Başarısız takımı dağıtarak, TFF’nin yabancı sayısını 14’e çıkarmasını da değerlendirip yeni bir kadro kurmak kadar akıllı bir şey olamaz. Paran varsa her türlü yıldızı alırsın. Başkan Aziz Yıldırım; paranın sorun olmadığını, Fenerbahçe’nin çok büyük bir kulüp olduğunu, artık futbola kendisinin değil Sportif Direktör Terraneo’nun baktığını ve sarı-lacivertliler için yeni bir sayfa açtığını, oyunu kuralına göre oynayacağını hepimize gösterdi.
Robin van Persie, Fenerbahçe’de... Yaşı 32 imiş... Ne fark eder! Dünya medyası, Van Persie’nin transferini duyurdu. İmza töreninde gördük, 20 bin taraftar vardı. Adamın ağzından her çıkan söz beni de etkiledi. Demek ki yıldız olmak böyle bir şey. Bu takım oturacak. Şu an bazı sıkıntılar var ama böyle kaliteli bir takım önemli maçlara çıktığı zaman tablo değişir. Sivas ve Dnipro maçlarındaki Fenerbahçe’yi göremezsiniz. Maça ağırlığını koyup istedikleri sonucu da alırlar.
Bugün Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme kurası çekilecek. Evet, Fenerbahçe hazır değil. Her türlü handikapa rağmen Brugge, Monaco, Ajax kurada Fenerbahçe’ye çıkarsa bir üst tura rahatlıkla geçerler. CSKA Moskova ve özellikle Shakhtar Donetsk’e karşı ise çok zorlanırlar. O zaman da sahneye Van Persie ve Nani çıkar. Fenerbahçe için biraz sabırlı olmak lazım. Başkan Aziz Yıldırım, futbol tarihimizde ilk defa böyle bir yıldız ağırlıklı bir takım kurdu. Bu takım mutlaka başarılı olacak.

TFF’nin Kuddusi tercihi isabetli

MHK Başkanı Kuddusi Müftüoğlu, belki çok iyi hakem değildi. Ama şunu söylemeliyim insan olarak, dürüstlük olarak, on numara bir kişilik... TFF’nin, hiç yıpranmamış Müftüoğlu’nu, MHK’nin başına getirmesine herkes saygı duymalı. Müftüoğlu, hakemlik yapmayacak. Artık kendine yeni bir sayfa açıp yöneticilik yapacak. Ve ben başarılı olacağını düşünüyorum.

Potada sıkıntı var

Fenerbahçe, erkek ve kadın basketbol takımlarına o kadar iyi yıldızlar alıyor ki şimdiden bırakın Türkiye’yi, Avrupa için oynadıkları belli. Galatasaray’da ise sıkıntı var. Taraftar rahatsız. Ergin Ataman ve Ekrem Memnun gibi üst seviyedeki hocalar, Fenerbahçe’nin bu transferlerinden sonra nasıl memnun, mutlu edilir bilemiyorum. Dilerim hoca bazında Galatasaray’da bir ayrılık yaşanmaz.

Galatasaray ne yapmak istiyor?

Başkan Dursun Özbek, “Şampiyonlar Ligi’nde başarılı olacak bir takım kuracağım” diyordu. Şimdi ise “Bizim takımımız şampiyon bir takım. Kaliteli futbolcularımız var. Fazla transfere ihtiyacımız yok” diyor. Hamza Hamzaoğlu, “Takım içindeki dengeleri bozmam. Benim kadrom iyi, yeni sezonda daha da iyi olacak” diyerek futbolcularına güvenini gösteriyor.
Peki... Bu takım hem Süper Lig’de hem de Şampiyonlar Ligi’nde başarılı olabilir mi! Melo gitti, Podolski geldi. Podolski, Melo’nun yerini doldurabilir mi? “Orta sahada Melo’nun yerine Hakan Balta ile Hamit’i oynatabilirim” diyor Hamza hoca. Forvette de Burak ve Umut’un yer aldığını, başka golcünün fazla önemi olmadığını belirtiyor. Peki geçen sezon olduğu gibi Burak sakatlanırsa ne olacak?
Sabri’nin alternatifi ise Tarık’mış. Sabri, Perreira’dan daha iyiymiş. Onun için Perreira’yı Galatasaray almayacakmış. Zaten onu da Porto transfer etti. Defansa Dany ile çare aranıyor. Dany bırakın Galatasaray’ı, Anadolu kulüplerinde bile zor oynar. Üç metre yanındaki adama top veremeyen bir stoper. Hamza hocayı severim. Ama yanlış yapıyor. Ligler başladığı zaman başı çok ağrıyacak.