Geri Dön

İstanbul güçlenecek!

Japonya-Çin arasındaki adalar krizinin Tokyo’nun 2020 Olimpiyatları’na ev sahipliği şansını azalttığı, bu durumun İstanbul’a yarayacağı belirtildi

İstanbul güçlenecek!

Japonya ile Çin arasında yaşanan adalar gerginliği her geçen gün büyüyor. Pasifik Okyanusu’nda Çin, Japonya ve Tayvan’ın ortasında bulunan Diaoyu adalarıyla ilgili geçtiğimiz aylarda başlayan ihtilaf, büyüyerek ülkeleri adeta savaşın eşiğine getirdi.
Adalar konusunda tırmanan gerilim son zamanlarda iki ülke arasında politik konularda olduğu kadar sporda da kendisini gösterdi. Adaların kendisine ait olduğunu savunan iki ülke de sporcularını diğer ülkedeki organizasyonlara gitmekten alıkoyuyor.
Bugünlerde Uzakdoğu spor kamuoyunda en çok konuşulan konulardan bir tanesi konunun sporcu ambargoso ile sınırlı kalmayacağı. Tokyo’nun bu alanda zıtlaştığı Çin ile sorununu yakın bir zamana kadar halledememesi durumunda 2020 Olimpiyatları için ev sahipliğinin tehlikeye gireceği belirtiliyor.
Oyunlara İstanbul ve Madrid ile birlikte aday olan 3 şehirden bir tanesi olan Tokyo’nun, varolan krizi aşamaması durumunda olimpiyatlar için yapılacak oylamada Çin’i karşısında bulacağı, diğer olimpiyat komiteleri üzerinde önemli bir nüfuzu olan Uzakdoğu ülkesinin Japonya’nın aleyhinde lobi faaliyetlerinde bulunacağı ifade ediliyor. Ekonomik kriz nedeniyle fazla şans tanınmayan Madrid’i de saf dışı bırakan otoriteler bu durumda İstanbul’un evsahipliğini kazanacağını belirtiyor.

Başakşehir Akademi'den 'takım oyunu' örneği!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber