Kadıköy'de oyuna kararlı ve istekli başlayan Eskişehirspor 15 dakika içinde Ömer'le 2, Mori ve Kamil Ahmet'le birer kez gole yaklaştı. Merkezdeki Bekir-Kadlec ikilisi dört pozisyonda da amatörce hatalar yaparken, kulübedeki Mehmet Topal'ın eksikliği fazlasıyla göze çarpıyordu.

Emre, Meireles ve Alper'in görev yaptığı orta saha ilk bölümlerde rakibi karşılamakta ve pozisyon almakta çok zorlandı. Topal'ın yokluğu burada da net şekilde hissedildi. 15 dakikalık süreçte Fenerbahçe ise Sow ve Bekir'le iki net pozisyon buldu fakat kaleci Boffin çok önemli kurtarşılara imza atarak takımının erken geriye düşmesine izin vermedi.

İsmail Kartal, 20. dakikadan sonra Sow'u sol kanada, oyuna kenarda başlayan Emenike'yi de merkeze kaydırarak hem hücum hattını hareketlendirmek hem de defansif bir önlem almak istedi, ancak Eskişehir'in, "geliyorum" diyen golünü engelleyemedi. Bekir anlamsızca Meireles'in yardımına rağmen Ömer'e baskı yapmaya gidince arkası bomboş kaldı, Gökhan da kademeye giremeyince Erkan Zengin golünü attı.

Alves'in cezası ne zaman biter, Egemen ne zaman takıma girer bilinmez ama Bekir-Kadlec ikilisiyle maç kazanmanın çok ama çok zor olduğu ilk yarıda adeta belgelendi.

*******

İsmail Kartal ikinci yarıya Meireles - Topal değişikliğiyle başladı. Sakatlanan Hürriyet'in yerine ikinci devrenin başında Lawal'ı sahaya süren Ertuğrul Sağlam ise 49'da yine sakatlık yüzünden Ömer'le, Mirkam'ı değiştirmek zorunda kaldı.

Fenerbahçe 45-60 arasında daha dengeli bir görüntü verse de hiç pozisyona giremedi. Eskişehir'in kontratak düzenine dönmesi üzerine de Kartal, Emenike'yi kenara alıp, Webo'yu en uca monte etti. İlginçtir bu değişiklikten sonra Eskişehir daha fazla topa sahip olmaya başladı. Tribünden ıslıkların yükselmesine neden olacak kadar 60-65 arasında ciddi bir baskı görmeden top çevirdiler.

Fenerbahçe 70'ten sonra maçın kontrolünü eline geçirmeye başlarken, Webo'nun golü hem takımı hem de tribünleri biraz daha oyunun içine soktu. Ancak sarı-lacivertliler büyük bir telaş içindeydi. Bu nedenle son paslar ve vuruşlar hep isabetsiz oldu.

Son dakikaların Fenerbahçe'nin baskısı altında geçmesi beklenirken Emre Belözoğlu bütün umutları törpüledi... Hakem Tolga Özkalfa'ya parmağını salladığı için önce sarı kart gördü, yardımcı Ekrem Kan'ın duydukları yüzünden de direkt kırmızıyla atıldı. Ardından 'komik' bir defans hatası daha geldi ve Mori ilk yarıda yapamadığını yaparak takımını öne geçirdi.

Hasan Ali'nin şutunda Berkay'ın kolu nizami pozisyondaydı. Tolga Özkalfa, 5. hakem Hüseyin Sabancı'nın uyarısıyla penaltı noktasını gösterdi. Sow da topu ağlara göndererek sadece yenilgiyi önledi.

Fenerbahçe bu sezon evindeki 4 maçı da tek farklı skorlarla kazanmıştı. Sonunda çekirge sıçrayamadı ve zirve yarışında ciddi bir yara alındı. Aslında Bursa maçının son 10 dakikası bu karşılaşmanın da habercisiydi. İsmail Kartal artık istatistikleri, rakamları, verileri bir kenara bırakıp bu takıma kazanma ruhunu aşılamalı...

Sow'un kafasında Koray'ın topa eliyle müdahale ettiği pozisyonda penaltı kararı verilmeliydi. Erkan Zengin'in koluyla Gökhan'ın yüzüne vurması da en az sarı kartlıktı.