Hadi anlat bakalım!

UEFA eski başkanı Michel Platini ülkesinde gözaltına alınırken, 2022 Dünya Kupası’nın Katar’a verilmesi ve Türkiye’nin yalnızca 1 oyla kaybettiği EURO 2016 ev sahipliği etrafındaki rüşvet iddialarıyla ilgili sorguya çekildi

Hadi anlat bakalım!

ONUR DİNÇER

UEFA’nın eski başkanı Michel Platini, hakkında yürütülen soruşturma kapsamında Paris’te gözaltına alındı. Adli yetkililerin verdiği bilgiye göre Fransız futbol adamı, 2022 FIFA Dünya Kupası’nın Katar’a verilmesi sürecinde yapılan yolsuzluklarla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında ifadesi alınmak üzere gözaltına alındı.

Michel Platini, 2022 Dünya Kupası’nın Katar’a verildiği oylamalarla ilgili, hakkında İngiliz basınında çıkan yolsuzluk iddialarını 2014’te reddetmişti. Platini, Fransız Le Monde gazetesine yaptığı açıklamada, söz konusu iddiaları, “Mesnedi olmayan ve toplumdaki imajı sarsmaya yönelik söylentiler gerçeği yansıtmamaktadır” ifadeleriyle yalanlamıştı.

Adının yolsuzluk iddialarına karıştırılmış olmasına şaşırmadığını belirten Platini, dünya futbolunun geleceği için önemli bir zaman diliminde olduklarını ve bundan sonra çıkacak hiçbir şeyin kendisi için sürpriz olmayacağını vurgulamıştı. Oylamalar sırasında 2022 Katar Dünya Kupası Komitesi’nden Muhammed Bin Hammam ile görüşmesini doğrulayan Platini, daha önce FIFA İcra Kurulu’nda görev almış bir yetkiliyle görüşmesinin devlet meselesi haline getirilmesine şaşırdığını ifade etmişti.

Michel Platini’nin avukatlık bürosundan yapılan açıklama, deneyimli futbol adamının sadece Katar’daki Dünya Kupası ev sahipliğiyle ilgili sorgulanmadığını ortaya koydu. Kendisinin başkanlığı döneminde EURO 2016’nın ev sahipliğinin Fransa’ya verilmesi konusunda da soruşturmaya tabi tutulduğu belirtildi. Euro 2016’nın ev sahipliğini Fransa, Türkiye karşısında 7-6 kazanmıştı.

Gizemli yemek soruşturuluyor

FIFA’dan yapılan açıklamada Platini ile ilgili gelişmelerden haberdar olunduğu ancak soruşturmanın detaylarıyla ilgili bir bilgi bulunmadığı, otoriteler ile işbirliği yapılacağı iletildi. Le Monde gazetesi soruşturmanın detayını daha önce yayınlamış, Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin ev sahipliğinde gerçekleşen, Platini’nin yanı sıra Katar Başbakanı Sheikh Tamim Ben Hamad Al Thani’nin de hazır bulunduğu bir öğle yemeğinin savcılığın üzerinde durduğu temel olay olduğunu satırlarına taşımıştı. Platini’nin sonrasında Katar’a olan desteğini açıkladığı ancak Sarkozy’nin bundaki rolünü inkar ettiğine dikkat çekildi.
Michel Platini UEFA başkanlığından da bir başka soruşturma nedeniyle ayrılmak zorunda kalmıştı. O soruşturmanın merkezindeyse 2011’de FIFA’dan aldığı belirtilen 1.8 milyon İsviçre Frangı bulunsa da, sonrasında bu soruşturmadan temize çıkmıştı.
Şüpheler eksik olmadı
EURO 2016 ev sahipliği için Fransa, İtalya ve Türkiye aday olmuştu. Fransa 7 oy alırken, Türkiye ise 6 oyda kaldı. Avrupa Şampiyonası’nı daha önce iki kez düzenleyen Fransa, bir üçüncüsüne hak kazanırken, Michel Platini’nin kendi ülkesinin kazanması yönündeki gayretlerine yönelik iddialar geniş bir şekilde yer almıştı. Guus Hiddink karara tepki göstererek “Bu karar, futbola siyaset tarafından yön verildiğinin kanıtıdır” ifadelerini kullanmıştı. Oylama süreci öncesinde Platini’nin, Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’yi karar komitesi üyeleriyle teker teker tanıştırdığı belirtilmişti.
Hakkındaki tüm iddiaları reddetti
Michel Platini’nin avuktaları tarafından yapılan açıklamada, futbol adamının hakkındaki tüm suçlamalarla ilgili olarak suçsuz olduğu belirtildi. 2022 Katar Dünya Kupası’na dair iddiaların Platini tarafından reddedildiği belirtilirken, Platini’nin EURO 2016 ile ilgili de sorgulandığı bilgisi de verilerek “Michel Platini tüm sorulara açık bir şekilde yanıt vermiş, yararlı açıklamalar yapmıştır. Bunların içerisinde EURO 2016’nın Fransa’ya verilmesi de vardır” ifadeleri kullanıldı.

La Bombonera'da unutulmaz şölen!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber