Galatasaray’da neden seçim yapılıyor bunu anlamış değilim. Başkan Dursun Özbek’in yeni yönetim kadrosunu görünce şok oldum. Daha güçlü bir yönetim kuracağını düşünüyordum. Değişen hiçbir şey olmadığını gördüm.
Mali durum kötü... Başkan, ‘Mayıs’a kadar nefes alacak halimiz yok’ diyordu. Yalan yok, kendi kendime hayal kurdum. Zımba gibi bir yönetim gelir, üç sene görevde kalırlar. Nasıl olsa Fatih Terim de var, Galatasaray uçar... Ama ümitsizliğe düştüm.
‘Terim gelirse kendimi yakarım’ diyen yönetici yine listede. Ergin Ataman’ı kovan, basketbolu yerle bir eden yönetici de kadroda... Hele önceki gün yaşanan tam bir komedi. Darüşşakafa maçından sonra kulübün resmi sitesi açıklama yapıyor, ‘basketbola bakan yöneticimiz Can Topsakal istifa etti’ diye. İnsanın aklına ne geliyor, artık yönetime girmeyecek. Meğerse basketbol şubesinden istifa etmiş, yönetici olarak seçime girecek. Mutlaka yine büyük hizmetlerde bulunacak.

‘Hiç düşündüler mi?’
Başkan Özbek’e sormak istiyorum. Abdürrahim Albayrak, Haldun Üstüner ve Burak Elmas taraftarlarca neden bu kadar seviliyor? Acaba hiç düşündüler mi? Bu yönetimin içinde taraftarla bütünleşecek bir tek kişi var mı? Hayırlısı olsun... Demek ki başkanın düşündüğü bir şey var. Sadece bir tek şey daha söylemek istiyorum, Başkan Özbek seçilecek. Ama bu yönetimle huzur bulamayacak. Taraftarın ve birçok kongre üyesinin düşüncelerine değer vermeden yönetim kurulu oluşturmuş.
Abdürrahim Albayrak açıklama yaptı, ‘Bana hiç kimse yönetici olur musun diye sormadı’ diye... Her neyse fazla kaşımayalım, hayırlısı neyse o olsun.
Fatih Terim’e gelince işi hiç kolay değil. Son basın toplantısında ‘transfer yapamazsak içerden eksiklerimizi tamamlarız’ dedi. Ben katılmıyorum. Ligin ikinci yarısında Başakşehir, Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor, Kayseri ve Göztepe arasında şampiyonluk yarışı kıran kırana geçecek. Herkes kadrosunu güçlendirmeye uğraşıyor. Terim’in mutlaka eksik noktalara transfer yaptırması şart. Tamam, kadro ne kadar iyi olursa olsun bizim ligimizde sert futbol oynanıyor. Sakatlıklar, kartlar, ideal kadroyu sahaya sürmek zor oluyor. Kayseri maçında Maicon yok, Fernando yok... Mutlaka Fatih hoca bunların hesabını yapmıştır. Ama ismi ne kadar büyük olursa olsun hocanın işi çok zor.
En büyük destekçisi taraftar olacak. Camia içinden huzursuzluklar yaşayacak. Ben büyücü değilim, Mustafa Denizli zamanı yaşandı bunlar. Ama taraftarla bütünleşerek bu çatlak sesleri, başarıdan rahatsız olanları susturacağına inanıyorum.

Cenk Tosun’u örnek alın
İnsan bir yerde üzülüyor, bir yerde seviniyor. Cenk Tosun için ne söyleyeyim. Benim gözümde bir kahraman. Helal olsun. Gezmeden, tozmadan her şeyden fedakârlık yaptı. Sonunda ne oldu, ülkesinin kahramanı... 27 milyon euroya İngiltere Premier Ligi’ne gitti. Bu ne demek... Aklım sırrım almıyor. Çok büyük bir başarı. Başta Cenk, Başkan Fikret Orman ve büyük hoca Şenol Güneş’i kutlamak lazım.
Öteki tarafa bakıyorum... Allah bütün yetenekleri kendisine vermiş olan Fenerbahçeli Salih Uçan, bir türlü dikiş tutturamıyor. İtalya’ya gitti olmadı. Geldi Türkiye’de olmadı. Şimdi İsviçre’de Sion’da forma giyiyor. Bundan sonra da zor.
Ozan Tufan... Fenerbahçe’ye transfer olurken hatırlayın Beşiktaş da kendisini istiyordu. Sonunda bu transfer için yorumum ‘10 sene Fenerbahçe orta sahaya çok büyük genç yetenek aldı. Yedi milyon euro bonservisine verdi, en az 20 milyon euro üstüne koyarak satar ve para kazanır’ olmuştu. Ozan da çok büyük bir hayalkırıklığı yaşattı ve yaşatıyor. Aykut Kocaman gibi kaliteli bir teknik direktör ikinci yarının kamp kadrosuna Ozan Tufan’ı almıyor. Ben onun yerinde olsaydım utanır, kimsenin yüzüne bakamazdım. Bu Ozan’ın tercihi yapacak bir şey yok.

Arda, Türkiye’de oynayamaz
Nereden nereye... Hafta sonları televizyonun karşısına geçip Ardalı Barcelona’yı seyrederdik. Şimdi artık o Arda yok. Çok geriye gitti. Şimdi, Türkiye için transfer haberleri çıkıyor. En çok da ismi Başakşehir ile anılıyor. Başkan Göksel Gümüşdağ, Türkiye’nin en başarılı futbol kulübü yöneticisi. Abdullah Avcı, yeni nesilin en iyi hocası. Zaten takımı da lider. Arda bu takıma gelse eminim Başkan Gümüşdağ ve Avcı, onu tekrar kazanmak ve futbola döndürmek için çok büyük mücadele verirler. Ama Barcelona’dan, Başakşehir’e... Bu durum çok zor. Arda burada futbol oynayamaz. Keşke oynasa. Belki Beşiktaş ya da Galatasaray taraftarlarının desteği olursa forma giyebilir. Fakat Başakşehir’de çok zor.
Haberler alıyorum ya İtalya ya da İngiltere’ye gidecek diye. Dilerim Avrupa’da oynayarak tekrar futbola döner.