Zirvedekileri üzmeyen kararlar!

TRABZONSPOR-G.BİRLİĞİ
(M.Kamil ABİTOĞLU)

Egemen’e, ilk devrede Kahe’yi atağı önleme gayreti içinde çelme taktığı pozisyon ile ikinci yarı arkadan yaptığı kontrolsüz hareketine rağmen sarı kartını kullanamadı. Yardımcı hakemi Erhan Sönmez, 2. golün başlangıcında Selçuk’un açık ofsayt pozisyonundaki durumunu tespit edemeyince skoru etkileyen bir hata yapmış oldu.

ANKARA-FENERBAHÇE
(Suat ASLANBOĞA)

Kendine güvenen fiziki görüntüsü, stili ve kondisyonu ile pozisyonları yakından izledi. Karşılaşma süresince faullerde tutarlı kararlar verdi. Otoritesini oyunculara hissettirdi. Ceza alanı içindeki Önder-M.Tosun mücadelesi sonrası oyunu devam kararı doğruydu. Yardımcı hakemi Volkan Narinç’in, Bilal için kaldırdığı hatalı ofsayt bayrağı gollük bir Ankaraspor akınını önledi. Topla bilerek elle oynayan Gökhan ile rakibini arkadan formasından çekerek düşüren A.Bilgin’e sarı kartlarını göstermeliydi. 

KONYASPOR-SİVASSPOR
(Bünyamin GEZER)

Sylla’a, M.Er’in güvenliğini tehlikeye sokacak şekilde önden yaptığı ciddi faullü hareketi sonrası kırmızı kartı bırakın hiç kart kullanmaması ilginçti. Topun çabuk oyuna girmesini engelleyen Sezer’e, Veysel’e arkadan yaptığı kontrolsüz harekete rağmen M.Erdoğan’a, Bilica’ya yaptığı sert hareketi sonrası Ayman’a kural gereği göstermesi gereken sarı kartlarını göstermedi. Sivasspor ceza alanında Cihan’ın göğsü ile kontrol edip eline çarpıp çarpmadığı net belli olmayan pozisyonu devam ettirdi. Kaleci Petkoviç’in 12. kuralın yedi ihlalinden biri olan rakibini çelmelemesi veya çelmelemeye teşebbüs eden hareketi sonrası penaltı kararı vererek bariz gol şansını engellemekten kırmızı kart göstermeliydi. 

DENİZLİSPOR-KOCAELİSPOR
(Aytekin DURMAZ)

Burak-Hamza ikili mücadelesi sonrası verdiği penaltı kararı hatalı. Atış öncesi kaleci Özden’in öne çıkması sonrası penaltının tekrarı gerekirdi.

ANTALYASPOR-KAYSERİ
(Halis ÖZKAHYA)

Aghahowa’nın topsuz olarak Yalçın’a attığı tekmeye sarı kart gösterdi. Benzer hareketi Sedat-Aghahowa’ya yapınca kırmızı kart gösterdi. Bu pozisyonda Aghahowa’nın 2. sarı karttan kırmızı kartı gereksizdi. Antalya’nın 2. golü öncesi Hakan’ın, Toledo’ya yönelik tehlikeli hareketi sonrası golün iptali gerekirdi.

G.ANTEP-HACETTEPE
(Abdullah YILMAZ)

Ceza alanı içinde Olcan’ın kaleye çektiği şut yakın mesafedeki Kulusiç’in elinden döndü. Çarpma olarak değerlendirerek devam ettirmesi doğruydu.

ANKARAGÜCÜ-ESKİŞEHİR
(Tolga ÖZKALFA)

Karşılaşmanın başından itibaren oyunu kontrolüne alamadı. İki takım oyuncuları da her kararına itiraz etti. Attığı golden sonra tel örgülere tırmanan El Saka’ya gösterdiği ilk sarı kart ile kale alanı içinde rakibini formasından çekmesi sonrası gösterdiği 2. sarı karttan kırmızı kart ile penaltı kararı doğruydu. Eskişehirspor’un 2. golü öncesi İlkem’in kullandığı serbest vuruşta Youla kasti olarak vuruşun yapılmasını engellemek için gereken mesafeye açılmadı. Youla’ya çarpan top, ani akın ile golle sonuçlandı. Atışı tekrarlatıp, sarı kart göstermeliydi. 

İ.B.BELEDİYE-GALATASARAY
(Hüseyin GÖÇEK)

Ceza alanı içinde Marcin Kus’un kolundan dönen top sonrası oyunu devam ettirmesi doğruydu. De Sanctis topa temas etmeden kontrolsüz hareketinin sonucunda Bebbe’nin üstüne düştü. Bebbe’nin Zirvedekileri üzmeyen kararlartopa eliyle temas edip etmediği belli değildi. Pozisyonu devam ettirdiğine göre penaltı kararı vermeli, sarı kartını kaleciye göstermeliydi. Uzatma dakikalarında Kewell’ın, ceza alanı içinde penaltı beklentisi içinde kendini yere atmasında sarı kartını kullanmalıydı.

BEŞİKTAŞ-BURSASPOR
(Deniz ÇOBAN)

Pozisyonları yakından izlemesi sayesinde faullerde isabetli kararlar verdi. Skor olarak oyunun sıkıştığı anlarda bile seyirci ve oyunculardan gelen baskılardan etkilenmedi. İkili mücadelelere müsaade etmesi sayesinde oyun tempolu ve zevkli geçti. Ceza alanı içinde hakemi aldatmaya yönelik hareketinden dolayı Bobo’ya gösterdiği sarı kart doğruydu. İ.Toraman’ın kaleye doğru giden topu engellemek amacı ve eli ile engellediği pozisyondaki sarı kart doğruydu. Aynı oyuncunun ceza alanı içinde havada topa kafa vurmak üzere iken rakibinin müdahalesi sonrası dengesinin bozulması nedeniyle eline çarpan toptaki serbest vuruş kararı doğruydu. Ancak sarı kart gereksizdi. Pozisyona yakındı. Takdir hakkını karttan yöne kullanarak 2.sarıdan kırmızı kart gösterdi. Bobo’nun kaleye doğru vurduğu top önündeki Ömer’in eline çarptı. Önü açıktı. Mesafenin yakın olduğunu varsayarak devam ettirdi. Penaltı kararı verse de, eleştirilmezdi. 


Sivasspor neden çekiniyor?
Son iki haftadır, Sivasspor Başkanı Mecnun Odyakmaz’ın karşılaşmalar sonrası yaptığı açıklamalar gündemi meşgul ediyor. Hiç gereği yokken yaptığı, “Bizi şampiyon yapmazlar” söylemi ile Futbol Federasyonu Disiplin Kurulu’ndan ceza aldı. Buna rağmen bu hafta yine benzer açıklamalar yaptı. Cezalı bir başkanın bu şekilde konuşması ikinci bir cezayı gerektirebilir.
Hâlbuki, her şeye rağmen son 6 hafta kala takımı lider. Konyaspor maçında hakem Bünyamin Gezer’in genel yönetimi içinde verdiği hatalı kararların tümü Sivasspor’un lehine oldu. Hem kendisinin, hem de Bülent Uygun’un önlerine engel çıkaracakları söylemleri, futbolcuları da geriyor. Gerçek performanslarını sergileyememelerine neden oluyor. Şampiyonluk beklentisi içinde olmalarının heyecanı ve tedirginliği içinde olmaları yanında yıllardır bu işlerle ilgilenen komplo teorisyenlerinin söylemlerinden uzak durmaları kendi menfaatlerine olur.
Bildiklerini üstü kapalı değil, açıkça söylemeliler. Yoksa sezon boyu hak ederek elde ettikleri başarılarına gölge düşürecekler.