Nevzat Dindar: Alan, 3.5 milyon euro imza parası istiyor

Milliyet Gazetesi Galatasaray muhabiri Nevzat Dindar, Galatasaray camiasındaki son durumu Skorer TV'de Ezgi Toper ile değerlendirdi.

Nevzat Dindar: Alan, 3.5 milyon euro imza parası istiyor

Milliyet Gazetesi Galatasaray muhabiri Nevzat Dindar, Galatasaray'ın Porto mağlubiyetini, camiadaki son durumu ve transfer gündemini Skorer TV'de Ezgi Toper ile değerlendirdi

Dindar'ın açıklamaları şu şekilde;

Maçtaki performansa bakınca bu takımın kaliteli bir takım olduğunu, maça kendini verdiğinde taraftarı mutlu edebildiğini gördüm. Avrupa Ligi'ne devam etmek teselli ama büyük paralardan mahrum oluyorsunuz. 5 yıl önce Real Madrid'in olduğu gruptran çıkabilen bir Galatasaray varken tarihinin en kolay gruplarından birinden çıkamadı. Albayrak'ın açıklamalarına bakarsanız sonucu bilmeyen birisi maçı Galatasaray'ın kazandığını sanabilir. Maçı izledik ama Porto'nun kontrolünde giden bir mücadeleydi. Her geldiklerinde gol attılar. Porto neye müsaade ettiyse o oldu. Dünkü futbolu da zaten grubu lider tamamlamış, son derece rahat Porto'yla oynandı. Onlar ne istediğiyse siz onu oynadınız. Dün akşam mücadele anlamında mutlu eden bir performans vardı ama Fatih Terim 'Çok büyük değişiklikler olacak.' dedi. Eğer takım çok iyiyse neden değişikliğe ihtiyaç duyuluyor? Dün basın toplantısında çok iyi oynadığını hoca da söyledi ama aynı toplantıda büyük bir değişiklikten bahsedilmesi bana garip geldi. Ama bu takımın öyle söylendiği gibi büyük bir değişime girecek kadar kötü ve kalitesiz olmadığını, kulübeye mahkum olan Feghouli'nin neler yapabildiğini, Donk'a gösterilen yumuşaklığın neden Feghouli'ye gösterilmediğini bir sormak istiyorum.

'Tolga Cigerci'ye 7-8 milyon euro teklif geliyordu, şimdi kayboldu'

Sıradan hayatta bile evliliklerin bitmesi nelere mal oluyor. Takımdan gidecekler konusunda milyon dolar bir sektörde bu işlerin bu kadar kolay olacağını düşünmüyorum. Göndermek istediğiniz oyuncular zaten kötü gösterdiniz, oynatmadınız. Geçen sene Tolga Ciğerci'ye menajeri 7-8 milyon euro teklif getiriyordu. O Tolga geldi Fenerbahçe'de kayboldu. Bu takım şampiyon takım. Bu takımda oyuncuların değeri artması gerekirken her platformda siz bu oyuncuları değersizleştirirseniz onlar hakkındaki değerlendirilmeler de çeviriliyor. Çevirmenler ne denirse onu çeviriyor. Değersizleştiriyor.

'Gomis olayı biraz Kaşıkçı cinayetine döndü'

Bir takım nasıl dağıtılır onu gösterdiler. Gomis olayı biraz Kaşıkçı cinayetine döndü. Herkes başka birini suçluyor. İhalenin kime kalacağı belli olacak. Gomis sıradan bir vaka değil. Büyük bir olay. Tarihe tanıklık ediyor. Bu adam ilk geldiği sezon 29 gol atmış, 21. şampiyonluğun simgesi haline gelmiş. Onu propaganda faaliyetiyle önce paragöz diye kötülendi. Ben de Gomis olsam teklif ve zam beklerim doğal olarak. Muğdat'la Ömer'le bu takımı dolduracağıma parayı ona veririm. Galatasaray formasını giyen bir oyuncu, Eren Derdiyok yuhlandı, ıslıklandı. Daha 3. dakikada ıslıklandı. Ben 81 doğumluyum, hep Galatasaray'ın başarılı olduğu dönemlere denk geldim. Ama 14-15 sene şampiyon olunamayan bir dönem var. Ama o dönemde sosyal medya olsa kulübün kapısına kilit vururlardı herhalde. Dün şampiyon olan takım, bir Şampiyonlar Ligi maçında bir oyuncu protesto ediliyor. 2000 sonrası jenerasyonu her şeyi başarı olarak gören bir jenerasyon oluştu. Değerlerin çabuk tüketildiği bir ülkeyiz. Sosyal medyada hemen linç kampanyası başlatılıyor. Eren 'Ben başrol oynamak istiyorum' demedi. O görev ona verildi.

'Galatasaray sabote edildi'

Galatasaray gibi takım, vizyonlu, batıya açılan pencere dediğimiz bir takım, rakiplerinin kötü olduğu bir dönemde şunu kullanmak varkan Galatasaray sabote edildi. Siz bu takımı kimin bu hale getirdiğini sorgulayın. Kimin yüzünden bu hale gelindi? Galatasaray'ın şu son dönemdeki yaşadıkları tez haline getirilebilir. Başarı halinde ortaya çıkanlar, başarısızlıklar ortaya çıkmıyor, üstüne almıyor.

'Terim'e yönelik bir operasyon başlatıldı'

Ben Galatasaray'ın golcüsünün taraftarın önüne atılmasını, oyuncuların taraftarın önüne atılmasını anlamıyorum. Bu oyuncular bu kadar kötüyse dün Porto'yla oynayan takım kim.? Şampiyon olan takım kim? Gomis sayesindeyse her şey Gomis'i gönderen kim? Bunları herkesin bilmesi gerekiyor, bunların açıklanması gerekiyor. Seneye de şuan riske etme pozisyonunda Galatasaray. 2. yarı da değil bir sonraki sene riskte. Bu kadar köklü değişim yapılacaksa bir sonraki sezon da tehlikede. Transfer için bu bütçeyi kimin verdiğini merak ediyorum. Fatih Terim transfer görüşmesi yapıyoruz dedi ama sayın hocam bu yönetim devam edecek mi? Galatasaray gibi bir büyük kulübün resmi açıklamasında 'fırsat kollayıcılar' ifadesi var. Sayın Cengiz hep dışarıdakilere konsantre oluyor. Biraz içeriye bakın sayın başkan. Çok kötü yönetiliyor kulüp. Bu kadar gayri ciddi. Şimdi Fatih Terim'e yönelik bir operasyon başlatıldı. Başarısız olunduğunda ihale bir kişiye kalacak. İhale kime kalırsa da Fatih hoca her türlü kulüpte kalır. Olası bir başarısızlık furyasında bunu final niteliğindeki son 90 dakikası bence Başakşehir maçı. Bu ligde finalini cumartesi oynayacaklar. Salı gecesi yapılan basın toplantısında büyük değişimler olacak deniyor. Cumartesi böyle önemli bir maç öncesi bu açıklama takımı kötü etkiler mi?

'İki hafta sonra bir kıyamet kopacak'

Bilmiyorum ama Galatasaray'ın o maçta Başakşehir'e reaksiyon göstermesini bekliyorum. İzlediğim Galatasaray'ın Başakşehir maçının çok kolay geçmeyeceğini düşünüyorum. Takımın şuanki ruh ve fizik durumuna bakar, şuanki kavga tartışma ortamına bakarak zor geçecek. İki hafta sonra bir kıyamet kopacak. Galatasaray tarihinde ilk yarıyı 30 puanın altında bitirmişliği var mı? Şuan 25. Var mı tarihte bakmak lazım. Tablo kötü. Dış güçler dedik, bu hale geldi.

'Alan 3,5 milyon euro imza parası, yıllık da 4 milyon euro istiyor'

Alan beni heyecanlandırdı. Beni çok heyecanlandırdı ama maliyeti çok yüksek. Çok zor bir transfer. Alan'la ilgili aldığım sıcak bilgi şudur; oyuncu ocak ayında serbest kalıyor ama imza parası istiyor. İmza parası olarak 3.5 milyon euro istiyor. Her şeyi KAP'a bildirmek zorunda değilsiniz. El altından yapılan işlemler olabiliyor. Alan'ı alan yaşar. 4 yıllık anlaşma, yılda 4 milyon euro istiyor. Fatih hocanın istediği transferlerin başında Alan geliyor. Bu transfere yine de bir açık kapı bırakıyorum. Kaynaklarıma güveniyorum. Ortada bir takım hareketlilik var. Seleznov geri planda olan bir oyuncu. Onu da alırsanız takım tam Akhisar'a döner. Muğdat, Ömer ve Selezynoz'la takım Akhisar olursunuz. Robben konusunda 34-35 yaşında bir oyuncudan medet umulmamalı bence. Melo koşamıyordu. Takım içinde sevilmiyordu, o yüzden gönderildi. Melo gönderilsin diye oyuncular kampanya yapılmıştı. Şimdi hala takımın kaptanı pozisyonunda bulunan oyuncular gönderdi Melo'yu. Sneijder 800 bin euro geliyorsa gelsin. Suşi partileri iyi güzel de biraz oyna. Magazin için iyi bir malzemeydin. Ama Sneijder varken bu takımın 5. olduğunu kimse konuşmuyor.

'Galatasaray, Başakşehir'de sezonun finaline çıkıyor'

Son olarak Başakşehir maçı zor. Porto maçı bir dönem noktası olabilir mi? Dünkü maç sonu açıklamalarına bakınca keyif ve mutluluk gördük. Bunun da Başakşehir maçında olumlu yansımasını bekleriz. Başakşehir Fatih Terim Stadı'nda sezonun final maçına çıkıyor. Ama tahminim yok, çok zor.

Konyaspor'da Malatyaspor maçı hazırlıkları sürüyor

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber