Osman Aşkın Bak: 'Kimsenin tribünleri politikaya alet etmesine izin vermeyeceğiz'

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, sporda şiddetin önlenmesi konusunda önemli açıklamalar yaptı.

Osman Aşkın Bak: 'Kimsenin  tribünleri politikaya alet etmesine izin vermeyeceğiz'

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, "Bizim en önemli önceliklerimizden bir tanesi sporda şiddetin önlenmesi." dedi.

Bak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun da katılımıyla Trabzon Valiliğinde düzenlenen Spor Müsabakaları Güvenlik Tedbirleri Toplantısı'nda yaptığı açıklamada, futbolda 2017-2018 sezonunun başlamasına iki gün kaldığını anımsattı.

Toplantının önemine dikkati çeken Bak, "Geçen hafta pazar günü Samsun'da Süper Kupa finalinde Atiker Konyaspor ve Beşiktaş takımları arasındaki müsabakada yaşadığımız olaylar ve daha öncesinde Eskişehir'deki Medipol Başakşehir-Konyaspor Türkiye Kupası finali, yine Antalya'daki Eskişehirspor-Göztepe play-off müsabakası... Yaşanan olaylar bize şunu gösteriyor, yeni sezonda adımlarımızı çok daha temkinli atmamız gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Bakan Bak, sporun ortak bir dil olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gençliğin ve toplumun gündemini belirleyen, meşgul eden önemli bir aktivite. Spordan keyif almak gerekiyor. Oraya izlemeye giden seyirciler, müsabakalardan keyifle ayrılmalı. Biz bunun tam tersini müsabaka sonucunda yaşadığımız o ortamı hatırlayarak dönüyoruz. Biz orada futbolcunun attığı güzel golü, asisti, basketbolda yaptığı smaçı, voleyboldaki manşetini veya diğer branşlardaki güzel hareketini, onun spor kalitesini, o sporcunun özelliklerini, o takımın ne kadar iyi futbol oynadığını, Türk sporu için güzel işler yaptığını izlemek istiyoruz. İzleyenler de bunu görmek istiyor fakat biz müsabakadan ayrıldıktan sonra müsabakanın neticesini görüyoruz, işte 2-1 Konyaspor kazandı, kupayı aldı ama onun dışında gördüğümüz, karşılaştığımız, konuşulan konu; o müsabaka esnasında meydana gelen olaylar."

Bak, sporda şiddetin önlenmesine ilişkin 6222 sayılı yasanın uygulanmalarında bazı sıkıntılar olabileceğini dile getirerek, bunları görüşmek ve değerlendi?rmek üzere bakanlığın geçen yıl mayıs ayında Sapanca'da bir değerlendirme toplantısı yaptığını hatırlattı.

Toplantıda bazı önerilerin ortaya çıktığını ifade eden Bak, şunları kaydetti: "Spordaki bu sorunu sadece Spor Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı ile çözemeyiz. Bu toplumsal bir sorun. Toplumsal olarak hep birlikte hareket etmeliyiz ve karşımızda tüm dünyada karşılaşılan sorun olan bir seyirci, taraftar topluluğu var. Biz bunlara fanatik de diyebiliriz, yabancıların terimi ile holigan olarak değerlendirebiliriz fakat bu kitleyi psikolojik, sosyolojik olarak iyi etüt etmemiz lazım. Karşımızdaki seyirci kitlesini yönlendiren, bir çekim gücü, bir aktivite var. Bizim onlarla iyi diyalog kurmamız lazım. Onlarla iletişimimizi çok iyi sağlamamız lazım ve proaktif olmamız lazım, önleyici tedbirleri sağlamamız lazım."

- "Müsabakaların hepsi önemli"

Müsabakaların küçük veya büyük olarak nitelendirmeden önemsenmesi gerektiğine dikkati çeken Bak, "Meşhur bir hikaye vardır. Hakemin bir tanesi müsabakaya gidiyor. Yıldızlar Ligi müsabakası, hakem sporcularla tokalaşırken, 'kolay bir maç' diyor çocuklara. Çocuk diyor ki 'Hayır bu bizim için önemli bir maç.' Dolayısıyla müsabakanın büyüğü, küçüğü olmaz. Müsabakaların hepsi önemli. Çünkü karşınızda heyecanlı ve dinamik bir kitle var. O kitleyi yönlendirmeniz, kontrol etmeniz ve iletişim halinde sonuca gitmeniz gerekiyor." diye konuştu.

"Şimdi biz statlara gidiyoruz, statların içerisinde meşaleler yanıyor. Bunlar nasıl giriyor?" ifadesini kullanan Bak, şu değerlendirmede bulundu:

"Sayın Bakanımızın ifade ettiği gibi, deplasmana gelen taraftarlar otobüslerle geliyor. Otobüslerde arama yaptığınızda nelerle karşılaşıyorsunuz? Biz müsabakaya mı gidiyoruz, başka bir alana mı gidiyoruz? Dolayısıyla bu kitleleri, iletişimle takip ederek, yönlendirerek, kulüplerle birlikte hareket ederek, müsabakalardaki etkinliklerini kontrol etmemiz gerekiyor. Burada bakanından, stattaki çalışanına kadar, kulüp yöneticimizden teknik direktörümüzden sporcumuza kadar herkese görev düşüyor. Bütün bu paydaşlar hep birlikte hareket etmemiz gerekiyor. " Bak, bütün paydaşların açıklama ve demeç verirken dikkat etmeleri gerektiğini de işaret ederek, mikrofon uzatıldığında kitleleri etkileyecek sözlerin çok dikkatli seçilmesi gerektiğini vurguladı.

- "Spor kültürünün bu ülkede yayılmasını istiyoruz"

Sporun birleştirici gücünün ön plana çıkarılmasının önemine vurgu yapan Bakan Bak, "Spor kültürünün bu ülkede yayılmasını istiyoruz. Gittiğimiz müsabakalardan zevk alınmasını istiyoruz, keyif alınmasını istiyoruz. Bakıyorsunuz spor yöneticileri açıklama yapıyor. Dikkat etmemiz lazım. Şunu yaparım, bunu yaparım... Bizim bu işlerde çok dikkatli hareket etmemiz lazım." dedi.

Bak, herkese bu konuda görev düştüğünün altını çizerek, "Biz de bu yasanın uygulamasındaki eksiklikler neler, değişiklikler gerekiyor mu? Ben müsabaka sonrasında da söyledim. Bizim en önemli önceliklerimizden bir tanesi, sporda şiddetin önlenmesi. Bu durum, ilk başladığı kaynaktan müsabaka anına kadar kontrol etmemiz gereken bir süreç. Biz müsabaka gününden iki saat önce bu işe başlarsak olmaz. Müsabakanın fikstürü, çalışması belli, dolayısıyla buna çok dikkat etmemiz lazım." açıklamasını yaptı.

Bakan Osman Aşkın Bak, sosyal medyadaki paylaşımlara da dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

- "Kimsenin tribünleri politikaya alet etmesine izin vermeyeceğiz"

Gençlik ve Spor Bakanı, valiliklerde yapılan il spor güvenlik toplantılarının önemine dikkati çekerek, "Sporda ortak dil görmek istiyoruz. Kimsenin tribünleri politikaya alet etmesine, oradaki heyecanı, kavramı değiştirmesine izin vermeyeceğiz. Belli taraftar gruplarının belli ideolojileri kullanmasına müsaade etmemeliyiz. Dolayısıyla bu toplumsal olarak, toplum olarak hepinizin görevi. O yüzden Sayın İçişleri Bakanımıza teşekkür ediyoruz. Bu koordinasyonu sağladı. Biz de yarın Adalet Bakanımız ile diğer paydaşlarımızla bu konuyu detaylı bir şekilde tekrar değerlendireceğiz." diye konuştu.

Yeni sezona da değinen Bak, "2017-2018 sezonunda keyifli mücadeleler bekliyoruz. Bütün sporseverleri, statlarda görmek istiyoruz. Bunun için o statların o ortamlara hazırlanması için ne yapılması gerekiyorsa biz devlet olarak görevimizi yapacağız. Bunu, federasyonlarımızla kulüplerimizle iletişimimizi artırarak, onlarla daha fazla diyalog kurarak sağlayacağız." değerlendirmesinde bulundu.

- "Ülkemizin spor potansiyeli çok yüksek"

Bak, herkese bu konuda sorumluluk düştüğünü anlatarak, "Bu görevi başarı ile yöneteceğimize inanıyorum. Ülkemizin spor potansiyeli çok yüksek. Gençleri spora yönlendirerek daha da güçlü bir gelecek hedefliyoruz. O yüzden bu toplantı için İçişleri Bakanımıza teşekkür ediyoruz. Gençlerimize ve paydaşlarımıza güveniyoruz. Hep birlikte hareket etmemiz gerekiyor." dedi.

Dünyaya örnek olacak bir süreci hep birlikte yönetebileceklerini dile getiren Bak, "Bunların dünyada da örnekleri var. Bu iş öyle kolay çözülebilecek bir işlem değil ama birlikte başarılabilecek bir konu. Bu noktada da hep birlikte çalışmamız gerekiyor." şeklinde konuştu.

Bak, toplantıdan çıkacak sonuçların da kendileri için önemli olduğunu belirterek, yeni sezonun tüm Türk spor camiasına ve millete hayırlı olması temennisinde bulundu.

Toplantıya, Vali Yücel Yavuz, İl Jandarma Komutanı Albay Halil Şen, İl Emniyet Müdürü Ahmet Hakan Arıkan, İl Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Birdal Öztürk'ün yanı sıra video konferans sistemiyle Gençlik ve Spor Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı üst düzey yöneticileri, Jandarma Genel Komutanı, Emniyet Genel Müdürü ve 81 ilin valileri de katıldı.

"Selam verme durumunu kabul etmek lazım"

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber