Hedef ilk 3!

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel yeni projesini açıkladı, “Erkekler dünya klasmanında 6. sıraya kadar çıktık. Bu bizim yakaladığımız başarıların göstergesi. Hedefimiz ilk 3’e girmek” dedi

Hedef ilk 3!

Yeni yıldaki çalışmaları hakkında bilgi veren Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel’in hedefi, Türkiye’yi dünyanın en güçlü 3 basketbol ülkesinden biri yapmak. Erkekler dünya klasmanında ABD, İspanya, Arjantin, Yunanistan, Litvanya ve Rusya’nın hemen arkasında bulunan Türkiye, 4 yılda büyük bir sıçrama gerçekleştirerek, sıralamada ilk 3 arasına girmeyi planlıyor. TBF Başkanı Turgay Demirel, 2012 yılındaki Londra Olimpiyatları’nın hemen ardından gerçekleştirilen genel kurulda yeni yönetim kurulu ile birlikte 4 yıl yeniden Türk basketbolunu yönetmek için görevlendirildiklerini hatırlattı.
Türkiye’nin FIBA sıralamasında dünya 6’ncılığına kadar yükseldiğini belirten Demirel, şöyle devam etti: “Diğer takım sporlarına baktığımız zaman futbolda 50., voleybolda 35. sıralardayız ama basketbolda 6. sıraya kadar ulaştık. Bu Türk basketbolunun dünyada geldiği noktayı gösteriyor. Biz de önümüzdeki 4 yıl içinde ‘dünyadaki 3 güç merkezinden biri olma’ projemizi hayata geçireceğiz inşalllah. Türkiye, ABD ve İspanya ile birlikte dünyanın en güçlü 3 basketbol ülkesinden biri olacak.”

‘Farklı anlar yaşadım’
Turgay Demirel, 1992 yılında seçildiği federasyon başkanlığı görevini aralıksız 20 yıldır sürdürdüğünü anımsatarak, bu sürede kendisini gururlandıran birçok olayı yaşadığını belirtti. “Özellikle 1992 yılında ilk göreve geldiğimizde aldığımız pek çok kararın hala bugün dahi kullanılıyor ve devam ediyor olması, hiç değiştirilmemiş olması, o günlerde ne kadar ileri görüşlü olduğumuzun ve ne kadar doğru kararlar aldığımızın bir göstergesi” diyen Demirel, şöyle devam etti:
“Türk basketbolu zaten yapılan bu büyük değişikliklerle buraya geldi. Onun dışında 2001 yılında düzenlediğimiz Avrupa Basketbol Şampiyonası ve yarattığımız ‘12 Dev Adam’ konsepti 1993 yılına dayanıyor, yıldız milli takımımızın çalışmalarına dayanıyor. 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası ki bütün ülkemizin ekonomik gücü, manevi desteğiyle yaptığımız mükemmel Dünya Şampiyonası ve orada oynadığımız final... Bütün bunlar unutulmaz hatıralar. Kadın Basketbol Milli Takımımızın en son Avrupa ikincisi ve olimpiyatlarda beşinci olması altyapılarda pek çok organizasyon, kulüp takımlarımızın başarısı, açıkçası Türk basketbolu sadece beni değil pek çok Türk’ü hatta bütün ülkemizi gururlandırdı. Pek çok gün, hafta oldu. Bu hakikaten ülkede basketbol sevgisinin gelişmesine yardımcı oldu.”

Olaylar azalacaktır’
Özellikle son dönemlerde salonlarda yaşanan şiddet olaylarını hiç tasvip etmediklerini, bu olayların önlenmesi için de büyük çaba sarfettiklerini vurgulayan Demirel, “Genelde futbol sahalarında şiddeti yapanların da bir anlamda orada olduğunu görüyoruz. İstenmeyen olaylar bunlar, hiç hoş değil. Yeni kanunlar, bu kanunların uygulanması, gerekenlerin yapılmasıyla bu olayların azalacağını düşünüyorum. Galatasaray-Beşiktaş tekerlekli sandalye takımları arasında oynanan maçta meydana gelen olaylar da çok üzücü ama hemen akabinde yeni yönetmelikler yayınlanarak, gereken tedbirler alınarak, inşallah bir daha olmasına fırsat verilmeyeceğini ümit ediyorum” ifadelerini kullandı.

Hasan Sayyıdan: "Bu maçta kazanmamız bizi çok mutlu etti"

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber