İngilizler eve dönüyor!

EURO 2016’yı krize sokan şiddet olayları sonrası İngiliz taraftarlar evlerine dönmeye başladı. Hem federasyon çağrısı hem de sıkıntı yaşayan taraftarlar, Fransa’dan ayrılma kararı aldı.

İngilizler eve dönüyor!

Fransa’da düzenlenen EURO 2016’da şiddet olayları futbolun önüne geçti. Özellikle İngiliz ve Rus taraftarlar arasında yaşanan ağır kavgalardan sonra UEFA devreye girerek, her iki ülke federasyonuna ihtar mesajları çekti.

Bunun üzerine harekete geçen İngiltere Futbol Federasyonu, olaylara karıştığı tespit edilen taraftarlarını ülkeye geri çağırmaya başladı.

Kendi istekleri

Ayrıca Marsilya’daki olaylardan etkilenen ve korkan birçok taraftar ise kendi insiyatifiyle evlerine dönüş kararı aldı. Turnuvada henüz birinci grup maçları oynanmasına rağmen yaşanan büyük sıkıntılardan sonra gruplar harekete geçerek çözüm yolu aradı.

Fransız polisiyle de irtibata geçen İngiltere federasyonunun olaya karışan taraftarların ismini öğrenip biletlerini iptal ettirmeye başladı. UEFA’dan gelen diskalifiye uyarısı nedeniyle İngilizlerin sıkıntı yaşadığı aktarıldı.

Hodgson’dan uyarı

İngiltere Milli Takım Teknik Direktörü Roy Hodgson, taraftarların kendilerine destek vermesini ancak şiddet olaylarından uzak durmalarını istedi.

Futbol Federasyonu aracılığıyla taraftarlara seslenen 68 yaşındaki Hodgson, “İngiltere’nin teknik direktörü olarak, üzerimizdeki tehditten ve İngiltere Milli Takımı’na yönelik yaptırımlar uygulanma ihtimalinden dolayı endişeliyim. Maçlarda elbette bize destek vermenizden memnun oluruz ama beladan uzak durmanızı istiyorum” diye konuştu.

Milli takım kaptanı Wayne Rooney de bileti olmayan futbolseverlerin perşembe günü oynanacak Galler maçı için Lens kentine gelmemeleri uyarısında bulundu.

İhbar hattı kuruldu

İngiltere’de spor polisleri ve hükümet yetkilileri yeni bir ihbar hattı kurdu. Turnuvadan diskalifiye olma korkusu yaşayan İngiltere, taraftarları kendi tespit etmenin yoluna gitti.

Buna göre, Fransa’da turnuva için bulunan taraftarlara bir mesaj gönderilerek, tanık oldukları olayları, kavgaları ve kötü durumları kayıt almaları istendi.

Ses kaydı, video kaydı ve telefonla ihbar şekilde 3 farklı yol sunulurken, yardımcı olan taraftarlara özel ödüller verileceği ifade edildi.

Galatasaray Belhanda'dan yoksun çalıştı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber