Kuddusi Müftüoğlu tartışmaları bitirdi!

BEŞİKTAŞ-MANİSA (Özgür YANKAYA)
MHK tarafından verilen şansları iyi kullandı. Fiziki görüntüsü, koşu stili, oyuncularla kurduğu sınırlı iletişimi çok iyi. İkili mücadelelere izin vererek oyunu akışına bıraktı. Nihat’ın topu rakibinden kurtardığı anda yerde kaldığı pozisyonu iyi tespit etti. Herhangi bir haksız temas yoktu. Rıdvan’ın ciddi sakatlanmasına neden olan pozisyonda herhangi bir kusuru yok. Simpson’ın niyeti tamamen yandan kayarak topu almaya yönelikti. Bu esnada yerdeki diğer bacağı Rıdvan’ın yerdeki sol ayağına çarpınca çimin de tutması ile genç oyuncunun bileği döndü ve çok şanssız bir şekilde sakatlandı.

GAZİANTEP-GENÇLERBİRLİĞİ (Serkan ÇINAR)
Cem’e hava topuna çıkarken rakibinin sağlığına yönelik sakatlayıcı hareketi nedeni ile çıkardığı kırmızı kartta yanıldı. Cem topa bakarken rakibini görmüyor. Kasıtlı yapılan bir hareket değildi. Mustafa, attığı gol öncesi topu eli ile kontrol etmiyor.

GALATASARAY-ANTALYA (Tolga ÖZKALFA)
Deneyimine rağmen telaşlı görüntüsü var. Artık daha rahat olmalı, oynayan ve izleyenlere güven veren davranışlar sergilemeli. Jo’nun, Jedinak’ı iki eliyle itekleyerek rakibinin topa yükselmesini engellemesi neticesi attığı golü iptal etmesi doğruydu. Ceza alanında Necati, Caner’in vücut temasını hafif hissettiği anda kendini kolayca yere bıraktı. Devam kararında haklıydı. Ali Zitouni’nin kaleye doğru vurduğu top, kolu vücuduna yapışık Caner’in elinden döndü.
Caner, topun eline çarpmasından kaçınıyordu. Kolları da açık değil doğal pozisyondaydı. Penaltı verilecek bir pozisyon değildi. Yine Emre-Erhan çarpışması ile Tita’nın ceza alanında yerde kaldığı ikili mücadelelerde oyunu devam ettirmesi doğruydu. Kartlarını yerinde ve zamanında doğru kullandı. Ömer’i seyirciyi tahrik etmemesi, Galatasaray kenar yönetimini de davranışlarına dikkat etmeleri için uyarmaması eksiğiydi.

ESKİŞEHİRSPOR-SİVAS (Barış ŞİMŞEK)
M.Yıldız’ın attığı golde elle oynama yok. Ivesa’nın, Musa’ya, Petkoviç’in, M.Yılmaz’a yaptığı kontrolsüz hareketler penaltıydı.

KAYSERİSPOR-İ.B.BELEDİYE (Taner GİZLENCİ)
Saidou’ya ikinci sarı karttan kırmızı doğru. Metin-Ömer mücadelesi penaltıydı. İbrahim’e arkadan Toledo’nun yaptığı hareket hem faul hem kartı gerektiriyordu. Kolay maçta tartışmalı kararlar verdi.

ANKARAGÜCÜ-FENERBAHÇE (Kuddusi MÜFTÜOĞLU)Kuddusi Müftüoğlu tartışmaları bitirdi
Deneyimi ile kurallardan ve objektiflikten ödün vermeden yönetici kimliğini ortaya çıkardı. Tansiyonu yüksek ve sezonun en kritik maçında oyuncularla kurduğu iletişimle başarılıydı. Gerektiğinde ciddi bir görünüm, gerektiğinde gülümsemesi ile oyuncuların güvenini kazanarak oyunu kontrolünde tuttu. Önleyici davranarak karşılaşmanın olaysız tamamlanmasını sağladı. Konsantrasyonu üst düzeydeydi. Volkan’dan dönen topu tamamlayan ofsayt pozisyondaki Jan’ın attığı golün iptali doğruydu. Yardımcı Hakem Nihat Mızrak çok iyi tespit etti. Oyunun skor olarak rahatlaması nedeniyle çıkarması gereken sarı kartlarını göstermemesi maçtaki tek hatasıydı. Dördüncü hakeminin uyarısı ile itirazında aşırıya kaçan ve kötü söz söyleyen teknik alandaki Ümit Özat’ı saha dışına göndermesi doğruydu. Kendine olan güveni ile oyuncular, takım görevlileri ve seyircilerden etkilenmedi.

KASIMPAŞA-DİYARBAKIR (Fırat AYDINUS)
Düşecek 3.takımın belirlendiği karşılaşmayı deneyimi ve otoritesi ile skoru etkileyecek kararlar vermeden başarılı yönetti. Maç bitimi sahayı terk etmeden çıkardığı kırmızı kart kurala uygun.

TRABZON-DENİZLİ (Hakan ÖZKAN)
İki takımın da ligdeki konumları nedeniyle antrenman havasında oynanan karşılaşmada tedirgindi. Faul kararlarında tutarlı değildi. Colman’ın ortasında Giray’ın attığı kafa golünde faul yoktu.

Dağ fare doğurdu!
Şampiyonluğu etkileyecek, Ankaragücü-Fenerbahçe maçı öncesi yaşanan karşılıklı suçlamalar ve tartışmalar nedeniyle tansiyon çok yüksekti. Önce Ankaragücü yöneticisi Ayhan Atalay, 15 gün önceden maça atanacak hakem isimlerini gündeme getirdi. Fenerbahçe yönetimi çok sert yanıt verdi. Ankaragücü futbolcuları paralarını alamadıkları için idmana çıkmadılar.
Karşılaşmadan bir gün önce Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in, Arjantinli oyuncuları Broggi’ye kırmızı kart görmesi ve kötü oynaması halinde telefonla para teklif edildiğini açıklaması işin tuzu biberi oldu. Spor kamuoyunun merakla beklediği maç neyse ki temiz bitti. Kuddusi Müftüoğlu ve yardımcılarının aşırı dikkatli yönetimi ile neredeyse sıfır hata ile maçı tamamlamaları, provokatörlerin planlarını altüst etti.
Sonuçta bir lig karşılaşmasıydı. Sahada iki takım oyuncularının mücadelesi neticeyi belirleyecekti. Son dönemlerde çok karşılaştığımız gündemi değiştirme gayretleri yine boşa çıkmış oldu. Şimdi Ayhan Atalay’ın, maça atanacak hakemin ismini öğrendiği federasyon yöneticisini açıklamak ve yarattığı kirli ortam nedeniyle özür borcu kaldı.