İstanbul ağlıyor!

Bayan Basketbolu’nun köklü kulübü İstanbul Üniversitesi, geçmişini mumla arıyor. Çünkü bırakın maaşları, oyuncuların kaldığı lojmanların faturaları bile zamanında ödenmiyor

İstanbul ağlıyor!

İstanbul Üniversitesi Spor Kulübü deyince herkesin aklına bayan basketbolu ve geçmişte kazanılan sayısız başarılar, şampiyonluklar, milli takıma verilen oyuncular ve şu anda ülkenin en büyük yıldızlarının bu kulübün alt yapısından yetişmesi geliyor. Ancak ülkemizde bayan basketbolunun var olmasında en büyük emek sahiplerinden birisi olan kulüp, ne yazık ki yönetimden artık aynı desteği görmüyor, başarılarla dolu geçmiş, yerini sorunlar yumağına bırakıyor.
12 takımın yer aldığı Bayanlar 1. Basketbol Ligi’nde 10. sırada bulunan ve küme düşme korkusu yaşayan İstanbul Üniversitesi’nde teknik ekip ve yerli oyuncular 3 ay, yabancılar ise 2 aydır maaşlarını alamadıkları gibi her deplasman ‘Acaba nereden para buluruz da, maça gideriz’ soru işaretlerini beraberinde getiriyor. Yaşanan bu belirsizlik de takımın sahadaki oyununa yansıyor, beklenen galibiyetler bir türlü gelmiyor.

Lojmanda sular kesik!
Bir gelişme daha var ki, o hepsinden vahim. Yabancıların ve alt yapıdaki oyuncuların kaldığı lojmanların geçtiğimiz aylarda faturası ödenmediği için suyunun kesildiği, doğalgaz ve elektrik konusunda da aynı tehlikenin yaşandığı iddia ediliyor. Alt yapı fabrikası olarak anılan İstanbul Üniversitesi’ne Anadolu’dan transfer edilmiş, en büyüğü 16 yaşında olan kızlara şu anki durumda cep harçlığı bile verilemiyor, bu durum yeni transferleri de imkansız kılıyor.
Kulübün bu durumdan kurtulması ve Türk Basketbolu’na yeniden eski hızla katkı sağlaması için camia rektör Prof. Dr. Yunus Söylet’in olaya el atması ve kulübe geçmiş yıllarda olduğu gibi gereken desteği vermesini bekliyor.

Yıldız fabrikası İstanbul Üniversitesi
Bayan Basketbolu’nun en eski ve köklü kulübü olan İstanbul Üniversitesi’nin 1 deplasmanlı lig şampiyonluğu, son on yılda 11 tane altyapı Türkiye Şampiyonluğu ‘(Gençlerde 7 kez üst üste) bulunuyor.
A Takım’da oynayan yabancılar hariç tüm oyuncuları kendi alt yapısından yetiştiriyor ve bu sayede çok düşük bütçelerle takım kurabiliyor.
Yıllardır milli takımlara en çok antrenör ve oyuncu
veren ve bu yıl da 15 oyuncusunu milli takıma gönderen İstanbul Üniversitesi’nden yetişen yıldızlar arasında Nevriye Yılmaz, Işıl Alben, Nilay Yiğit gibi isimler bulunuyor.

Skorer Tv Haber Bülteni - 14 Kasım 2019

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber