Mehmet Demirkol, Fenerbah-çe'nin yeni transferleri Brezil-yalı Dos Santos ve Cristian'ı değerlendirdi...

Daum, Dos Santos’u, Roberto Carlos’un önünde mi, yoksa yerine mi oynatmayı düşünüyor? Bunun cevabını bilmemiz lazım. Çünkü eğer durum buysa 6 artı 2 kuralı nedeniyle Deivid dışarıda kalacak gibi duruyor. Eğer Deivid 11’de kalıp Carlos yedeğe gidecekse durum farklı tabii. Ancak her ne şartta olursa olsun Özer, Uğur ve Topuz’dan bir yahut ikisinin, 11’in dışında kalması söz konusu olacak. Alman hoca umarız bu yerli yetenekleri de rotasyon içinde kullanabilir.
Santos, Konfederasyon Kupası’nda vasatın oldukça üstünde bir performans çizdi. Hızlı, ayaklarına hakim, cüretkar bir oyuncu. Hücum yönünün savunmasından çok daha parlak olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Güiza ve Alex’in oyununu dripling ve koşularla tamamlama ve üçgeni oluşturma konusunda Uğur’dan daha teknik bir tercih olacaktır. Ancak fazlasıyla Brezilya stili oynaması nedeniyle, Avrupa futbolunun özellikle sertliği ve temposuna uyum sağlaması ve oyun devamlılığına kavuşması için süreye ihtiyacı olabilir. Bu yönde kendisini tamamlaması gerekiyor.
Sonuç olarak Fenerbahçeliler ismi büyük oyuncuları bekliyor olsalar da, Güney Amerika’dan getirilebilecek iyi seçeneklerden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.
Cristian’ı o kadar iyi tanımadığımı itiraf etmeliyim. Çok az maçını seyrettim. Bu kadar az izlediğim bir oyuncu için çok detaylı şeyler söyleyemem. Bağlayıcı olmamak kaydıyla izlenimim, tekniğinin oldukça yüksek olduğu. Ancak defansif olarak Mehmet Aurelio seviyesinde değil gibi.
Daha net bir şey söylemek için çıkacakları bu çok farklı sahnedeki çabalarını görmek lazım.