Maksimum 13 puan!

Teknik Direktör Aykut Kocaman sezon başı şampiyonluk için 75-77 puan barajını koymuştu. Fenerbahçe hedefi tutturabilmek için kalan 24 haftada 59 puan kazanmak zorunda. Yani en fazla 13 puan kaybetme lüksü kaldı.

Maksimum 13 puan!

SENAD OK

Fenerbahçe şampiyonluk yarışından her geçen gün biraz daha uzaklaşıyor. Kayserispor karşısında zirve ile puan farkını 5’e indirme şansını kaçıran sarı-lacivertliler işleri bir hayli çıkmaza soktu.

Teknik Direktör Aykut Kocaman’ın planlarına göre şampiyonluk için 75-77 puan arası yeterli olacaktı. Bunu da zaten basın toplantısında ifade etmişti.

Sezon başında yapılan bu plana göre sarı-lacivertli takım hedefi tutturabilmek için kalan haftalarda oynadığı birçok maçı kazanmak durumunda...

Ligde oynanacak olan 24 maç var. Fenerbahçe en az 75 puana ulaşmak için bu karşılaşmalardan 59 puan çıkarmak zorunda... Daha net bir ifade ile kalan 24 haftada maksimum 13 puan kaybetme lüksü bulunuyor. Aksi taktirde şampiyonluk bu sezon da hayal olacak.

Sarı-lacivertli takımın şampiyonluk yolunda toplayacağı puanların yanısıra ikinci yarıdaki derbi maçlarda alacağı sonuçlar da çok önemli olacak.

Bu derbilerin kazanılması çok kritik. Böylelikle doğrudan rakiplerin mağlup edilmesiyle altı puanlık bir avantaj sağlanabilir. Bugüne kadar kaybedilen puanlar bu sayede daha rahat telafi edilebilir. Fenerbahçe’nin şu ana kadarki puan ortalaması 1.6, ligin geri kalanında ise bunu 2.45’e çıkarması gerekiyor.

Kocaman ile devam

Alınan kötü sonuçlara rağmen yönetimin Aykut Kocaman ile ilgili bir ayrılık planı olmadığı öğrenildi. Deneyimli teknik adamın son dönemdeki formsuzluğuna rağmen yönetim kendisi ile yola devam edecek.

Bunda temel etken ise Kocaman’ın yerine uygun bir çalıştırıcının bulunamayacak olması. Yeni bir teknik adamın takımı tanıması ve toparlamasının bu saatten sonra mümkün olmadığı görüşü hakim. Bu nedenle sarı-lacivertli yönetim Kocaman’ı göndermek istemiyor.

Ancak bununla birlikte yönetimden, Aykut Kocaman’a ciddi eleştiriler de var. Başta maç içinde yapılan hamleler olmak üzere Kocaman’ın son dönemde aldığı kararların takıma olumsuz yansıdığı fikri hakim...

Yönetim, bunun yanısıra Valbuena konusunun da kriz olmaması gerektiğini düşünüyor. Bunu da deneyimli teknik uygun bir şekilde ifade edecek.

Geçmişte Kocaman - Alex, Van Persie - Pereira, Nani - Pereira krizlerine benzer durumun Valbuena - Kocaman arasında yaşanmasından endişe eden yönetim ilk olarak bu konuyla ilgili çalışmalar yapıyor. Valbuena’nın sürekli kenara gelmesiyle ilgili benzer bir durumun yaşanmamasına çaba sarfediyor.

Gemi nereden su alıyor!

Teknik Direktör Aykut Kocaman yardımcılarından detaylı bir rapor istedi. Kocaman’ın, “Bu maçın derin analizi yapılmadan gelecek haftaya ve haftalara bakamayız. Önce kendimizden başlayalım. Futbol hata oyunudur bunu hepimiz kabul ediyoruz. Sonuçla ilgili bir hata varsa da öncelik benimdir. Geniş bir rapor bekliyorum. Maçın taktiği, oyuncu değişiklikleri ve dizilişler. Ben ve bizler nerede yanlış yaptık bulalım. Gerekirse tek tek futbolcularla konuşup Kayserispor maçı tüm takıma anlatılmalı. Gemi nereden su alıyorsa tamir etmeden yola çıkılmaz” ifadelerini kullandığı öğrenildi.

Zirveyi unuttu

Süper Lig’de ilk 10 haftada lider Galatasaray’ın 7 puan gerisine düşen Fenerbahçe, yaklaşık 2 yıldır zirveye çıkamıyor. İlk 10 haftada zirveye yaklaşamayan, hatta ilk 3 sıraya bile yükselemeyen sarı-lacivertliler, uzun süredir lider olamıyor. Fenerbahçe, son olarak 2015-2016 sezonunun 13. haftasında, 30 Kasım 2015’te Trabzonspor’u 2-0 yenerek liderlik koltuğuna oturmuştu.

Maksimum 13 puan
Skorer Tv Haber Bülteni - 23 Ekim 2019

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber