"Kargaşa pahalıya mal oluyor"

Beşiktaş'ın eski futbolcusu ve Trabzonspor'un eski teknik direktörü Ziya Doğan, Trabzonspor'un son günlerde yaşadıklarına mercek tuttu.

"Kargaşa pahalıya mal oluyor"

Beşiktaş'ın eski futbolcusu ve Trabzonspor'un eski teknik direktörü Ziya Doğan, Trabzonspor'da son günlerde yaşanan Onur Kıvrak depremi ve Süper Lig'de yaşanan transferlerle ilgili düşüncelerini Karar.com Spor Editörü Hakan Akar ile paylaştı.

"Trabzonspor'un şampiyonlukta rakibi kendisi"

Trabzonspor'da neler oluyor?

Trabzonspor'un şampiyonlukta rakibi kendisi demiştim bir televizyon programında ve kısa bir süre sonrada Onur Kıvrak olayı patladı. Trabzonspor'da profesyonel yapı tam oturmadı ve bazı eksiklikler var. Bordo Mavili ekipte herkes görevinin hala ne olduğunu bilmiyor. Şampiyonluğa her şeyiyle yakın bir camianın içerisinde yaşanan kargaşa bitmediği için pahalıya mal oluyor. Bir kez daha söylüyorum Trabzonspor'un rakibi Trabzonspor'dur.

"Trabzonspor'un Onur'u göndereceğine inanmıyorum"

Onur Kıvrak gidecek mi, kalacak mı? Basında ayrılacağı konuşuluyor?

Onur Türkiye'yi geçtim Avrupa'nın da gözde kalecilerinden bir tanesi. Trabzonspor'un onu göndereceğine inanmıyorum ama iki taraf arasında bir soğukluk var. Herkes durması gereken yeri bilecek, abiler abiliğini yapacak ve bu iş kapanacak diye düşünüyorum.

"Onur'u satarlarsa Trabzonspor iyice karışır"

Onur Kıvrak için bir Galatasaray iddiası var?

Trabzonspor'un Onur Kıvrak'ı Galatasaray'a satma gibi bir düşünce içerisinde olacağını sanmıyorum. Satarlarsa eğer içerisi iyice karışır, zaten bunun altyapısını yaptılar. Tabi futbol bu ne olacağını bilemeyiz.

"Sportif direktörlük yok, ego yarışı var"

Sportif Direktörlüğe bakışınız nedir?

Türkiye'de sportif direktör diye bir olay yok, egolar yarışı var. Egolu insanlarla futbol takımını yönetemezsiniz. Futboldan gelmiş birisi bu işi yapmalı. Futbolcunun değerini bileceksin ama futbolcuyu da tepene çıkarmayacaksın. Trabzonspor'da yaşanan olayda bir başarısızlık var. 1 aydır birlikte çalışan 2 kişi hala bir şeyleri oturtamadıysa iki tarafında suçu var demektir. Bu bir günlük bir olay değil bence yaşananlar.

"Sportif direktörlük Türkiye'de kolay oturmaz"

1 günlük olay değil derken?

Bazı sürtüşmeler daha önce yaşanmış ve bu olay patlama noktasına gelmiştir. Esas sportif direktörlük bu duruma getirmeden bu işi çözmekti. Türkiye'de sportif direktörlük yok, sadece yöneticilerin temsilciliğini yapıyorlar. Ben bunu genel olarak söylüyorum, sadece Trabzonspor için demiyorum. Sportif Direktörlük Türkiye'de öyle kolay kolay oturmaz.

"Yönetim bana Süleyman Hurma'nın istifası kabul olmuştur dedi"

Daha önce birlikte çalıştığınız birisi olarak sormak gerekirse Süleyman Hurma'nın Trabzonspor'daki Sportif Direktörlük geçmişine ne diyorsunuz?

Ben Malatyaspor'da çalıştım kendisiyle. Ligin 8. haftasından devre arasına geçen süre sonrasında yönetimle yaptığım toplantıyla birlikte, yönetim bana Süleyman Hurma'nın istifası kabul olmuştur diye bir açıklama yaptı.

"Trabzon'da her kafadan bir ses çıkıyor"

Trabzonspor'a havaalanında yaşanılan olaylı karşılamaya ne diyorsunuz?

Trabzonspor'da her kafadan bir ses çıkıyor. Onur'a da Şota'ya da sahip çıkmaları doğru bir düşünce. İkisini de kazanma yoluna gittiler. Başkanın tavrı burada çok önemli. Başkanın bu kararlı demeçlerinin arkasında duracağına inanıyorum.

"Trabzonspor'da çok sevdikleri hocaya bile 1 sene dayanıyorlar"

Trabzonspor Hacıosmanoğlu döneminde 6 tane hoca eskitti. Bu durumda siz Şota'nın uzun bir geleceği olduğunu düşünüyor musunuz?

Sonuçlara bağlı. Trabzonspor'da başarısızsan hiçbir şekilde duramazsın. Çok sevdikleri insana bile en fazla 1 sene dayanırlar. İnşallah Şota da başarılı olur, zaten kendisi orada futbol oynamış bir isim olarak çok sevilen bir teknik adam. Şota eğer başarısız olmaya başlarsa ilk önce akla teknik direktör gelir ve o zaman da gidebilir.

"Ben Trabzonspor'a 2. Lig ekipleri kadar transfer yapmadım"

1 senede başarılı olsa bile hocalar gönderiliyor dediniz biraz önce, siz de Trabzonspor'u bu süre zarfında çalıştırmış bir isimsiniz...

Benim dönemlerime çok fazla değinmek istemem ama çok net bir şey var; ben Trabzonspor'a zamanında ikinci lig ekipleri kadar transfer yapmadım.

"Yerel medya Trabzonspor'a sahip çıkmalı"

Yerel medyanın takımına tam sahip çıkması lazım. Taraftar gibi hareket ederse Trabzonspor'a zarar verir. Objektif olmak zorunda ve kimsenin peşinden gitmemeli yerel medya.

Şota eğer kötü sonuçlar alıp yolları ayrılırsa ve size teklif gelse Trabzonspor'dan gider misiniz?

"Türkiye'de yapacak daha çok şeyim var"

Ben kendimi biraz çektim açıkçası. Daha yapacak çok şeyim var ama Türkiye'de lobiler çok önemli rol oynuyor. Futboldaki lobi siyaseti geçer diyebilirim. Ben Ziya Doğan olarak alnım açık ve futbolda daha çok şeyler yapacağımı biliyorum. Öte yandan her yerde halkın beni çok sevdiğini gördüm buna Trabzonspor da dahil.

"Ziya Doğan'a kimse bir şey söyleyemez, ağzı yamulur"

Medyada ve taraftar grubunda çıkarcı bir grup vardır azınlıkta olan 100-200 kişilik, işte bunlar çok fena kirli algı yaratırlar. Olmamışı olmuş gibi göstermeye bayılır bu dediğim grup. Ziya Doğan tertemiz gelmiş gitmiş, hiç kimse bir şey söyleyemez ağzı yamulur. Ben en verimli çağlarımda dışarıdaysam Türk futbolunu yönetenler bunu düşünmeli.

"Ben sahada iken babamı bile tanımam"

Yerel basın neden size bu kadar düşman?

Düşman dememek lazım, orada değerli insanlar da var. Aslında onlara sormak lazım neden Ziya Doğan? Onlar size cevabı daha iyi verirler. Ben antrenmanlarda hep işime baktım ama Türkiye'de böyle hocalar cazip olmaz. Ben sahada iken babamı bile tanımam, saha dışı ayrı.

"Huzur olmazsa şampiyonluk gelmez"

Trabzonspor neden şampiyonluğu unuttu?

Trabzonspor'da iç huzur olmayınca şampiyonlukta gelmiyor. Bu durumda tabi ki şampiyonluk gelmez.

"Gözümle görsem, kulağımla duysam anlatırım"

Trabzonspor taraftarının beklediği bir 2010-2011 şampiyonluğu var?

Konunun detaylarını bilmeden çok yorum yapmak doğru değil. Gözümle görsem, kulağımla duysam net anlatırım ama şuan ne anlatayım?

Hacıosmanoğlu'nun kumar görüntüleri çıktı ve çok tartışıldı?

Özel yaşantısı beni ilgilendirmez.

"Fenerbahçe'yi Avrupa'da şampiyonluğa oynuyor havasına soktular"

Süper Lig'e yeni katılan yıldız transferleri nasıl buluyorsunuz?

Çıktığım televizyon programında Fenerbahçe için Süper Lig'i geçtim, Avrupa'da şampiyonluğa oynuyor havasına soktular diye söyledim. Yabancı futbolcuyu havada kaçanı, uçanı yakalayacak sanıyorlar. Onlarda insan bu unutulmamalı. Ve bizim de futbol değerlerimiz Avrupa seviyesine yaklaştı. Türkiye ligi çok kolay bir lig değil ve kimler geldi başarılı olamadı. Bu yıldız isimlerle Anadolu takımlarını çok mu kolay yeneceklerini sanıyorsunuz? Göreceksiniz yine çok büyük sürprizler olacak.

"Demba Ba'yı o paraya Avrupa'ya satamazsın"

Kulüpler bir kere şirketleşmeli, şahısların olmalı. Paralarını akıllı harcasın. Bak bakalım o zaman 34 yaşındaki adama 20 milyon Euro verirler mi? Futbolun son dönemine gelmiş oyuncular almaktansa yeni yıldızlar keşfetmeli. Beşiktaş'ın Demba Ba'yı o paraya satması Türkiye liginin bir avantajı oldu. Katar, Çin gibi ülkeler transferde bizim için bir avantaj oldu. Demba Ba'yı sen o paranın üçte birine Avrupa'ya satamazdın. Bu bir şans oldu ama en azından kulüpler futbolcuları gönderirken harcadığı parayı bu şekilde kurtarır.

"Yıldız futbolcular için Türkiye son vole yeri"

Türkiye'ye gelen yıldızların buraya gelme sebebini Katar'a benzetmeleri olarak görüyor musunuz?

Türkiye Avrupa'da ve Şampiyonlar Ligi'nde ve UEFA'da yarışıyor ama Avrupa'da son vole vurmak isteyenlerin tercih yeri Türkiye. Sen şimdi git Almanların 22 yaşındaki yıldızını alabiliyor musun? Futbolunun son yıllarında 4-5 yıllık mukavele, 12 milyon Euro bonservis ile Türkiye bulunmaz bir cennet onlar için.

"Beşiktaş'ta bu sene en büyük patlamayı Quaresma yapacak"

Quaresma ve 2. Beşiktaş dönemi?

İlk döneminde ona çok ihtiyaç varken yurt dışında tedavi olmaya gitti. Türkiye Avrupa'yı yakaladı, sporcu sağlığı ile ilgili çok önemli doktorlarımız var. O zamanlar Türkiye'ye döndüğünde kilo almış olarak geri gelmişti Beşiktaş şampiyonluğa oynarken. Şimdiki Quaresma Türkiye'nin büyüklüğünü fark etti. Beşiktaş'ta bu sene en büyük patlamayı Quaresma yapacak.

"Gomez Beşiktaş'ta çok başarılı olacak"

Beşiktaş'ın yeni transferi Mario Gomez, Demba Ba'nın boşluğunu doldurabilir mi?

Demba Ba Türkiye'ye gelmiş en iyi santrafor. İnsan olarak da onu herkes benimsedi. Son haftalarda artık ne oldu bilmiyorum ama bu profesyonel yapının eksikliğiyle birlikte bu kadar üst seviye futbol oynayan bir ismin böylesine düşüşe geçmesi çok enteresan. Gomez kesinlikle çok başarılı olacak. İyi bir Quaresma ve Gökhan Töre'nin önünde Gomez güzel işlere imzasını atacak.

"Bilic, Beşiktaş'ı şampiyonluktan etti ve omuzlarda gönderildi"

Ligin son haftalarına doğru anket yapsaydınız geçen sezon yüzde 80 herkes Beşiktaş şampiyon diyordu. Sonra ne oldu Bilic Beşiktaş ile macera aradı ve o sistemi bozdu. Teknik adam çok başarılı iken 4-5 hafta yapmış olduğu hatalarla şampiyonluktan etti ve giderken de Bilic'i omuzlarda gönderdiler.

Yapılan bu transferler sonrası Süper Lig'de şampiyonluk favoriniz kim?

Şampiyonluk yine 3 büyüklerin arasında olur. Sokaktan 3 tane adam getir bu 3 takımın başına koy yine bunlardan 1 tanesi şampiyon olur.

Kulüpler bu kadar borcu olduğu halde nasıl böylesine yıldızları transfer etmeyi başarıyor?

Bu borç daha da büyüyecek ama taraftarların bu sevgisiyle 4 büyüklere bir şey olmaz. Zorlanırlar, borçları artar ama yine böyle devam ederler. Beşiktaş'ta bir dönem kibrit yak kampanyaları başlattılar. Her yıl 17 tane en iyi futbolcuyu alıyordu Beşiktaş ama ligde zor tutuyordu. Beşiktaş taraftarları bir dönem; "Aldırma Kartal aldırma" şarkılarını söylüyordu bu yüzden.

"Beşiktaş geçen sene Avrupa'da finale gidip şampiyon olabilirdi"

Geçen sene Bilic'in hatalarından Beşiktaş Avrupa şampiyonluğunu kaçırdı. Türk futbolunda akıllı adam varsa kendine çok güvenip hiç kimsenin himayesinde yaşamını yürütmüyorsa alsın baksın ve Beşiktaş'ın nasıl Brugge'a elendiğini açıklasın. Beşiktaş geçen sene o kadroyla finale gidip şampiyon olurdu.

"Türkiye'de yaşanan şampiyonlukları önemsemiyorum"

Şampiyonlar Ligi ve UEFA'da çıta ne olmalı Türk takımları için?

Her iki kulvarda da şampiyonluk. Ben Türkiye liginde yaşadıkları şampiyonları çok önemsemiyorum. Bu takımlar transfere bu kadar paralar harcıyorlarsa Avrupa'da şampiyon olması lazım.

"Türk futbolunun bir tek Arda'sı var"

Yabancı yıldızların transferi Türk futbolcuları nasıl etkiliyor?

Senin ülkende Milli Takım'da gurbetçiler de olmasa Avrupa'da neredeyse oynayan bir Türk futbolcun yok. Senin Arda Turan ve Gökdeniz Karadeniz dışında Avrupa'nın önemli bir takımında oynayan bir futbolcun var mı? Takımında ilk 18'e bile girmeyen oyuncuyu belki Milli Takım'da oynatacaksın. Almanya gibi futbolcu ihraç eden bir ülke duruma gelsek, o zaman istiyorsan 25 tane yabancı futbolcuyu oynatmayı serbest bırak ama bugün için erken oldu bu kararı almak.

Gelen büyük yıldızlardan sonra Türk kulüplerinin Avrupa'daki şansı ne olur?

Bu paralarla Avrupa'da şampiyonluğa takım kurulur. Takım oyununu kurdun mu, idari anlamda altyapın iyi mi, kurumsallaşma anlamında ne durumdasın?

"Türkiye'ye gelmiş en iyi hoca Lucescu'dur"

Biz Türkiye'ye gelmiş geçmiş en iyi hoca olan Lucescu'yu arkasından teneke çalarak gönderdik. Allah bize de bazı işaretler veriyor, adam geldi bizim ülkemizde UEFA Kupası'nı kazandı. Biz kendimize bir özeleştiri yapabildik mi?

"Ben Sivok ve Atiba'yı çok daha önce bulmuştum"

Önemli olan büyük paralara ulaşmadan genç futbolcuları bulabilmek. Atiba'yı ben zamanında 800 bin euroya alıyordum Trabzonspor'a ama alamadık. Daha 18 yaşında Sivok 300 bin euroya Trabzonspor'da benim transfer listemdeydi. Sivok'u 2 sene sonra 4,5 milyon euroya aldılar.

"Biz transferi kamuoyunda gündem oluşturmak için yapıyoruz"

Bizim ülkemizde takımlar transfer yaparken kamuoyunda gündem oluşturmak için transfer yapıyor. Öte yandan Arda Turan Türkiye'de kalsaydı eğer tartışılmaya devam edilirdi. Çocuğun bütün özel hayatı konuşuluyordu basında. Hadi Arda'yı geçtim Tugay Kerimoğlu futbolunun son döneminde İngiltere'ye gitti ve 8 sene üst seviyede futbol oynadı. Türkiye'de en fazla 2 sene daha fazla oynar bırakırdı, çünkü bıktırmıştık. Avrupa'da sadece futbolu düşünüyorlar, Türkiye'de ise futbolcular dedikodularla uğraşıyor.

"Arda çok daha büyük işlere imza atacak"

Arda Turan'ın Barcelona kariyerini nasıl görüyorsunuz?

Arda orada futboluyla daha da yükseklere çıkacak. Top kendisindeyken kolay top kaybetmeyen ve özgüveni müthiş bir futbolcu. Adamlar bizim gibi 1-2 maç seyretmeyle transfer yapmıyor, en az 1 sene yakından takip ediyorlar. Teknik direktör de başkan da çok isteyince Arda Barcelona'ya transfer oldu.

Size dönersek eğer Ziya Doğan olarak kariyerinizi nasıl devam ettirmeyi düşünüyorsunuz?

Ben kendime çok fazla güvendiğim için sokaktakileri alır onlardan takım yaparım diye güveniyorum hala. Son dönemlerde parası olmayan kulüplerden teklif gelince, kendime de çok güvendiğim için gidince bir takım yaratırım dedim.

"Orduspor'da paf takıma kaldım"

Orduspor'a niye gittim? Orduspor beni istediği zaman, o ligden 12-13 takımdan teklif aldım ama gitmedim. Öyle bir zaman geldi ki Ordsupor çok uğraştı ve bende ayıp olmasın diye görüştüm. Üst üste hayır dememe rağmen beni zorla ikna etti. 6-7 tane önemli oyuncu alacağım dedi ama ben paf takıma kaldım Orduspor'da. Orduspor'un Paf Takımı'nın oynadığı futbol Türkiye'de ders olarak okutulmalı. Bu ülkenin gençleri çok değerli ve onlara bir şey verirsen çabuk kapıyorlar. Önce bende dedim Ordu'ya niye geldim diye ama inanılmaz mutluyum gittiğime.

"En büyük pişmanlığım..."

Kendinize dönüp baktığınızda pişman olduğunuz bir şey var mı?

Türkiye karizmatik, yamuk bakan, yukardan bakan tipleri istiyor ama ben futbolun işçisiyim. Mütevazi biriyim ama sahada tam bir teknik adamım. Ben etik değerlerden taviz verseydim Milli Takım'a varana kadar benimdi. İleride bir kitap çıkaracağım ve orada bunların hepsinden bahsedeceğim. Biz asla adam satmadık. Bir konuda pişmanım; gittiğim her yerde bana yalan söyleyip kandırıp götürdüler özellikle son dönemlerdeki takımlar. Özellikle Orduspor'da yaşadıklarım bunun kısa bir özeti gibi...

"Türkiye'de teklif teknik adamlara gelmiyor..."

Şu an size herhangi bir teklif var mı?

Teklif Türkiye'de teknik adamlara gelmiyor, teknik adamlar teklif getirtiyor. Ne demek istediğimi düşünsünler ama bulamazlar.

A Milli Takım, İzlanda ve Andorra hazırlıklarına başladı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber