Medipol Başakşehir'i bekleyen büyük tehlike! Kale boş kalabilir...

Çaykur Rizespor- Medipol Başakşehirspor maçından sonra konuk takım oyuncuları, tercümanı ve malzemecisinin karıştığı basın mensuplarına yönelik dayak olayı, Süper Lig'in ve Ziraat Türkiye Kupası'nın kaderini belirleyecek.

Medipol Başakşehir'i bekleyen büyük tehlike! Kale boş kalabilir...

Cemal Ersen / Skorer (ÖZEL)
Rizespor-Başakşehir maçının temsilcileri tarafından eylemleri rapor edilen ve bugün disiplin kuruluna sevk edilmeleri beklenen Volkan Babacan, Ufuk Ceylan ve Yalçın Ayhan "tedbirli olarak" PFDK'ya gönderildikleri takdirde, lig ve kupanın gidişini etkileyecek iki önemli maçta takımlarındaki yerlerini alamayacaklar.
3-3 beraberlikle sonuçlanan karşılaşmanın ardından takım otobüslerinin bulunduğu bölümde A Spor muhabiri Selman Kutlu ile kameraman Çağlar Yıldıram'a saldırarak darp eden Başakşehirspor kalecileri Volkan Babacan, Ufuk Ceylan ile futbolcu Yalçın Ayhan'ın alacağı olası cezalar, yarın Ziraat Türkiye Kupası yarı finalinde oynanacak Fenerbahçe ve hafta sonu ligin zirvesini şekillendirecek Beşiktaş maçlarını yakından ilgilendirecek.
Rizespor-Başakşehir maçının temsilcileri tarafından eylemleri rapor edilen ve bugün disiplin kuruluna sevk edilmeleri beklenen Volkan Babacan, Ufuk Ceylan ve Yalçın Ayhan "tedbirli olarak" PFDK'ya gönderildikleri takdirde, lig ve kupanın gidişini etkileyecek iki önemli maçta takımlarındaki yerlerini alamayacaklar. Üç futbolcuya "tedbir" konmaz ise, yarınki Fenerbahçe kupa maçında oynayabilecekler, ancak PFDK'nın perşembe günü yapacağı toplantıda dosya görüşüldüğü takdirde alacakları olası cezalar doğrultusunda Beşiktaş karşılaşmasında forma giyemeyecekler.
Özellikle iki kalecinin birden ceza alması durumunda Başakşehir çok zor durumda kalacak. Bu durumda söz konusu maçlarda görev, üçüncü file bekçisi U21 takımında forma giyen 22 yaşındaki Faruk Çakır'ın olacak. Savunmanın önemli oyuncularından Yalçın Ayhan'ın yokluğu da, iki kulvarda birden mücadele eden Medipol Başakşehir'in performansını ciddi biçimde etkileyecek.
Raporlar önemli
Olaylarla ilgili TFF temsilcilerinin federasyona verdiği raporlar disiplin soruşturmasının temelini oluşturacak. Eğer üç futbolcuyla ilgili disiplin ihlali saptanırsa, Hukuk Müşavirliği'nin tavsiyesi doğrultusunda "tedbirli" veya "tedbirsiz" sevk işlemi gerçekleşecek. Ayrıca olay anlarını tüm Türkiye'ye yansıtan ve büyük tepki çeken kamera görüntüleri de dosyaya kanıt olarak eklenecek.
Bu oyuncular hakkında Disiplin Talimatının "Kişilik Haklarına saldırı, hakaret, tehdit ve küfür başlıklı" 41 veya "Kavga" başlıklı 35. maddesine göre hareket edilirse 2 ila 5 maç arası hak mahrumiyeti cezası çıkabilecek.
6222 ne diyor?
Darp edilen iki basın mensubunun şikayeti doğrultusunda Rize Cumhuriyet savcılığı tarafından başlatılan soruşturma, 6222 sayılı "Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair" yasaya göre yürütülecek. Volkan Babacan, Ufuk Ceylan, Yalçın Ayhan, tercüman Barbaros Gözmeli ve kulüp malzemecisi savcılık iddianamesine göre ifade vermeye çağrılacaklar.
Söz konusu yasanın, "Spor alanlarında taşkınlık yapılması ve tesislere zarar verilmesi" başlıklı 17. maddesinin 1. fıkrası, "Spor alanlarında kasten yaralama suçunun veya mala zarar verme suçunun işlenmesi halinde şikayet şartı aranmaksızın 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun ilgili maddelerine göre cezaya hüküm olunur" hükmünü içeriyor.

Skorer Tv Özel - Aksal Yavuz

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber