Bu pozisyonda Semih topu ağlara yolladı ama hakem iptal etti. Peki karar doğru muydu? Metin Tokat

İlk maçını kendi evinde kaybederek Avrupa Ligi’ne iyi başlayamayan Fenerbahçe açısından son derece önemli bir maçtı. Tecrübesiz hakem Alexander Stavrev karşılaşmada ikili mücadelelere izin vermedi. Çok düdük çalarak oyunu durdurması, zaten yavaş olan maçın temposunu ve hızını daha da kesti.
Avantaja dikkat etmedi. Bu yönetim tarzı oynatmamak arzusunda sahaya çıkan Sheriff’in de işine yaradı. İlk yarıda kale alanı önüne doğru yapılan ortada, Semih toptan ve sondan ikinci müdafaa oyuncusundan kale çizgisine daha yakındı. Attığı golün iptali doğruydu. Erokhin’in, Emre’ye arkadan topla oynama niyeti olmadan yaptığı sert ve sakatlayıcı hareketine sarı değil, kırmızı kart çıkarmalıydı. Makedon hakem kartlarında da tutarlığı değildi. Ceza alanı önünde üç defa rakiplerini faulle durduran Lugano’ya sarı kartını gösteremedi. Avrupa Ligi için hakemlik tekniği ile oyunu yorumlaması yetersiz olan Stavrev genel yönetimi ile başarısızdı.

HATALI GOL İPTALİ
Hollandalı hakem Hendrikus S.H. Nijhuis’in şüpheli durumlarda düdük çalmaması oyuna tempo kazandırdı. İlk yarının en kritik pozisyonu 40. dakikadaydı. Hakemin maç içinde devam ettirdiği pozisyonların benzeri Sturm Graz ceza sahası içinde meydana geldi. Keita’nın kale önüne doğru ortaladığı topa yükselen Arda kafayı vurdu ve gol oldu.
Ne öndeki rakibinin üstüne basarak yükseldi ne de itekleyerek onun pozisyonunu bozdu. Nizami bir goldü. Hakemin bulunduğu yerden tespit etmesi zordu. Sturm Grazlı oyuncunun öne doğru düşüşüne aldandı. Ancak pozisyon kale arkasındaki asistan hakemin tam önündeydi. Muhtemelen ondan aldığı uyarı ile golü iptal etti. İşte fazla hakem sahada olunca bu tür pozisyonlarda hakemler arasında yorum hatası yaşanabiliyor. İkinci devre Emre Aşık’a gösterdiği sarı kart doğruydu. Pozisyonda bariz gol şansı yoktu. Ceza alanı içinde asistan hakemin önünde Schildenfeld, Arda’yı arkadan tuttu.
Penaltıydı. Asistan hakem orta hakemi uyarmadı. Gol iptalinden daha net bir pozisyondu. Arda’nın kaleye çektiği şutta top kolları vücuduna yapışık Schildenfeld’den döndü. Pozisyonu devam kararı doğruydu. Hakem hataları maçın skorunu fazlası ile etkiledi.