"Gülümsediğimizi zannetmeyin"

Galatasaray Başkanı Ünal Aysal, Divan Kurulu Toplantısı'nda birbirinden sert ifadeler kullandı.

"Gülümsediğimizi zannetmeyin"

Sarı-kırmızılı kulübün patronu, “Türk sporunun orman kanunlarına teslim olmasına izin veremeyiz. Ahlaki değerlerin peşindeki tüm spor kamuoyunu mücadelemizde takım gözetmeksizin herkesi bize katılmaya davet ediyoruz. Ve diyoruz ki, bir Aslanın dişlerini gördüğünüzde sakın ola size gülümsediğini zannetmeyin” diye konuştu.

Galatasaray Başkanı Ünal Aysal, Divan Kurulu’nda sert ifadeler kullandı. Aysal, Galatasaray Adası’nda gerçekleştirilen toplantıda Türk sporunda ‘şikeciliğin, ırkçılığın ve sokak kabadayılığının’ normalleştirildiği bir düzen oluşturulduğunu ileri sürdü.

Divan’da açılış konuşmasını yapan Aysal, sporun hiç olmadığı kadar derin bir ‘toplumsal ayrışma’ ve ‘ötekileştirme’ kültürünün etkisinde olduğunu savunarak, “Birlik beraberlik içerisinde müreffeh ve güvenli bir ülkenin vatandaşları olarak spor yapma ve yarışma rüyamızı, kendi ellerimizle bir karabasana çevirme yolunda ilerliyoruz. Bu kabul edilemez durumun etkin bir parçası olarak giderek daha kirli, daha yoz ve daha etik dışı bir mecraya doğru savruluyoruz. Bütün ahlaki ve evrensel sportif değerlerin hükümsüz kılındığı, şikeciliğin, ırkçılığın, sokak kabadayılığının normalleştirildiği bu yeni düzende, adaletsizlik, kayırmacılık ve TFF, TBF, TKF gibi tarafsız kurumlar şapkasının altında gelişen zorbalık bir orman kanunu haline gelmiş bulunuyor” ifadelerini kullandı.

"Bıçak kemiğe dayandı"

Aysal şöyle devam etti: “Geldiğimiz noktada çoğumuz bilmeden ve istemeden az veya çok bir rol oynamış olabiliriz. Artık bıçak kemiğe dayanmış durumda. Türk sporu bugün üzerine bulaşmış olan çamurdan acil olarak temizlenmek zorunda. Spor kulüplerinin içine, yönetimlerine, medyaya, federasyonlara, hatta en güvendiğimiz bürokratik mekanizmalarına kadar sızmış olan bu fanatizm ve holiganizm kokan pislikten arınmak mecburiyetindeyiz. Türk sporunun orman kanunlarına teslim olmasına izin veremeyiz. Etik sporun, evrensel ve ahlaki değerlerin peşindeki tüm spor kamuoyunu mücadelemizde takım gözetmeksizin bize katılmaya davet ediyoruz. Ve diyoruz ki, bir Aslanın dişlerini gördüğünüzde sakın ola size gülümsediğini zannetmeyin.’

Forma sponsoru yolda

Ünal Aysal, Galatasaray futbol takımının forma göğüs sponsorluğu için yeni formüller oluşturduklarını aktardı. Yurt içi ve yurt dışında bazı firmalar ile görüşmelerin sürdüğünü açıklayan Aysal, “Forma sponsorluğunda yurt içi ve yurt dışı faaliyetler bazında sponsorluklar ayrılarak yeni bir sponsorluk formülü üretilmiştir. Bunun katileşmiş şeklini bir hafta içinde sizlere duyurabileceğimizi ümit ediyorum. Bu işlem ilk etapta kısa vadeli yani bir yıllık süre için kurgulanmış olmakla beraber buna paralel olarak büyük bir dış müessese ile 2015-2016 sezonu itibari ile 5 yıllık yeni bir sponsorluk çalışması için de ciddi bir merhale kaydedilmiştir” dedi.

"Kavgayı bitirin"

Galatasaray Kulübü'nün önde gelen isimlerinden Divan Üyesi Hayrettin Kozak, önemli tespitlerde bulundu. Kulüp ile Spor Genel Müdürlüğü, TFF Kurulları, TBF Kurulları, UEFA, Borsa İstanbul arasında sorunlar yaşandığını ve bunun sona ermesi gerektiğini belirten Kozak, "Sağlıklı yapıdan bahsediliyor ama UEFA'dan ciddi uyarılar yapılıyor. Borsa İstanbul'dan oldukça sert bir uyarı daha geldi. Divan Kurulu, Yönetim Kurulu'nun her kararını incelemek, gerekli gördüğü taktirde bilgi alma hakkına sahiptir" diye konuştu. Futbol takımının senelik maliyetinin 47 milyon euro olduğunu belirten Kozak, nakit sıkıntısına dikkat çekti. Kozak, sponsor için ise Başkan Ünal Aysal'a çağrıda bulunarak" Ligin başındayız hâlâ sponsorumuz yok. Önerim; Başkan ilk sponsor Başkan olsun. Formamızın önüne reklamını koyalım" dedi.

"Finansal açıdan iyi yönetilmiyoruz"

Galatasaray Kulübü eski 2. Başkanı Işın Çelebi mali yönden tablonun iyi olmadığını söyledi. Çelebi, kısa vadeli borçların 142 milyon lira olduğunu belirterek, "Kısa vadeli borçların bu kadar yoğunlaşmış olması ve Galatasaray'ın stadının yapıldıktan sonra mali durumu ayrı olarak değerlendirilmeli. Bütçe gelir-gider tablosu realist olmadığı sürece iyi değerlendirme yapılamaz. 142 milyon TL'lik kısa vadeli borç ödemelerin günlük yapılamadığını göstermektedir. Bu borç ciddi bir sorundur. Galatasaray'ın toplam borcu F.Bahçe ve Beşiktaş'ın üstündedir. Şikeyle mücadele etmek sadece sözlü olmaz. Bir takım davranış ve projelerle olur. Ben Galatasaray'ın fiiliyatta etkin olmasını düşünüyorum. Gelirler inanılmaz boyutlara varırken giderler de yine inanılmaz boyutlara yükselmiş. Finansal açıdan iyi yönetilmiyoruz. 793 milyon TL borç var. 142 milyon lira kısa vadeli borç var. Fenerbahçe'den 100, Beşiktaş'tan yaklaşık 400 milyon lira fazla borcumuz bulunuyor" diye konuştu.

Oktay, Seba ve Lefter’e vurgu

Başkan Ünal Aysal, ülke sporunun istenen seviyeye gelmesi için el birliğiyle çalışmaları gerektiğinin altını çizdi. Türk futbolunun efsaneleri Metin Oktay, Süleyman Seba ve Lefter Küçükandonyadis’e vurgu yapan Aysal, “7’den 70’e gönül verdiğimiz kulüplerimize, sporcularımıza, ülkemizin dünya sathında taşıdığı itibara yapacağımız en değerli katkı temiz ve etik bir spor çevresini yeniden inşa etmektir. Metin Oktayların, Süleyman Sebaların, Lefter Küçükandonyadis’in aşıladığı barış ve kardeşlik ruhunu spor ailesinin kutsal emaneti olarak bir bayrak gibi taşımak, sadece geçmişe değil geleceğe de borcumuzdur. Galatasaray Kulübü olarak Türk sporunun damarlarına çöreklenmiş bu virüsü, bu kirli ve yozlaşmış kabadayı çetesinin sızmış olduğu spor medyasından, spor kulüplerinden, federasyonlardan ve kimi kurumlardan temizleyene kadar mücadele edeceğimize toplum olarak söz vermeliyiz” ifadelerini kullandı.

Divan haftaya yine toplanıyor

Divan kurulu üyelerinden Mehmet Helvacı, Hayri Kozak, Işın Çelebi ve Taner Aşkın, gündeme gelen 3 konuyla alakalı olağanüstü divan kurulu toplantısı düzenlenmesi talebinde bulundu. Tartışma sonrasında söz alan yönetim kurulu üyeleri Mete İkiz ve Özkan Olcay, kısa zaman nedeniyle üyelere yeterli bilgi veremeyeceklerini belirterek, konunun ekim ayı başındaki divan kurulunda görüşülmesini istedi. Yapılan oylama sonrası olağanüstü Divan Kurulu’nun 17 Eylül’de yapılması kararlaştırıldı.

Radikal önlemler alınacak

G.Saray Başkanı, ekonomik alanda kulübün sağlıklı ve sürdürülebilir bir yapıya ulaşması için radikal kararlar aldıklarını söyledi. Personel sayısında yüzde 25, ulaşımda yüzde 60 tasarruf yapacaklarını dile getiren Aysal; seyahat, personel avansları ve futbol ile amatör şubelerde genel giderlerin tamamında da ciddi kısıntılar öngörüldüğünü vurguladı. Aysal, yılda 40 milyon liranın üstünde bütçe kullanan kadın ve erkek basketbol takımlarının bir anonim şirket altında profesyonel yapıya kavuşturulacağını bildirdi.

Borç 717 milyon

Mete İkiz, Galatasaray Spor Kulübü Derneği ve bağlı ortaklıklarının 6 aylık (Ocak-Haziran 2014) dönem kulüp konsolide mali durumu konusunda sunum gerçekleştirdi. İkiz, sarı-kırmızılı kulübün net borç alacak farkının 717,8 milyon lira olduğunu belirtti. Galatasaraylı yönetici, kulübün ilk 6 ayda 212 milyon lira gelir elde ettiğini söyledi.

OLAĞANÜSTÜ KONGRE EKİM’DE

Galatasaray Kulübü’nde, Ekim ayında olağanüstü kongre düzenlenecek. Başkan Ünal Aysal, Divan Kurulu’nda yaptığı açıklamada Ekim ayında olağanüstü kongre yapacaklarını bildirdi. Kongrede, kadın ve erkek basketbol şubesinin anonim şirket olması, gayrimenkul yatırım ortaklığının oluşturulması ve Galatasaray markasının yurt dışında daha fazla gelir oluşturması için marka çalışması yapılması konuları karara bağlanacak.

Selim Soydan: “Bu takım Şenol Güneş’in eseri”

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber