Kırmızı kartlar Aydınus’un eseri!

KOCAELİSPOR-BEŞİKTAŞ
(Bülent YILDIRIM)

Faul kararlarında iki takım için de tutarlı kararlar verdi. Maçın ve belki de haftanın en çok tartışılan pozisyonu, Kocaelispor ceza alanı içinde meydana geldi. İ.Üzülmez’in kale alanı önüne ortaladığı top, pozisyonu engelleme gayreti içinde kendini topun önüne doğru atan Sadigov’un, sol koluna çarptı. Rakip ile top arasındaki mesafeye göre penaltı kararı verdi. Elin topa doğru bir hareketinin olmamasına rağmen çarpmaya penaltı kararı vermesi yüzünden çok tartışıldı. Gri bir pozisyondu. Verdi tartışıldı. Vermeseydi yine tartışılırdı. Penaltı, hakemin takdir hakkıdır. Kanımca verdiği karar doğruydu. Yardımcı hakemi Hüseyin Fidan’ın, Adem-İ.Üzülmez arasındaki ikili mücadele sonrası kaldırdığı faul bayrağı pozisyona çok yakın olmasına rağmen inandırıcı değildi. Önemli bir Kocaeli akınını kesti.

BURSASPOR-ANKARAGÜCÜ
(Suat ASLANBOĞA)

Ceza alanı içinde Santos-Selcan mücadelesi sonrası Selcan’a aldatmadan gösterdiği sarı kartta hata yaptı. Temaslı pozisyonda aldatma olmaz.

Kırmızı kartlar Aydınus’un eseriSİVASSPOR-ANTALYASPOR
(Hüseyin GÖÇEK)

Faul kararlarında ve sarı kart uygulamalarında tutarlı kararlar veremedi. Ali Zitouni’ye gösterdiği ikinci sarı kart ve devamındaki kırmızı kart da hatalıydı. Ali Zitouni, arkadan topa vurmaya çalışırken, Hayrettin ayağını topun önüne koyunca ona temas etti. Sadece faul vermeliydi. Karşılaşma içinde benzer pozisyonlarda kartını kullanmadı. Yardımcı hakem Kemal Yılmaz’ın M.Yıldız-Yalçın ikili mücadelesindeki ısrarlı devam kararına rağmen oyunu durdurması önemli bir Sivasspor akınını önledi.

İ.B.BELEDİYE-GAZİANTEP
(Bünyamin GEZER)

Deneyimi, otoritesi ve oyunun skorunu etkilemeyen yönetimi ile başarılıydı. 

HACETTEPE-TRABZONSPOR
(Tolga ÖZKALFA)

İki takım için de verdiği faul kararlarında tutarlı kararlar veremeyince oyuncuların itirazları ile karşılaştı. S.Şahin’e serbest vuruş işaretini beklemeden atışı kullanması nedeniyle gösterdiği ikinci sarıdan kırmızı kart doğruydu. 3. gol öncesi kale alanı önüne ortalanan topa yükselen Giray’ın, önündeki Tolga’nın formasından çekmesine faul verip, golü iptal etmeliydi. 

G.BİRLİĞİ-KONYASPOR
(Yunus YILDIRIM)

Karşılaşmayı devamlı kontrolü altında tuttu. Alışılmış yönetim tarzının dışında avantajlara dikkat etmemesi, oyunun tempolu geçmesini engelledi. Kartlarını genelde doğru kullandı. Kahe’ye aldatmadan verdiği sarı kart gereksizdi.

ESKİŞEHİRSPOR-ANKARA
(Koray GENCERLER)

Youla’nın ceza alanı içinde kaleye doğru çektiği şut çok yakın mesafedeki arkası dönük Batak’ın kolundan döndü. Çarpma olarak değerlendirdi. Meye’ye kırmızı kartını kolay kullanmış.

KAYSERİSPOR-DENİZLİSPOR
(Özgüç TÜRKALP)

Ceza alanı içinde Caner’in yerde kaldığı pozisyondaki devam kararı doğruydu. Oyunun skorunu etkileyecek hatadan uzak bir yönetim sergiledi.

GALATASARAY-FENERBAHÇE
(Fırat AYDINUS)

Karşılaşmanın başından itibaren kötü niyetli ve oyunu bozan futbolculara karşı önlem alamadı. Oyuncularla konuşmaktan otoritesini kaybetti. Karşıdan kayarak yapılan kontrolsüz hareketlerde kartlarını farklı kullandı. Emre-R.Carlos mücadelesinde vermediği kartını Selçuk-Kewell pozisyonunda kullandı. Sarı kartlı Selçuk’un, Ü.Karan’a yaptığı rakibi için tehlikeli kontrolsüz hareketi sonrası 2.sarıdan kırmızı kart göstermeliydi. İlk yarıda üst üste yardımcı hakem Tarık Ongun’a karşı sözle, elle kolla yaptığı itirazlarında Sabri’ye, sarı kartını gösteremedi. Skordan, oyunculardan ve seyirciden gelen baskıdan etkilendiği için objektif kararlar veremedi. Uzatmanın son dakikasında meydana gelen tartışmaları daha aktif davransa önleyebilirdi. Serbest vuruş öncesi Lugano’nun, E.Aşık’a yaptığı şiddetli hareketi sonrası kırmızı kartını kullanıp, atış iznini sonra verse olaylar bu kadar büyümezdi. Kenarda seyredip yardımcıları ile konuştuktan sonra gösterdiği kırmızı kartlardan E.Aşık’a gösterdiği gereksizdi. İki takıma da, eşit kırmızı kart göstermesi oyunun başından itibaren maçtan çekinmesinin sonucuydu.


Her şeye rağmen açıklayın!
Sivasspor-Antalyaspor karşılaşmasının ardından, Sivassporlu oyunculardan Sedat ve Abdurrahman’ın “HER ŞEYE RAĞMEN” kazandık söylemleri anlaşılacak gibi değildi. Ligin sonu yaklaştıkça, hedefe doğru yürüyen takımlardaki, futbolcuların, teknik kadronun, yöneticilerin ve seyircilerin sabırsızlıkları olabilir. Ancak, ‘tüm engellemelere rağmen’ anlamına gelen bu tür açıklamaların takımlarına faydadan çok zararı olur. Maçın içinde Ali Zitouni’nin 2. sarıdan gördüğü kırmızı kartta, Hüseyin Göçek’in yorum hatası vardı. Sivasspor, golü rakip takım 10 kişi kaldıktan sonra bularak liderliğini devam ettirdi. Kısıtlı imkânlarına rağmen büyük bir başarı gösteren Sivasspor takımı kalan 7 maçını kazandığı takdirde şampiyon. Demek ki, “Her şeye rağmen” değil, futbolcuların, sahada gösterecekleri performansa bağlı olarak hedeflerine ulaşabilirler.  Bugüne kadar lig sıralamasındaki yerlerini mücadeleleri ile nasıl kendileri belirledilerse, bundan sonrasını da aynı şekilde belirleyebilirler. Kulaklarını ve gözlerini kapayarak, komplo teorisi üreterek bu tür işleri kendilerine iş edinenlerin ekmeğine yağ sürecek davranışlardan uzaklaşarak, sadece işlerine motive olmaları sayesinde ligin tarihine isimlerini yazdırabilirler. Başkan Mecnun Odyakmaz’ın söylediği gibi “Bizi şampiyon yapmazlar” sözüne de, katılmıyorum. Gücünle kendin şampiyon olursun. Bugüne kadar şampiyon olanları zan altında bırakan bir açıklama. Adnan Polat’ın, “Müthiş bir tezgâh. İki takım da ligden düşürüldü. Yetkilileri tebrik ediyorum”  açıklamaları ise sorumluluk sahibi olanların yapmamaları gereken bir söylem. O zaman iki başkan da kimlerin tezgâh kurduğunu ve onları şampiyon yapmayacaklarını açıklamalılar.