İsmail Kartal: Bu olayı unutmaya çalışıyoruz

Fenerbahçe Teknik Direktörü İsmail Kartal basına açık olan antrenman öncesi yaşanan silahlı saldırı olayı ile ilgi basına açıklamalarda bulundu. İsmail Kartal olayı unutamaya çalıştıklarını ama Fenerbahçeli oyuncuların olayın şoku halen üzerlerinden atamadıklarını ve futbolculara hafta sonu izin verileceği söyledi.

İsmail Kartal: Bu olayı unutmaya çalışıyoruz

Fenerbahçe Teknik Direktörü İsmail Kartal, silahlı saldırı sonrası toparlanmaya çalıştıklarını ve oyunculara hafta sonu yine izin vereceğini ve futbolcuların hala tam olarak toparlanamadığı belirtti.

İsmail Kartal, lige verilen ara için tepki gösterenlere, "Oyuncularımızın yarısı ölse yarısı sakat kalsa o zaman ne diyeceklerdi" diyerek cevap verdi.

Kartal, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın kendisini iki kez aradığını, Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim'in ise kendisini hiç aramadığını dile getirdi.

Trabzon ve Rize deplasmanlarına artık günü birlik gidileceği yönündeki iddilara için ise İsmail Kartal, "Bu bizim verebileceğimiz bir karar değil. Her zamanki seyahat programımız ile devam edeceğiz" diye konuştu.

Kartal'ın açıklamaları şöyle:

"Bu olayı unutmaya çalışıyoruz"

"Elimizden geldiği kadar bu olayı unutmaya çalışıyoruz. Burada söylenecek birşey yok aslında. Böyle bir şey ilk defa oluyor zaten Avrupa'da Türkiye'de. Bu da bize yapıldı. Hiç kimseye yapılmaması lazım. Ne bize ne başka takımlarımıza sporcularımıza. Bu kabul edilecek bir şey değil. Kolay kolay unutulacak ya da atlatılacak bir şey de değil. Bu takımın yaşadıkları 3 Temmuz'dan beri belli zaten. Onun için hep beraber elimizden geldiği kadar morallenmeye unutmaya çalışıyoruz ama kiminle konuşursak konuşalım herkez verilmiş sadakanız varmış, Allah yardım etmiş diyor. Gerçekten de öyle düşündüğümüz zaman verilmiş sadakamız varmış, allah korudu. Bazı oyuncuların annesinin babasının duası, bazılarımızın çeşitli insanlara muhtaç olan insanlara ettiğimiz bir yardım allah bunun yüzü suyu hürmetine bizi çoluğumuza çocuğumuza bağışladı. Düşündükçe konuştukça gerçekten biz büyük bir faciadan döndük. Bir tane insanın burnu bile kanamadan kurtuluyorsak düşünmek lazım. Sonuç olarak toparlanmaya çalışıyoruz.

"Cumhurbaşkanı, peşini bırakmayacağız" dedi

Cumhurbaşkanımız sağolsun. Kendisine teşekkür ediyorum beni de iki kere aradı. Kaptanı da aradı, başkanımızı da aramış. Kendisi çok duyarlılık gösterdi. Bu olayın peşini bırakmayacaklarını söylediler.

Ertelenmesine gerek yoktu diyenler?

"Herhalde takımın yarısı ölseydi, yarısından fazla sakat kalsaydı belki o zaman anlarlardı. Hala başka yerlerdeyiz, hala başka yerlerde bir şeylerin altında bir şey arıyorlar. Acaba kendileri yolda giderken arabanın bir lastiği patlasa çoluğu çocuğu olsa veya arkadan birisi aniden çarpsa ne düşünürlerdi. Başlarına böyle bir şey gelmediği için... Bunu o gün o otobüsün içinde olanlar yaşayanlar bilir.

Yakın zamanda bu futbolcluarı Trabzon'a Rize'ye götürmek mümkün olur mu?

Yakın zamanda tabii çok büyük tedirginlik olur. Şu anda o taraflarla ilgili deplasmanla ilgili çok şeyimiz yok. Sağolsun ülkemizin en büyüğü, Cumhurbaşkanı bizi arayıp işi sahiplendi. Sonuçta burası Türkiye kimse yalnız değil. Futbolcuların psikolojisini düzeltmek, tekrar deplasmana...

Bugüne kadar çok olay yaşadık. Kayseri'ye gittik. 2 bin kişi otele Trabzonlularla el ele yürüyüş yaptılar. Bizim otelin camları kırıldı. Ama bunlar hiçbir zaman fazla gündeme getirilmedi. Son 3-4 senedir o kadar büyük olaylar yaşadık ki. Bir bu kalmıştı, bu da oldu. hala insanlar bir şeyler arıyorlarsa söyleyecek bir şey bulamıyorum.

Yabancı oyuncuların düşünceleri...

Bu olay olmaması gereken bir şey. Ülkemizin hiçbir sporcusuna antrenörüne yöneticisine... Futbol takımlarına. hiçbir branştaki sporculara, kulüplere, yöneticilere yapılmaması gereken bir olay. Birkaç yıl önce yalnış hatırlamıyorsam Togo da oldu. Avrupa'nın merkezinde bu kadar güzel bir ülke içinde olması, ülkemiz adına ve spor adına güzel şeyler değil. İnşallah bundan sonra olmaz.

Psikolojik destek alacak mısınız?

Kolay gibi görünüyor. Biz düşünüyoruz kendi içimizde, otobüs çarpsaydı devrilseydi ne olurdu? Takla atsaydık denize uçsaydık ne olurdu? Bunların hesabını siz bizim yerimize kendinizi koyun.

Bütün bu olumsuzluklara rağmen ayakta kalmaya dik durmaya çalışıyoruz. Moral olarak hep beraber kendimizi toparlamaya çalışıyoruz.

İzin verdik, hafta sonu yine vereceğiz. Bir şekilde de hepten geriye çekilip beklemenin doğru olduğun düşünmüyorum. Antrenman yapmak da zorundayız. En azından kafalarımızı dağıtmak hem fizik olarak fazla düşmeden kendimizi hazır tutmalıyız.

Fatih hoca sizi aradı mı?

Beni aramadı, aramadı.

Bu sezon bir teknik adamın yaşayacağı çok şeyi yaşadınız. psikolojik, saha içi saha dışı. Şanssız bir teknik adamsınız. Bu takımı toparlamak da kolay değil?

Sonuçta ben Fenerbahçeli'yim. Fenerbahçe'ye hizmet etmek içi buradayım. Olumsuzluklara rağmen takım olarak başta ben olmak üzere elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. inşallah herşey gönlümüze göre olur. Taraftarı camiayı mutlu ederek sezonu bitiririz. Türk sporuna hizmet eden bir antrenör olarak yapmam gerekenleri yapmaya çalışıyorum. Bunlar olsun istemezdik ama oldu. Hepsi bizim başımıza geldik. Oldu diye kenara çekilip kara kara düşüncek halimiz yok. Bu krizleri nasıl yönetebiliriz, antrenörlük burada ortaya çıkıyor biraz da. İnşallah hepsini yüzümüzün akıyla üstesinden gelip sezonu en iyi şekilde şampiyon olarak bitirabiliriz diye düşünüyorum. nasipse.

Salih Uçan: "Bizim için çok iyi oldu."

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber