Manisaspor-Fenerbahçe maçının sonuna eklenen 7 dakika normal!

DİYARBAKIR-SİVASSPOR (Bülent YILDIRIM)
Deneyimi ile oyunu devamlı kontrolünde tuttu. Keita’ya çıkardığı iki kart da kurala uygundu. İkinci sarı kartını hemen değil, Diyarbakırspor’lu futbolcuların itirazı sonrası çıkarması hoş bir görüntü oluşturmadı. Erhan’a, Keita’nın üzerine yürümesi nedeniyle sarı kartını göstermeliydi. Adnan’ın iki kartı da doğru. Erdinç’e ciddi faullü oyunu nedeniyle çıkardığı kırmızı kart da kurala uygun.

GAZİANTEP-BEŞİKTAŞ (Kuddusi MÜFTÜOĞLU)
Karşılaşmada iki hatası oldu. Sivok’a, Olcan’a arkadan topla oynama niyeti olmadan, rakibinin güvenliğini ve sağlığını tehdit eden tekmesi nedeniyle sarı değil kırmızı kart, İ.Toroman’a ise Jorginho’nun kaleye doğru yönelen hareketini vücudunu kullanarak haksız şekilde engellemesi nedeniyle faul verip, sarı kartını göstermeliydi. İkili mücadelelerin yoğunluğuna rağmen oyunun temposunu düşürmeyen yönetim tarzında başarılıydı. Sakinliği ve kendine güveni, oyunculara karşı tavrı ile karşılaşma devamlı kontrolündeydi.

ANTALYA-ESKİŞEHİRSPOR (M.İlker COŞKUN)
Uzun süre sonra MHK’nin aklına geldi. Ceza alanı içinde El Saka-Necati ikili mücadelesindeki devam kararı doğruydu. Pozisyonları yakından izlemesi sayesinde oyunun skorunu etkileyecek hata yapmadı.

B.BELEDİYE-ANKARAGÜCÜ (Tolga ÖZKALFA)
Kale alanı önünde oluşan Barbosa-Vittek mücadelesindeki devam kararı doğru. Tecrübesi ve oyuncularla kurduğu iyi iletişim sayesinde başarılıydı.

G.BİRLİĞİ-KASIMPAŞA (İlker MERAL)
Ceza alanı önünde Şahin’e yapılan faulde pozisyonu avantaja bırakması ile Moritz’in ayağından güzel bir golün atılmasına katkı sağladı.

DENİZLİ-KAYSERİ (Abdullah YILMAZ)
Otoriter, kendinden emin tavrı ile zorlu karşılaşmayı çok başarılı yönetti. Pozisyonlara yakındı. Faul ve kart uygulamalarında tutarlıydı. Ceza alanı önünde Hasan Ali’nin, Güray’ı belinden tuttuğu pozisyonda sarı kart yeterliydi. Bariz gol şansı yoktu.

MANİSA-FENERBAHÇE (M.Kamil ABİTOĞLU)
Tedirgin ve gergindi. Avantajları oynatmaması maçın hızını kesti. Yiğit’e gecikmeli olarak sarı kartını gösterdi. Manisaspor’un ilk golü öncesi verdiği faulün benzerlerini devam ettirdi. Emre’ye ceza alanı içinde penaltı beklentisi içinde rakibinin herhangi bir teması olmadan kendini yere attığı pozisyonda, hakemi aldatmaya yönelik hareketi nedeni ile sarı kartını çıkarmalıydı. Kalecinin sakatlanması, oyuncu sakatlanmaları ve değişiklikleri nedeniyle maçın sonuna eklenen 7 dakikalık ilave zaman normaldi. Fenerbahçe’nin beraberlik gölü öncesi Baroni’nin topu kontrolü el değil omuz. Maç sonu Isaac’e çıkardığı kırmızı kartın nedeni kötü söz söylediği içindir.

BURSASPOR-TRABZONSPOR (Fırat AYDINUS)
Tansiyonu yüksek bir karşılaşmaydı. Bursaspor’lu futbolcular ve kenar yönetimi çok gergindi. Oyuncularla ve teknik kadro ile sınırlı konuşması, onları uygun beden dili ile uyarması gerekirken, sinirli tavırları deneyimi ile örtüşmedi. Ceza alanı içinde Umut’un kolundan dönen topa penaltı vermeliydi. Mesafe uzaktı. Bulunduğu açıdan göremedi. Serkan-M.Keçeli ikili mücadelesindeki devam kararı doğruydu.

Manisaspor-Fenerbahçe maçının sonuna eklenen 7 dakika normal
Kamil Abitoğlu, Manisa - Fenerbahçe maçındaki performansıyla vasatı aşamadı.
FOTOĞRAF: FEHİM KAYACAN

Federasyon neyi bekliyor?
Futbol Federasyonu’nun en önemli görevi ligin düzenini bozacak tarzda açıklamalar yapanlara karşı gereken cezai yaptırımı uygulayarak, otoritesini tüm spor kamuoyuna hissettirmesidir.
Ama onlar uzunca bir süredir ve artık kabak tadı veren Milli Takım’ın başına kimi getireceklerinin çalışması içindeler. Hiddink için aylardır çıkan haberleri federasyonun internet sayfasında tekzip edenlerin şimdi ise anlaştıkları yolundaki açıklamalarını tebessümle bekliyoruz!
- Galatasaray Başkanı Adnan Polat, hem federasyonu hem hakemleri sakatlanan futbolcuları için uyardı.
- Kayserispor Onursal Başkanı Mehmet Özhaseki, maçlarını yönetecek hakemleri düdüklerini ve formalarını asmakla tehdit etti.
- Bursaspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, Fenerbahçe ile oynadıkları kupa maçlarını yöneten, iki FIFA hakemini hedef gösteren açıklamalar yaptı.
- Bursaspor Başkanı İbrahim Yazıcı, “Futbol cinayetini unutturmayacağız” diyerek, Cüneyt Çakır’a ağır eleştirilerde bulundu.
- Kayseri’de Yunus Yıldırım, Bursa’da Cüneyt Çakır’a soyunma odası koridorları ile stadı terk ederken yapılan saldırılar statlardaki güvenlik zaafiyetini tekrar gündeme getirdi.
- Her maça atanan 2 federasyon temsilcisinin asıl görevi nedir? Bu müsabakalarda yaşanan olaylar detaylı olarak rapor edildi mi? Misafir takım ile hakemler stadyumdan ayrılmadan temsilciler güvenlik önlemlerini neden aldırmadılar.
Tüm bu yaşananlara rağmen federasyonumuzdan hala çıt yok. Sadece Kayserispor Onursal Başkanının söylemlerine yönelik standart bir yazılı metin ile yapılan yaptırımdan uzak açıklama...
Federasyon Başkanı Mahmut Özgener’in artık 2016 Avrupa Şampiyonası adaylığını bir kenara bırakarak ligde yaşanan olaylara karşı, otoritesini gösterme zamanıdır.