Herkes kazandı

Fransa’nın Lille kulübüne giden Yusuf Yazıcı hem kariyeri adına dev bir adım attı hem de bordo-mavililere rekor bir kazanç kapısı açtı. Başkan Ahmet Ağaoğlu ile sportif direktör Luis Campos’un yaptığı anlaşma ile herkes masadan eli kuvvetlenerek kalktı.

Celal Umut Eren 

Trabzonspor ile Lille arasında yapılan Yusuf Yazıcı transferinde herkes kazanmayı başardı. Kulüp tarihine geçen Yusuf Yazıcı, bordo-mavililere 16.5 milyon euro kazandırdı. Altyapıdan yetişerek transferde en fazla para kazandıran oyuncu unvanını kapan 22 yaşındaki orta saha kendi kariyeri açısından da dev bir adım attı.

Başkan Ahmet Ağaoğlu ile Lille’in sportif direktörü Luis Campos’un yaptığı sözleşme ile herkes masadan elini kuvvetlendirerek kalktı. Genç oyuncunun transferinden 16.5 milyon euro 103 milyon TL kazanan Trabzonspor, bunun yanında bedelsiz olarak sağ bek Edgar’ı kadrosuna kattı.

1 milyon euro daha

Sözleşme detaylarında ise daha farklı kazançlar göze çarptı. Yusuf’un Lille’de 25 maç oynaması halinde Karadeniz temsilcisi 1 milyon euro daha alacak. Ayrıca gelecekte yapılacak olası bir satışın yüzde 20’si de bordo-mavililere gidecek. Esas dikkat çeken detay; Lille’in yıldız orta sahayı Türkiye’de başka bir kulübe satması halinde Trabzonspor’a 20 milyon euro tazminat ödemesi gerekecek.

Bordo-mavili kulübün kazançlarının yanında 5 yıllık sözleşme imzalayan Yusuf Yazıcı da hayatında yeni bir sayfa açtı. Kariyerinde ilk kez Şampiyonlar Ligi’nde oynama şansını elde edecek Yusuf, Fransız kulübünde yer alan bir diğer Türk futbolcu Zeki Çelik sayesinde adaptasyon sorunu yaşamayacak.

Lille’de ilk onbir şansı açık

Lille’de özellikle Nicolas Pepe’nin ayrılmasıyla da direkt ilk 11 şansı milli futbolcunun önünde duruyor. Lille tarafından çok istenen Yusuf’un direkt oynama şansı olacağı ve ileride tıpkı Pepe ile Hazard gibi büyük paralara satılacağı ön görülüyor.
Öte yandan, Avrupa’nın 5 büyük ligi arasında kabul edilen Ligue 1’de boy gösterecek olan Yusuf Yazıcı, daha çok vitrine çıkacak.

Ağaoğlu farkı

Transfer döneminin hareketli kulüplerinden Trabzonspor’da başkan Ahmet Ağaoğlu, göreve geldiğinden beri kulübe kazandırdığı paralarla dikkat çekti. Ahmet Ağaoğlu ile 1 sene içerisinde oyuncu satışlarından kulübün kasasına 33 milyon euro kondu.
Yusuf Yazıcı’yı 16.5 milyon euroya satan Ağaoğlu, Bero, Castillo, Okay Yokuşlu, Burak Yılmaz gibi isimlerden de ciddi paralar kazandırdı.

12 numaralı forma

Yusuf Yazıcı, yeni kulübü Lille’e resmen imza attı. 5 yıllık anlaşmayı imzalayan Yusuf Yazıcı, yeni formasıyla da özel pozlar verdi. Fransız ekibinde 12 numaralı formayı giyecek olan milli futbolcu, Zeki Çelik’le de buluştu.

Milli takımdan arkadaş olan ikili kulübün tesislerinde bir araya geldi. Lille’in sosyal medya hesaplarında da, “Lille’de Türk buluşması” paylaşımını yaptı.

Övgü dolu sözler

Lille, Yusuf Yazıcı’yı resmi internet sitesinden övgü dolu sözlerle duyurdu. Fransız kulübünden yapılan açıklamada, “Muhteşem bir uzun ve kısa pas atma tekniğine sahip, oyun görüşü ve göz alıcı yetenekleri ile Türk futbolunun potansiyeli en yüksek oyuncularından biri. 22 yaşında ve ülkesinde yüzlerce maça çıkmış olan Yusuf, yeni bir kulüp ile yeni bir şampiyonluğu keşfedecek.

Yusuf Yazıcı’nın Lille’e gelmesi, gelecek vaat eden ve nadir bulunan bir yetenek olmasıyla kadroyu zenginleştiriyor. Böylesine genç bir yaşta en üst düzeylerde oynayarak tecrübe kazanan Yusuf, teknik direktör Christophe Galtier’in ilk 11’inde yeni bir hücum avantajına sahip olmasını sağlayacak. Hoş geldin Yusuf” denildi.

Altyapı gururu

Trabzonspor, Yusuf Yazıcı’nın satışıyla altyapıdaki başarısını bir kez daha ispatladı. Genç orta sahayı 16.5 milyon euroya gönderen bordo-mavililer, yeni bir rekor kırdı. Daha önce benzer şekilde altyapıdan yetişen yıldızları; Gökdeniz Karadeniz’i 8.7 milyon euroya, Fatih Tekke’yi de 7.5 milyon euroya satan Karadeniz kulübü, 33 milyon euro kasasına koymuş oldu.
Bu da Türk kulüpleri arasında Galatasaray’la beraber altyapıdan en fazla para kazanan kulüp unvanını Trabzonspor’a getirdi.

Bereketli hafta

Bordo-mavililer, ekonomik açıdan son derece bereketli bir haftayı geride bıraktı. Yusuf Yazıcı’yı rekor bir anlaşma ile 16.5 milyon euroya Lille’e satan Trabzonspor, Vestel ile de 3 yıllığına 9 milyon euroyu bulan bir forma sponsorluk anlaşması yaptı.

Skorer Tv Özel - Aksal Yavuz

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber