Bobo’nun tartışmalı kırmızı kartı!

Hakem dünyasının usta kalemi Metin Tokat, ligde geçtiğimiz hafta görev yapan hakemleri değerlendirdi

FENERBAHÇE-KASIMPAŞA  (Hüseyin GÖÇEK)
Fiziki görüntüsü, topu oyunda tutma gayreti olumlu yönüydü. Sahada hakemin varlığı ile yokluğu belli değildi. Oyuncuları yerinde ve zamanında uyarması sayesinde kartlarını sadece kural gereği kullandı. Pozisyonları yakından izlemeye çalışırken oyuncuların koşu ve pas yollarını kapatmamalı.

G.OFTAŞSPOR-V.MANİSASPOR  (Barış ŞİMŞEK)
Oyunu oynatma gayreti içinde her iki takım için de faul yorumlarında hatalar yaptı. Pozisyonlara uzak kalıyor. Özgüveni ve rahatlığı ile oynayanlara kendisini kabul ettiriyor. Yer almada sıkıntıları var. Topun kendisine çarpmaması için topu devamlı sağına almaya özen göstermeli. Orta saha civarında avantaj olmaz. Müsabakanın atmosferi artabilir. Dikkat
etmeli.

G.ANTEPSPOR-BURSASPOR  (Z.Önder İPEK)
Işıklandırma sorunu sırasında, takım kaptanları ile kalecilerin görüşünü alması güzel bir hakemlik örneği. Ceza alanı içinde Beto-M.Sarp mücadelesini devam ettirmesi doğruydu. Ofsayt gerekçesiyle iptal edilen golde yardımcı hakemin kararı yerinde. Pozisyonları yakından izleyerek kritik pozisyonlarda doğru kararlar verdi.

İ.B.BELEDİYESPOR-BEŞİKTAŞ  (Hakan SİVRİSERVİ)Bobo’nun tartışmalı kırmızı kartı
Fiziki görüntüsü iyi olmasına rağmen 12.kuralı iyi yorumlayamıyor. Maçın en ilginç pozisyonu Bobo ile Ekrem arasında gerçekleşti. Top oyunda Ekrem, Bobo’nun topa hareketlenmesine; ellerini, kollarını ve vücudunu kullanarak engel olmaya çalışıyor. Bu pozisyon 3 kez tekrarlanıyor. Yardımcı hakemin görüş alanı içinde. Telsiz kulaklıkla hakemi önceden uyarabilse pozisyonun başlangıcında Ekrem’in rakibini tutarak tahrik ettiğini tespit edebilirdi. Hakem pozisyona çok yakın, öncesini sezemediğinden, Bobo’nun, Ekrem’den kurtulmaya çalışırken kontrolsüz şekilde rakibe bakmadan yaptığı itekleme hareketini vurma olarak değerlendirerek kırmızı kart gösterdi. Birbirine yapışık durumda mücadele eden bir oyuncunun vurma şansı çok zayıftır. Ekrem’in düşüşüne aldandı. Bu pozisyon sonrası Ekrem de sarı kart görmeliydi. Bobo’nun kırmızı kart sonrası hakeme karşı yaptığı sportmenlik dışı hareketi cezasının artmasına neden olacak.

SİVASSPOR-KONYASPOR  (Bünyamin GEZER)
Pozisyonları yakından izleyerek doğru kararlar verdi. Ceza alanı içinde oluşan Abdurrahman-Batista ve M.Yıldız-Batista ikili mücadelelerindeki devam kararları doğruydu. Otoritesi ve objektif kararları ile çekişmeli geçen maçı başarılı yönetti.

Ç.RİZESPOR-A.GÜCÜ  (Cüneyt ÇAKIR)
Ev sahibi takım için büyük önem taşıyan müsabakanın genelinde otoritesini sağlaması ve objektif kararları ile başarılıydı. El Yasa-Cumhur arasındaki ikili mücadeledeki devam kararı doğruydu. Oyuncular arasında çıkan tartışmada daha aktif müdahale edebilmeli.

G.BİRLİĞİ-ANKARA (M.Kamil ABİTOĞLU)
Müsabakanın gidişatı nasıl olursa olsun motivasyonunu kaybetmemeli. Oyuncularla çok konuşuyor. Avantaja bıraktığı pozisyon sonrası kart göstermeyi unutmamalı. Golden sonra El Saka - De Nigris arasındaki tartışmada daha aktif davranmalıydı. Sarı kart yorumu doğruydu.

TRABZON-KAYSERİ (Koray GENCERLER)
Görüntüsü, rahatlığı, objektif kararları ile başarılıydı. Otoritesini sarsan hareketlere taviz vermedi. Tecrübesiz olmasına rağmen yönetimi ile sırıtmadı. MHK için yeni isimleri görevlendirme de cesaretlendirdi.

GALATASARAY-DENİZLİ (Aytekin DURMAZ)
12. kural ve disiplin uygulamalarında standardı sağlayamadı. Volkan’ın ortaladığı topun Güray’ın kolundan dönmesine penaltı verebilirdi. Yakın olmasına rağmen kolun kalkması kasıta girer. Kalkan kol ortalanan topun geçişini engelledi. Okan-Serhat, Fatih-Ü.Karan arasında geçen birbirinin benzeri pozisyonlarda farklı kararlar verdi. Otoritesini bozan hareketlere müsaade etmemesi olumlu yönüydü. Sabri’ye karşı aşırı hoş görülüydü. Vasat bir yönetim sergiledi.

Tahkim Kurulu’nun kararı!
Ne güzel gidiyordu! PFDK; hakem, gözlemci ve temsilci raporları ile takımına, oyuncunun şöhretine göre değil talimatlara göre gereken cezayı veriyordu. Tahkim Kurulu da, hukukçulardan oluşan kurulun kararlarını tasdik edercesine itirazları reddediyordu. Trabzonspor’lu Barış Memiş’in herkesin kabul ettiği haksız ikinci sarı kartına yaptığı itirazın PFDK tarafından kabul edilmemesine rağmen tahkim kurulunca bozulması önümüzdeki dönemler için hiç de iyi bir örnek teşkil etmeyecek. Kurulun şu anki başkanı Adnan Türkan, önceki federasyon zamanında PFDK başkanlığı yaptı. Verdikleri kararların kendileri gibi hukukçulardan oluşan tahkim kurulunca bozulmasına acaba o zaman nasıl bir tepkide bulunuyordu? Başkan zamanında 1.ligde hakemlik yaptı. Kaldırılan bu ceza yüzünden, hakemlerin bundan sonra tüm liglerde yaptıkları görevlerde otoritelerinin sorgulanabileceğini unutmuş olmalı! Bu karar, TV’lerde canlı yayınlanan maçlarla diğerleri arasındaki eşitsizliği ortaya çıkarmıştır. Vicdani olarak verilen karar doğru olsa da! Liglerin devamında büyük sıkıntılar doğuracaktır.

Derbinin hakemi kim olmalı!
Beşiktaş-Fenerbahçe arasında oynanacak olan şampiyonluğu yakından ilgilendiren maçın hakemi kim olacak? FIFA hakemleri arasında bulunan Fırat Aydınus ile Yunus Yıldırım dışında bu müsabakayı yönetecek isim bulmak şu an için zor. Geçtiğimiz hafta maçı olmaması ve form durumu itibariyle Yunus Yıldırım favori görünse de, hiç derbi maçı yönetmemesi ve kartlarını yerinde ve zamanında kullanmama alışkanlığı dezavantajı. Derbi maçlarını çok başarılı yöneten Fırat Aydınus’un ise yönettiği diğer maçlardaki kendisine yakışmayan hataları ile tartışılması MHK için karar vermesi zor bir durum. Yine de % 51 Fırat Aydınus daha şanslı.