarı
Disiplin Kurulu Üye Listesi: Coşkun Gültekin, Okan Tekinşen, Uğurman Yelkencioğlu, Celal Açar, Yıldırım Baysal, Atilla Donat, Kunter Akyürek
Disiplin Kurulu Yedek Üye Listesi: Cemal Burnaz, Can Baydarol, Hamdi Barıştıran, Altan Darnel, Eşref Alaçayır
Sicil Kurulu Üye Listesi: Serdar Eder, Çetin Öztürk, Mehmet İpekdokuyan, Ali Tüzmen, Ali Esat Tansev, Burçin Tunçel
Sicil Kurulu Yedek Üye Listesi: Gürkan Elişin, Mesut Karaaslan, Levent Şahinoğlu

Galatasaray Kulübü’nün yapılan olağanüstü genel kurul toplantısında seçimi kaybeden başkan adayı Mehmet Helvacı, Galatasaraylıların tercihine saygı göstereceklerini ve yapacak bir şeyin olmadığını söyledi.
AA muhabirine açıklamalarda bulunan Helvacı, seçimi bir Galatasaraylının kazandığını vurgulayarak, "Benim için seçimin kaybedildiğini düşünmek doğru değil. Aradaki farkın önemi yok. Önemli olarak tercihin ne olduğudur. Galatasaraylılar açısından bu tercih Ünal Aysal olarak gerçekleşti. Biz de buna saygı göstereceğiz, yapacak bir şey yok" dedi.
Galatasaray’ın bir başkana ihtiyacı olması halinde yeniden aday olabileceğini dile getiren Mehmet Helvacı, "Galatasaray’ın bir başkana ihtiyacı olursa, ben de aynı şartlarda yapabileceğimi düşünürsem yine aday olurum. Ama bu tabloda Galatasaray’ın yüksek oranla seçilmiş bir başkanı var. Dolayısıyla bugün için bir başkan adayına ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum" diye konuştu.
Helvacı, Galatasaray’da hiçbir zaman muhalefet yapmadığını dile getirerek, şunları kaydetti:
"Hep doğruları söyledim. Galatasaray’ın doğrularına itibar etmeyenler, Galatasaray’a muhalefet etmişlerdir. Benim söylediklerimin hepsi doğruydu. Ben Galatasaray’da doğruları söylemeye devam edeceğim. Bütün söylediğim doğrular şu anda Galatasaray’ın kubbesinde asılı duruyor. Hiç kimse o doğruları görmezden gelemez."

BAŞKAN ADAYI KIRAN: GENEL KURULUN TAKDİRİ VE ÖZGÜR İRADESİ ÜNAL AYSAL YÖNÜNDEYMİŞ. KENDİSİNİ KUTLUYORUM
Galatasaray Kulübü olağanüstü seçimli genel kurul toplantısında başkanlığa aday olan Turgay Kıran, genel kurul üyelerinin iradesinin diğer başkan adayı Ünal Aysal yönünde olduğunu, buna saygı duyduklarını söyledi.
Kıran, Galatasaray TV’ye yaptığı açıklamada, genel kurulun takdiri ve özgür iradesinin Ünal Aysal yönünde olduğunu belirterek, "Kendisini kutluyorum" dedi.
Turgay Kıran, Galatasaray’da bir ilki gerçekleştirdiklerini ve daha önce hiçbir şekilde yöneticilik yapmamış birini başkan seçtiklerini ifade ederek, "Seçimler farklı geçiyor. Bu kadar aday olacağını tahmin etmiyorduk. Seçimde politik oyunlar oldu, onları aşamadık. Çıktık, duruşumuzu sergiledik. Yapmamız gerekeni yaptık. Ciddi oy aldık" dedi.
Arkalarındaki gençlere yol açmak için bulunduklarına değinen Kıran, şunları kaydetti:
"Arkamızdan pırıl pırıl gençler gelecektir. Liderlik, ekibinizi iyi yönetmektir. Galatasaray’da her sene sıkıntılar vardı. Bakalım ne değişecek, onu da göreceğiz. Daha önceki başkanlar da paralıydı, ama saadet olmadı. Ümit ediyorum, çağa ayak uyduran bir yönde gideriz. Ünal Aysal’ı tebrik ediyorum. Hayırlı olsun. Galatasaray başkanına her zaman saygımız var. Daha önce nasıl Adnan Polat’a saygı ve sevgi gösterdiysek, yarın da Ünal Aysal’a saygı ve sevgimizi göstereceğiz."

Antrenmanda çok konuşulacak olay!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber