Milli Takım’a güvenoyu

Milli Takım’a güvenoyu

Milli Takım’a güvenoyu


Milli Takım, Moldova galibiyetiyle Dünya Kupası serüvenine iyi başladı. Skorun yanı sıra, Ay - Yıldızlı ekip umut da verdi. Milliyet yazarları, ekibimizin bugününü ve geleceğini değerlendirdi. İşte görüşler:

Bu takıma güveniyorum
Yalnızca Galatasaray bize yetmiyor. Evet, Galatasaray’ın başarılarıyla mutlu oluyoruz, onur duyuyoruz, tüm Dünya’da gündeme oturuyoruz. Ama hala eksiğimiz var. Milli Takım, o eksiği giderme yolunda Avrupa Şampiyonası sırasında önemli bir misyon üstlenmişti. Şimdi Dünya Şampiyonası elemelerinde bıraktığı yerden devam ediyor. Bu takımın finallere gideceğine yürekten inanıyorum. Eksiklere, yetersizliklere, sorunlara karşın Moldova karşısında sahaya yansıtılan oyunun olumlu olduğunu düşünüyorum. Şenol hoca ve talebelerinin sahaya yansıttıkları doğruları yürekten alkışlıyorum.
Zeki Çol

Başaracağız
Moldova grubun en zayıf takımı değil, oynadığı oyunun futbol olmadığını bilmeyen bir klinik on bir. Böyle bir takım önünde futbolu açmanın önemli bir zorluk olduğu söylenebilir. Bu maçı ölçü tutarak Türkiye’nin gruptaki derece topografyasını çıkarmak nasıl mümkün değilse, Şenol Güneş yönetimindeki Milli Takım’ın sonuçta bu eleme mücadelesinden birincilik veya ikincilik çıkaracağını söyleyen bir lotarya tombalası değildi bu maç. Milli Takım’ın sahaya yayılışı, ileri gidip gelişi, oyunu presle alıp son verişi hiç de kötü bir fotoğraf değildi. Avrupa Kupası ön eleme maçları, lig oyunları ve Dünya Kupası eleme maçları tarih ve takvim olarak erken başladı. Hiçbir takım ideal değil, Milli Takım nasıl olsun ki... Ben grup ve Türkiye için hiç kötümser değil, iyimserim. Başaracağız...
İslam Çupi

Akıllı seçim
Milli Takımımız’ın motivasyon olarak çok başarılı bir hazırlık dönemi yaşadığı belli. Tüm futbolcular tempo, baskı ve yardımlaşma açısından birbirleriyle çok yakın ilişki içindeydiler. Hele Okan’ın golünden sonra hep birlikte teknik direktör Şenol Güneş ile kucaklaşmaları doğrusu görülecek bir olaydı. Şenol Güneş takım seçiminde akıllı bir metod izlemişti. Özellikle geçen sezonun başarılı Galatasaray takımına ağırlık vermesi gerek kendi açısından gerekse Türkiye açısından büyük puan topladı. Kısaca bu Milli Takım bundan böyle diğer karşılaşmalarında da başarılı olacağına dair olumlu sinyaller verdi. Ben inanıyorum ki 2002 Dünya Kupası’na katılacağız. Ama buna hepimizin inanması gerek.
Togay Bayatlı

Uzmanlaşmalı
Milli Takım kurgusunda Avrupa Şampiyonu olan Galatasaray’ı esas almak takıma deneyime dayalı bir güven getirdi. Bu Milli Takım defansta üç kişiyle dört kişilik kontratağı durduracak bloklaşma, pres yapma, kaleciyi kademeye alma becerisinde uzmanlaşmalıdır. Üç, dört kez teke tek mücadelede yanlış giriş zamanlaması örnekleri verilmiştir. Hatta kaleci yanlış çıkış yaptığı bir pozisyonda topu şansa kurtardı. Forvette uzun süre ısrarla rakibin bol olduğu orta alana havadan yüklendik. 15 - 20 etkisiz yan orta bulduk. Aut çizgisine dalıp geri pası örnekleri yapılsaydı gol alanı büyür, rakibin bloku çözülürdü. Bu yenilikleri takıma monte etmek lazım.
Doğan Koloğlu

Destek verilmeli
Milli Takım Moldova galibiyetiyle kritik ve zor bir başlangıcı hasarsız, kayıpsız, başarıyla geçti. Teknik ekip üzerinde yapılan tartışmaların artık sona ermesi, Şenol Güneş ve Ünal Karaman’a destek verilmesi gerekiyor. Galatasaray ağırlıklı Milli Takım’ın lejyonerleri de var. Alpay’ın, Tugay’ın, Oktay’ın da katılmasıyla başarı trendleri daha da yukarı çıkabilir. Sergen’in form tutup kendinden beklenenleri gerçekleştirmesi halinde her rakibe göre değişik on birler kurma seçeneklerimiz artar. Milli Takım’ın bu zengin oluşum içinde yenilenme ile hedef mücadelesini birlikte, dengeli biçimde götürmesi, öncelikle hedefinden sapmaması gerekiyor. Altı takımlı eleme grubunda bizim hedefimiz artık birincilik olmalı. Türkiye play - off maçlarının sıkıntısını ve gerilimini üzerinden atmalıdır. Daha da ötesi Kore - Japonya’da Avrupa Şampiyonası’nın gerisinde kalmayacak bir ileri hedef de söz konusu olmalıdır.
Attila Gökçe

Geleceğimiz iyi
Moldova önündeki Ay - Yıldızlı ekibin gruptaki geleceğimiz adına çok iyi bir başlangıç yaptığını sevinerek söylemeliyiz. Cenk’in acilen Oktay ile yer değiştirilmesi gerektiği de çok net çıkıyor ortaya. Çünkü Oktay’ın acarlığı ve son hareket ustalığı milli formaya hem goller getiriyor, hem de Hakan Şükür’ün verimliliğini çok etkiliyor. Ayrıca Şenol Güneş’in iş başına gelişiyle birlikte çocuklarını nasıl havaya soktuğunu seyretmek de ayrı bir keyif zevkiydi maç gecesi Ali Sami Yen’de. Öyle ya Okan’ın kafasından gelen ilk golle birlikte tüm takımın kenetlenerek Şenol hocaya koşması kolay görülür fotoğraf mıdır Dünya futbol albümlerinde ? Zaten o tabloyu gördüğüm an inandım ki bu takım Japonya’ya da gider, orada hayret verici sonuçlar da yakalayabilir.
Erdoğan Şenay

Doğruları yakaladı
Moldova galibiyeti, Milli Takım için iyi bir başlangıçtı. Ama bence, Ay - Yıldızlı ekip açısından bu sonucun dışında kazanılmış çok şey vardı. Öncelikle Şenol Güneş, takım düzenindeki doğruları yakaladı. Sonra futbolcular, yeterince motive olunamayacak bir rakip karşısında bile hırslarını gözler önüne serdiler. Ayrıca, yeni teknik heyetle kısa sürede oluşturulan kaynaşma ve bunun maç içinde örneklenmesi artıların başında geliyor. Zaten tribünlerin böyle bir rakibe ve ilk maça rağmen tıklım tıklım dolması, futbolumuzun çıtasının yükseklere taşınmasıyla oluşan moralden kaynaklanıyor. Sonuçta, böylesine unsurların devamlılığı sağlanırsa, özlemini çektiğimiz Dünya Kupası finalleri çok uzakta kalmayacaktır.
Ömer Üründül

İyi yoldayız
Güneşli Milli Takım iyi yolda. Tercihler yerinde. “Her takımdan oyuncu oynatayım da herkesi memnun edeyim" gibi zayıflıklar yok. Şenol Güneş kısa sürede oyuncuların sevgilerini de kazanmış. Diğer büyük bir avantaj ise yardımcısı Ünal. Futbolculuğu kaliteli idi, insanlığı ise mükemmeldir. Üstelik tüm oyuncularla daha düne kadar ya yan yana ya da karşılıklı oynuyordu. Yolumuz doğru. 2002’ye ulaşmak belki de 1996 İngiltere ve 2000 Hollanda’dan da daha kolay olacak. Yeter ki hata yapmayalım.
Ahmet Çakar

Real Madrid tempoyu düşürmüyor!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber