Milliler'in rakibi İzlanda'nın şaşırtan sırrı

A Milli Takımımız’ın haftaya salı kritik bir maça çıkacağı İzlanda, FIFA sıralamasında 10 yılda 71 sıra birden atladı. Grup lideri olan ‘Buzlar Ülkesi’nin bu başarısında altyapıya verilen önem ve hava koşullarına dirençli, suni sahalara yatırım yatıyor.

Milliler'in rakibi İzlanda'nın şaşırtan sırrı

A Milli Futbol Takımımız, Euro 2016 yolunda önce yarın Çek Cumhuriyeti ardından salı günü İzlanda ile son derece kritik karşılaşmalara çıkacak.

Baktığımız zaman taraflı tarafsız herkes Çek Cumhuriyeti’nin bir ekol olduğu konusunda hem fikir. Ancak, 323 bin nüfuslu İzlanda’nın grup liderliğini alacak bir performans sergilemesi futbolun sürprizlerinden. 10 yıl önce FIFA ülkeler sıralamasında 94. sırada olan İzlanda, şu anda ise 23.’lükte yer alıyor. Peki, ‘Buzlar Ülkesi’ ne yaptı da bu noktalara geldi. Sizler için kısaca ortaya koyalım istedik.

Küçülerek büyüme formülü

İzlanda ve İzlanda futbolu için 2008 yılı dibin görüldüğü seneydi. Yaşanan ekonomik darboğaz kulüpleri de etkiledi. Kulüplere sponsor olan bankalar birer birer çekildi. Sıkıntıya düşen kulüplerden biri de Breidablik oldu. Yabancı oyuncularını elinden çıkaran ekip, altyapıya eğildi. 2009’da İzlanda Kupası’nı, 2010’da da şampiyonluğu aldılar. 15 yaşında Reading’e satılan Sigerdsson Hoffenheim’a 6 milyon pounda gitti. Yüzde 10 pay alan Breidablik kurtuldu. İşte formül buradan çıktı. İzlanda futbolu, küçülerek büyümeliydi. Altyapıya verilen bu önemin sayesinde Finnbogasson, Gudmundsson, Sigthorsson, Gunnarson, Bjarnason gibi kalbur üstü futbolcular sahneye çıktı.

Artık futbol konuşuluyor

Tesislerin yenilenmesi de önemli etkenlerden. İngilizce’den tam çevrildiğinde dilimizde, “Buzlar Ülkesi” olan İzlanda’da hava koşullarına direnç gösterecek sahalar kuruldu. Her okulun yanına suni çimli sahaların yanı sıra 7 adet kapalı futbol sahası yapıldı. Kimi dönemlerde sahalar sıcak hava pompalanan brandalarla kaplanıp sera etkisi oluşturuldu. Lig mayısta başlayıp ekimde bitse de hava koşullarına karşı sağlanan dirençle sezon öncesi hazırlık süresi uzatıldı. İlk sinyal, 2014 Dünya Kupası elemelerinde verildi. Hırvatistan’a play-offlarla boyun eğildi. Bugün ise İzlanda, ilk kez Avrupa Şampiyonası gibi büyük bir turnuvaya katılacak bir futbol ülkesi oldu.

Milliler'in grubundaki son puan durumu

Millilerin rakibi İzlandanın şaşırtan sırrı

Lagerbeck etkisi

İzlanda’nın başarısının altında yatan önemli etkenlerden biri de deneyimli teknik adam Lars Lagerback’ın varlığı. 2012’de görevin başına gelen deneyimli çalıştırıcı özellikle İsveç’te yaptıklarıyla biliniyor. Milli takımlar düzeyinde tartışmasız bir isim olan Lagerback, İsveç’i üst üste 5 turnuvaya sokarak önemli bir başarının altına imza attı. 2016 elemelerine üçte üçle başlayan kurt hoca, ülkenin futbola ilgisini de çekti. Yaptığı açıklamalarda, takımına güvenini her zaman yineledi.

23 milli futbolcusu yurtdışında oynuyor

İzlanda Milli Takımı’nın kadrosundaki 25 futbolcunun 23’ü ülke dışında top koşturuyor. Bu takımlar arasında Nantes, Nürnberg, Olympiakos, Kaiserslautern, Swansea gibi Avrupa futbolunun köklü ekipleri yer alıyor. Skulason da ülkemizde Gençlerbirliği forması giyiyor. Bizde ise ülkemizde yetişip yurtdışında forma giyen sadece Barcelona’da Arda Turan var.

FUTBOLCU TAKIM ÜLKE YAŞ

Halldorsson (K) Nijmegen Hollanda 31

Kristinsson (K) Hammarby İsveç 26

Ingvar jonsson (K) Start Norveç 26

Saevarsson (D) Hammarby İsveç 30

Jonasson (D) Odense Danimarka 29

Ottesen (D) Guoxin-Sainty Çin 31

Sigurdsson (D) Krasnodar Rusya 29

Arnason (D) Malmö İsveç 32

Skulason (D) Odense İsveç 28

Sigurdsson (O) Swansea İngiltere 26

Bjarnason (O) Basel İsviçre 27

Gunnarsson (O) Cardiff İngiltere 26

Hallfredsson (O) H.Verona İtalya 31

Gudmundsson (O) Charlton İngiltere 25

Bjarnason (O) Aarhus Danimarka 28

Skulason (O) Gençlerbirliği Türkiye 32

Sigurjonsson (O) Sundsvall İsveç 25

Sigthorsson (F) Nantes Fransa 25

Bödvarsson (F) Kaiserslautern Almanya 23

Gislason (F) Nürnberg Almanya 27

Finnbogason (F) Olympiakos Yunanistan 26

Gudjohnsen (F) S. Yongchang Çin 37

Kjartansson (F) Jiangsu Sainty Çin 25

(Bugün)

Fernando Llorente'den Napoli'de müthiş başlangıç!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber