Verilmeyen ve verilen penaltılar

A.GÜCÜ-KAYSERİ (Süleyman ABAY)
Sessiz karşılaşmada oyunu devamlı kontrolünde tuttu. Faullerde tutarlıydı. Kartlarını yerinde kullanarak oyunun gerilmesine müsaade etmedi. Sakin, güler yüzlü davranışları ile otoritesini kabul ettirerek başarılı yönetim sergiledi.

GAZİANTEP-KONYA (Barış ŞİMŞEK)
Tempolu geçen karşılaşmada faullerde tutarsızdı. Montano’ya yardımcı hakeminin kaldırdığı hatalı ofsayt bayrağı gollük Konyaspor atağını önledi. M.Ceylan-Montano ikili mücadelesindeki faul kararı hatalıydı. M.Ceylan’ın aşırı tepkisi ve rakibine küfür etmesi nedeni ile çıkardığı kırmızı kart ise doğruydu. Veli’nin sırtına çarpan topa rakip oyunculardan etkilenerek gecikmeli verdiği hatalı penaltı oyunun skorunu etkiledi.

SİVAS-BURSA (Cüneyt ÇAKIR)
Oyunun temposunu düşürmeden ikili mücadelelere izin verdi. Kendine güveni ve oyuncuların otoritesini kabul etmesi sayesinde maç devamlı kontrolündeydi. Kale alanı önünde İvankov’dan seken top yakın mesafeden Vederson’un elinden döndü. Devam kararında haklıydı. M.Nas’ın elinden seken topa ise penaltı verebilirdi. Mesafe uzaktı. Oyuncu kolunu topun çarpmasından kaçınabilirdi. Kartlarını kullanırken daha dikkatli olmalı. Oyunun skoru kart standardını değiştirmemeli. Sercan’a gösterdiği sarı kart gibi.

İST. B.B-KASIMPAŞA (Bülent YILDIRIM)
Avantaja dikkat ederek oyunun hızlı geçmesini sağladı. Oyuncuları yerinde uyardı ve kartlarını yerinde kullanarak maçı kontrolünde tuttu. Ceza alanı içinde Mahmut’un, Yekta’ya arkadan yaptığı kontrolsüz hareket penaltıydı. Topun yönünün değişmesinden yanıldı. Mahmut topa değil rakibinin ayağına vurdu.

BUCA-G.BİRLİĞİ (Aytekin DURMAZ)
Deneyimine rağmen faul yorumlarında iki takım için de standart kararlar veremedi. Orhan Ak’ın ceza alanı içinde Billy Mehmet’in topa yönelmesini vücudunu ve kollarını kullanarak engellemesi penaltıydı.
ESKİŞEHİR-G.SARAY (Kuddusi MÜFTÜOĞLU)
Özgüveni ile motivasyonunu hep üst düzeyde tutuyor. Doğal otoritesi ile oynayanlara ve izleyenlere güven veriyor. Kartlarını yerinde ve zamanında kullanarak maçın tansiyonunun yükselmesine izin vermedi. Ceza alanı içinde Adem’in çektiği şut yakın mesafeden Servet’in koluna çarptı. Mesafe çok yakındı. Kasıt yoktu. Devam kararında haklıydı.

Verilmeyen ve verilen penaltılar

Karabükspor-Beşiktaş maçında skoru etkileyen hatalar yapan Tolga Özkalfa, Mert Nobre’nin ikinci golde Deumi’ye yaptığı faulü de tespit edemedi.


ANTALYA-TRABZON (Hüseyin GÖÇEK)

Maçta otoritesini kurmakta zorlandı. Faul ve kart yorumlarında iki takım için de tutarlı değildi. 9.15 mesafesini açamadı. Colman ile Sedat’a 2. sarıdan kırmızı, Yatara’ya ise rakibinin sağlığını tehlikeye düşüren ciddi faullü hareketinde direkt kırmızı kart göstermeliydi. Bu faule endirekt vermesi deneyimine uymadı.

FENERBAHÇE-MANİSA (Halis ÖZKAHYA)
Seyirci baskısının olmadığı gollü ve tempolu karşılaşmayı faul ve kart uygulamalarındaki doğru kararları ile genelde iyi yönetti. Bu sezona iyi başladı. Umarım tansiyonu yüksek karşılaşmalarda da aynı yönetimi sergiler.

KARABÜK-BEŞİKTAŞ (Tolga ÖZKALFA)
Faul ve kart yorumlarında tutarlı değildi. Mert Nobre’nin attığı 2. golde Deumi’ye yaptığı net faulü önü açık olmasına rağmen tespit edemedi. İbrahim Üzülmez’in ceza alanı içinde yerde kaldığı pozisyondaki devam kararı Tozo’nun kolu ile hafif teması olmasına rağmen kanımca doğruydu ama Ricardo Quaresma’nın, Deumi’nin hiç teması olmadan yerde kaldığı pozisyondaki penaltı kararında oyuncunun düşüşüne aldandı. Skoru etkileyen hataları ile karşılaşmayı tartışmalı bitirdi.

20 hakemle lig bitmez!
MHK Başkanı Oğuz Sarvan’la sezon başlamadan önce yaptığım röportajda Süper Lig’i 20 hakemle tamamlayacaklarını söylemişti. İlk 3 haftadaki hakem atamalarına bakınca 18 hakemin görevlendirildiğini görüyoruz. Sakatlığı nedeni ile görev almayan Yunus Yıldırım ile vatani görevini yapan Koray Gençerler’i de eklersek 20 hakem belirlenmiş oldu. Sarvan, İngiltere ve Almanya örnekleri vererek sayının az tutulmasındaki amaçlarının hakemlerin daha çok maça çıkarak deneyim kazanmalarını sağlamak olduğunu belirtmişti. Haklı olabilir! Ancak kadrodaki hakemlerimiz aynı deneyime, yeteneğe ve cesarete sahip değil.
İlk 3 hafta görev yapan hakemlerden, Barış Şimşek, Fırat Aydınus, Abdullah Yılmaz, Tolga Özkalfa, yönettikleri karşılaşmalarda tartışmalı kararlar verdiler. Daha sezon başı, ilerleyen haftalarda atamalarda daha fazla zorlanmak veya görev yapan hakemlerin çabuk yıpranmasını istemiyorlarsa sayıyı artırmalılar. Henüz kullanmadıkları 17 hakemden en az 5 tanesine kısa zamanda görev vererek kadroya dahil etmeleri işlerini kolaylaştırır. Aksi takdirde mevcut kadro ve form durumu ile ligin ilerleyen haftalarında zorlanırlar.