Londra'da büyük şok

İngiltere'de düzenlenen 2012 Londra Olimpiyatları, kadınlar badminton branşında iki takımın tezgahına sahne oldu.

Londra'da büyük şok

2012 Londra Olimpiyatları, kadınlar Badminton branşında ikişer ekiple mücadele eden Çin ve Güney Kore takımlarının tezgahına sahne oldu.

Çinli Wang Xiaoli/Yu Yang ve Güney Kore'den Jung Kyung Eun/Kim Ha Na arasında oynanan Badminton A Grubu 3. karşılaşmasında Çinli sporcular turnuvadaki diğer Çinli sporcular ile finale kadar eşleşebilmek için maçı kazanmak istemedi. Güney Koreli sporcular için de aynı şey geçerliydi. Onlar da maçı kazanması halinde kendi vatandaşları ile karşılaşmayacaktı.

Karşılaşma Çinli oyuncuların isteksiz oyunu ile başladı ve durum öyle bir noktaya geldi ki Çinli Wang Xiaoli/Yu Yang ikilisi topu kasıtlı olarak dışarı atmaya bile başladı. Maçın geldiği bu nokta Güney Koreli ikilinin de işine geliyordu. Hatta maçtaki bu anormal durumu seyirciler de farkederek sporcuları yuhlamaya başladı.

HAKEM UYARDI: "SİZİ DİSKALİFİYE EDERİM"

Seyircilerin de tepkisinin ardından maçın başhakemi Thorsten Berg, karşılaşmada bir terslik olduğunu farketti ve maçı durdurdu. Alman hakemin 'Sizi diskalifiye ederim' uyarısının ardından maç yeniden başlasa da sonuç değişmedi. Maçı 21-14 ve 21-11'lik iki setle Güney Kore ekibi 2-0 kazandı. Sonuç olarak her iki takımda sahadan istediğini alarak ayrıldı.

SPORCULARA CEZA GELİYOR

Dünya Badminton Federasyonu, Olimpiyat Oyunları’nda çift kadınlarda mücadele eden 8 sporcunun, ”karşılaşmayı kazanmak için en iyi performanslarını göstermedikleri” gerekçesiyle ceza alacaklarını açıkladı.

Dört Güney Koreli, iki Çinli, iki de Endonezyalı sporcunun disiplin cezasına çarptırılması bekleniyor.

Wembley Arena’da dün yapılan Çin-Güney Kore badminton karşılaşmasında oyuncular, ”bilerek kötü oynayınca” seyirciler tarafından yuhalanmış ve karşılaşmanın hakemi Thorsten Berg tarafından uyarı almıştı.

Oyuncuların, çeyrek finallere kalmayı garantiledikleri için, daha zayıf bir takımla karşılaşmak düşüncesiyle maçı kaybetmeye çalıştıkları ileri sürülmüştü.

Hasan Sayyıdan: "Bu maçta kazanmamız bizi çok mutlu etti"

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber