Göçek kararını teminata göre değil talimata göre verdi

GAZİANTEP-TRABZON
(Cüneyt ÇAKIR)

Sakin, kendinden emin tutumu ile oyunun kontrolünü sağladı. Burak’ın attığı golün ofsayt gerekçesiyle iptali doğruydu. Topa ve rakibe yapılan müdahaleleri pozisyonlara yakın olduğu için doğru tespit etti. Oyuncular itirazlarında kabul edilebilir sınırları aşınca kartına başvurmaktan çekinmedi.

G.BİRLİĞİ-FENERBAHÇE
(M.Kamil ABİTOĞLU)

Bu maça atanması MHK’nin hatasıydı. Hem yarıda kalan maçın, hem de Fenerbahçe maçlarında yaşadığı tartışmalı yönetimleri nedeniyle tedirgin ve gergindi. Ceza alanı içinde Lugano-Mustafa, Tozo-Lugano mücadelelerindeki devam kararı doğruydu. Ceza alanı önünde ve kritik yerde İlhan’ın, Gökhan’a topla karışık faulünü tespit edemedi. Kartlarında tutarlı değildi. Vederson’a, Cem Can’a, Aykut’a, G.Gönül’e ciddi faullü hareketleri nedeni ile kırmızı kartını çıkarmalıydı. G.Gönül’ün, Mustafa’ya, A.Santos’un, Orhan’a kontrolsüz hareketleri nedeni ile sarı kartını çıkarmadı. Sarı kartlı E.Belözoğlu’na, Viranjes’e arkadan yaptığı faulü sonrası 2.sarıdan kırmızı kartını göstermeliydi.

KAYSERİ-ESKİŞEHİR
(Serkan ÇINAR)

Ceza alanı içinde Doğa’nın arkadan G.Emreciksin’i tuttuğu pozisyondaki penaltı kararı ile 2.sarıdan kırmızı kart uygulaması doğru.

ANTALYASPOR-SİVASSPOR
(Süleyman ABAY)

İki takım için de son derece önemli karşılaşmada skoru etkileyecek kararlar vermedi.

B.BELEDİYE-DİYARBAKIR
(Hüseyin GÖÇEK)

B.Belediyespor’un attığı gol sonrası seyircilerin toplu olarak sahaya girerek müsabakaya müdahale etmeleri sonucunda karşılaşmaya devam edilmesi olanağının kalmadığını görünce soyunma odasına girerek maçı tatil etmesi kurallara uygundu. Saha içinde bekleme şansı yoktu. Emniyetin teminat vermesi sahaya çıkmasına gerekçe olamaz. TFF talimatlarını uyguladı.

BURSA-MANİSASPOR
(İlker MERAL)

Faul ve kart uygulamalarında tutarlı değildi. Ceza alanı içinde Burak’ın, A.Tandoğan’a yandan kayarak yaptığı kontrolsüz müdahalesi sonrası verdiği penaltı doğruydu.

GALATASARAY-MKE A.GÜCÜ
(Kuddusi MÜFTÜOĞLU)

Futbolcuların birbirlerine ve hakemlere karşı iyi niyetli tutumları ve erken gelen gol maçı kolaylaştırdı. Keita’nın attığı gol öncesi top koluna çarparak önünde kaldı. Mesafe yakındı. Kasıt olmasa da, kolu doğal pozisyonda değildi. Kendisi ani atak olduğu için arkada kaldı. Yardımcı hakemi de göremezdi. Hakemler açısından talihsizlikti. Görebilseler elle oynama kararı verirlerdi. Bilerek elle oynamadığı için sarı kart gereken bir pozisyon değildi.

DENİZLİSPOR-BEŞİKTAŞ
(Abdullah YILMAZ)

İkinci yarıdaki başarılı performansı sayesinde bu zorlu maçı yönetmek üzere görevlendiren Yılmaz, başarılı yönetimi ile MHK’yi mahcup etmedi. Sakin ve kendinden emin tavırları ile oyunu devamlı kontrolünde tuttu. Faul ve kart uygulamalarında iki takım için de tutarlıydı. Ekrem’in attığı golün ofsayt gerekçesiyle iptal edilmesi doğruydu. Tek tartışılacak kararı Rüştü’nün kornere çeldiği topa aut kararı vermesiydi. Rüştü ısrarla kendisinden çıktığını söylemesine rağmen deneyimsizliğinden dolayı kararından dönmekten kaçındı. Otoritesi ile zorlu maçı başarılı yönetti.


Olaylar Vali Güler’in sorumluluğunda!
B.Belediyespor-Diyarbakırspor karşılaşması 87. dakikada B.Belediyespor 1-0 önde iken Diyarbakır seyircisinin sahaya girerek hakem ve rakip futbolcuları kovalaması neticesinde maçın hakemi Hüseyin Göçek tarafından tatil edildi.
Geçtiğimiz hafta iptal edilen Diyarbakırspor-Bursaspor maçı sonrası oynanan bu karşılaşmada güvenlik önlemlerini almak İstanbul Emniyeti’nin dolayısıyla, Vali Muammer Güler’in sorumluluğunda idi. Olimpiyat Stadı’nda 3000 civarında Diyarbakır seyircisi var. Güvenliği sağlamak için özel güvenlik elemanları hariç 900 çevik kuvvet bulunuyor. Stadın içindeki 300 çevik kuvvet ise özel güvenlik elemanlarının arkasında. Diğer polisler neden stadın dışında? Sahaya atlayan seyircileri gören hakemler ve B.Belediyespor futbolcuları sahada can güvenliğini tehdit eden durum karşısında soyunma odasına girdiler.
Hüseyin Göçek de TFF ve MHK talimatları gereğince Güvenlik ve Psikolojik durumu göz önüne alarak maçı tatil etti. Sayın Vali Muammer Güler’in, hakemin tatil kararını katı bir yorum olarak algılaması ve provokasyon yapmak isteyenlerin önünü açacak yorum olarak açıklaması, yılların deneyimli yöneticisine yakışmamıştır.
Yaşanan hassas olaylar hakemin dışındadır. Herkes görevinin gereklerini yerine getirmelidir. Maç öncesi mademki aldıkları duyumlar vardı. Ona göre tedbirleri alarak önlemlerini artırmalıydılar. Her şey olup bittikten sonra kuralların kendisine verdiği yetkiye göre hareket ederek maçı tatil eden Hüseyin Göçek’i hedef göstermek vicdanları rahatsız eden bir davranış biçimidir.