Sedat ile Sivok arasındaki kayarak yapılan mücadelede sarı değil kırmızı çıkmalıydı. Metin Tokat

Mustafa Kamil Abitoğlu az düdük çalarak ikili mücadelelere müsaade etti. Böylece oyuna hız ve tempo kazandırmak isterken biraz abarttı. Vermesi gereken faulleri vermedi, göstermesi gereken kartları kullanamadı, olmayan pozisyonlara ise faul çaldı.
Ali Tandoğan’ın Roberto Carlos’a topsuz yaptığı sakatlayıcı hareketin karşılığında kırmızı kart göstermesi gerekirken, sarı kartına bile başvurmaması ilginçti. Fenerbahçe’nin kullandığı köşe vuruşunda, topa doğru koşan Lugano’yu formasından çekerek tutan Tuna’nın hareketine penaltı verip, sarı kart çıkarmalıydı. Sercan ceza alanına girmek üzereyken, yerde Önder Turacı’nın topu koluyla engellediği pozisyonda serbest vuruşu verip, Önder’e sarı kart göstermeliydi. Deneyimine, sakin ve kendine güvenen görüntüsüne, oyuncuların iyi niyetine rağmen, faul ve kart uygulamalarında çelişkili kararlar veren Abitoğlu’nun yönetimi, Fenerbahçe kazanmasaydı çok tartışılırdı.

* * *

Sivok atılmalıydı
Olumsuz saha şartlarına rağmen topu oyunda tutma gayreti içinde avantaj oynatması yüzünden maçın kontrolünü kaybedecekti. Faul yorumlarını oyun kurallarına göre değil, kafasına göre yaptı. Ceza alanı içinde Tita-Serdar Kurtuluş mücadelesindeki devam kararı doğruydu. Sedat ile Sivok arasındaki kayarak yapılan mücadelede verdiği faul kararı da kart uygulamsı da yanlıştı. Sedat ayağını yerden kaldırmadan topa dokundu, Sivok ise rakibinin sağlığını tehlikeye sokan müdahalesi nedeniyle sarı değil, kırmızı kart görmeliydi.
Ceza alanı içinde Şenol’un, Serdar Özkan’ı koluyla tutmasında vermediği penaltı kararını köşe vuruşundan gelen topa eliyle vuran Uğur Kavuk’un pozisyonunda doğru olarak çaldı. Sarı kart uygulaması da yerindeydi. Kafayla oynama mesafesindeki topa ayakla müdahale ederken Yalçın’ın yüzüne vuran Cisse’ye de sarı kartını çıkarmalıydı. Faul ve kart uygulamalarını doğru ve tutarlı bir şekilde kullanamayan yönetim tarzı yüzünden lig maçlarında zorlanır.