Galatasaray bu çok iyi oyunu Elano oyundan çıktıktan sonra aynı mükemmellikte uygulayamadı...

Bu köşeyi takip edenler, naçizane hakem sayısının artması konusunda ne kadar uzun zamandır ve ne kadar çok yazdığımı bilirler. Platini ceza sahası yardımcılarını deneyeceklerini açıkladığında da küçük çaplı bir bayram yapmıştım.
Bu hakemler niye lazımdı? Çünkü bugün doldurdukları geniş bölge kör nokta. 4 hakemden hiçbiri oraya tam hâkim olamaz. Tıpkı 78’de Caner’in pozisyonunda olduğu gibi... Belki de ilk önce bu tip pozisyonlar için. Ancak Platini’nin bu girişimini belki de kalıcı yapacak en önemli hamleyi İtalyan hakem yapamadı. Çok net çok yakın, çok yalın ve çok kasti elle oynamayı ıskalayarak, kendisini, Galatasaray’ı ve Platini’yi zor durumda bıraktı.
Maçın ve hatta daha ötesinin en önemli anı bu... Oyunda kısa süren 3. perdeyi açan da bu oldu.
Galatasaray 2 haftadır şaşkınlıkla izlediğimiz ve alıştığımız, ‘herkes topun arkasına’ ana fikirli oyununu pozisyon vermeden çok iyi uygulayarak oyuna başladı. Bu oyunda Elano ve Arda’nın rolü büyük. Elano topun paniğe kapılmadan sağ sağlim savunmadan çıkmasında elzem. Ve bunu oyundan çıkana kadar harika yaptı. Topu Arda’ya yerden ulaştırabildiğinizde ise top kesinlikle ileride tutuldu. Arda da bu anlamda işini harika yaptı. Bu bölümde kaçan pozisyonlarda ilgi çekici olan kafa vurma beceriksizliği oldu. Arda’nınkine ise şanssızlık...

İki büyük hatanın faturası
Galatasaray bu çok iyi oyunu Elano oyundan çıktıktan sonra aynı mükemmellikte uygulayamadı. Top soğukkanlılıkla ileri taşınamadı Arda’ya şişirilmeye başlandı ve Arda gereksiz koşularla yoruldu. Top sürekli geri döndü ve Atletico pozisyonlar bulmaya başladı. Basit bir alan paylaşım hatasından gelen gol sonrası toparlanabilmeleri, biraz da Madrid’in gönüllü geri çekilişinden... Ancak ne olursa olsun hem de bir kafa golüyle beraberliği ve hatta turu ele aldılar. Baskıyı da kurdular. Rakip alana yerleşip açık bırakmadan yüklendiler. Turun geldiğine emin olmuştuk ki iki büyük hata her şeyi bitirdi.
Önce ceza sahası yardımcı hakeminin, sonra da bu pozisyona siniri nedeniyle kırmızı kart gören Caner’in hataları işi hiç hak edilmeyen bir şekilde bitirdi.