Kalpler perilerle

A Milli Kadın Basketbol Takımımız bugün Sırbistan'da başlayacak Avrupa Şampiyonası'nda yeni bir tarih yazmaya çalışacak.

Kalpler perilerle

ÜMİT AVCI

Dev organizasyonda ilk turu Niş’te oynayacak Potanın Perileri, Belgrad’da devam edecek şampiyonada ilk 6 içine girmesi durumunda 2020 Tokyo biletini alacak, Londra ve Rio’dan sonra art arda 3. kez Olimpiyat Oyunları’nda

boy göstererek adını tarihe altın harflerle yazdıracak.

Kadın Milli Basketbol Takımımız, Sırbistan-Letonya ortaklığında düzenlenecek Avrupa Şampiyonası’ndaki ilk maçına bugün çıkacak. İlk tur maçlarını Sırbistan’ın Niş kentinde oynayacak olan ay-yıldızlılar, İtalya, Macaristan ve Slovenya’nın bulunduğu C Grubu’nda mücadele edecek.
Grubunda ilk sırada yer alması durumunda Belgrad’da oynanacak çeyrek finallere doğrudan katılma hakkı kazanacak olan Potanın Perileri 2 ya da 3. sırada yer alması durumunda ise D Grubu’ndan çapraz eşleşmeyle gelecek rakipleriyle son 8’e kalma maçına çıkacak. 2010-11 ve 2013 yıllarındaki Avrupa Şampiyonaları’nda madalya kazanma başarısı gösteren, 2012 Londra ve 2016 Rio Olimpiyatları’nda boy gösteren milliler, Sırbistan’da öncelikle ilk 6’ya girerek üst üste 3. kez Olimpiyat vizesi almaya çalışacak.
‘Liderlik avantaj’
Kadın Milli Basketbol Takımımız’a büyük önem ve destek verdiğini sık sık dile getiren, antrenmanları ziyaret eden Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, bu ekibin yine önemli başarılar yakalayacağına inancının tam olduğunu söyledi. Her zaman milli takımlara her türlü imkanı sağladıklarını belirten Başkan Türkoğlu, “Kadın millilerimiz bizlerin gurur kaynağı. İlk olarak kendilerinden olimpiyat vizesi bekliyoruz. İnşallah bunu garantiledikten sonra daha güzel bir netice de elde ederiz. İlk tur önemli. Orada en zorlu rakip İtalya gibi gözüküyor. Grup liderliği durumunda hem moral kazanacağız, hem de çeyrek finale direkt katılıp, fazladan dinlenme şansı yakalayacağız” dedi.
Tecrübeli ekip
Milli takımda değişiklik yaşandığını ancak tecrübeli isimlerin de kadroda bulunarak gençlere yol göstereceğini ifade eden TBF Başkanı, “Başta kaptan Işıl Alben olmak üzere tecrübeli oyuncular değil, gençlerin yanında daha önce bu başarıları tatmış, menajerimiz Yasemin Horasan ve yardımcı antrenörümüz Esmeral Tunçluer gibi isimler de olacak. Antrenörümüz Ceyhun Yıldızoğlu da kadın basketboluna çok uzun yıllar hizmet eden ve görev süresinde madalyalar kazandıran bir isim” diye konuştu.
‘Karşılığını vermeliyiz’
Kadın Basketbolu’nda ülkemizin yetiştirdiği en önemli değerlerden birisi olan, Yasemin Horasan ise menajer olarak Sırbistan’da ilk resmi sınavına çıkmaya hazırlanıyor. Verimli bir antrenman dönemi geçirdiklerini vurgulayan Horasan şöyle devam etti:
“Hepimiz heyecanlıyız. Oyuncularımız özenle bu turnuvayı bekliyordu. Kendimizi analiz edebilme ve oyuncularımızın performansını görme fırsatımız oldu. Artık sahada konuşmanın vakti geldi. Umarım her şey planladığımız gibi gider ve en büyük hedefimiz olan Olimpiyat Oyunları’na taşıyacak sonucu alırız.”
‘İyi bir sinerji yaratmalıyız’
Milli takımın kaptanı Işıl Alben de iddialı açıklamalar yaptı. İyi bir hazırlık dönemi geçirdiklerine inandığını söyleyen Alben, “Tabii ki önceliğimiz Olimpiyat vizesi almak. Daha önce iki kez o heyecanı yaşamış birisi olarak art arda 3. Kez Olimpiyat Oyunları’nda mücadele etmek benim için de çok büyük bir hedef. Her takımda jenerasyon değişikliği yaşandığını görüyoruz. Bizim kadromuzda turnuva tecrübesi yaşamış ve ligde uzun süreler almış oyuncular bulunuyor. Güzel bir sinerji yaratmayı hedefliyoruz” diye konuştu.
İlk rakip İtalya
Avrupa Şampiyonası’nda A Milli Kadın Basketbol Takımımız’ın C Grubu’ndaki ilk rakibi İtalya olacak. Organizasyona iyi bir başlangıç yapmak isteyen ay-yıldızlılar, güçlü rakibi ile kozlarını TSİ 19.30’da paylaşacak. Millilerin maçları NTV’den yayınlanacak.
Kalpler perilerle

Aykut Kocaman: “Kaybetmiyorduk ama kazanma ile ilgili sıkıntımız vardı”

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber