Galatasaray gerçekten çok zor günler geçirdi ve yine de rahat değil. Ama dışardan baktığım zaman Başkan Mustafa Cengiz, Fatih Terim ve yönetici Abdurrahim Albayrak’ın uyumu, birbirlerine olan saygıları çok değil 1-2 sene içersinde kulüpte çok şeyin değişeceğini gösteriyor. Bu hem manevi nem de başarı anlamında olacak...
Eskiden nasıldı? Çok başlılık vardı, her kafadan bir ses çıkıyordu. Düşünebiliyor musunuz, takım derbi oynayacak üç gün önce kadrosu, sistemi internet sitelerine düşüyordu. Şimdi ise Henry Onyekuru transfer ediliyor, Türkiye’ye geliyor, ondan sonra bizim haberimiz oluyor. Nereden nereye gelindi. Henry açıklama yapıyor: “Beni Fenerbahçe ve Beşiktaş da istedi ama ben dünyanın sayılı hocalarından biri olan Fatih Terim’in Galatasaray’ını tercih ettim. Bütün maçlarını videodan izledim. Taraftar beni etkiledi. Parayı ikinci plana ittim.”
Düşünebiliyor musunuz, bundan sonra sarı-kırmızılıların nerelere gideceğini?
Başkan Cengiz kesinlikle futbola karışmıyor. Futbolla ilgili bütün inisiyatifi ve kararları Terim ve Albayrak’a bırakmış. Hangi futbolcu alınacak, ne kadar para verilecek kesinlikle başkan karışmıyor. Bu da kulübe huzur getiriyor. Deniyor ki başkan amatör şubeleri kapatacak. Bunu kim uyduruyor, neden uyduruyor onu bilemiyorum.
Ama size doğrusunu söyleyeyim, kesinlikle böyle bir şey yok. Amatör branşların hepsi devam edecek. Ama şu geçiş döneminde çok büyük paralar verilerek kulüp sıkıntıya sokulmayacak. En önemli branş basketbolda 10 milyon euro harcanıp, dördüncü beşinci olmak için mücadele edilmeyecek. Hedef orta sıralarda ligi bitirmek. Diğer branşların hepsi devam edecek, rakipleriyle yarışacak. Uydurma haberlere Galatasaraylıların inanmaması lazım.
Son sözüm de Trezeguet için... Fatih Terim ‘Bu futbolcuyu alabilirsek bize katkı sağlar’ diyor. Ancak ‘5 milyon euro kulübüne, 2.5 milyon euro da oyuncuya verelim de bu transferi bitirelim’ diyebileceğini düşünmüyorum. Ekonomik olursa tabii ister, kötü futbolcu değil. Kanatlarda oynayan Feghouli, Henry, Sinan Gümüş ve Rodrigues var. Hatta Linnes sağ bek oynarsa Mariano bile var. Mısırlı futbolcu, Fernando ve Donk’un mevkisinde oynasa veya çok iyi bir stoper olsa hadi mutlaka alınması gerektiğini söyleyelim. Ama ben hocanın da bu futbolcu için çok ısrarcı olacağını düşünmüyorum.

Başkan Koç zoru başaracak
Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Türkiye’nin en saygın işadamlarından biri. Taraftarın çok büyük desteğiyle kulüp başkanı oldu. Hakikaten çok güçlü bir başkan. Şunu unutmamak lazım, ne kadar güçlü olursan ol UEFA’nın kuralları var. Cebinden para koyup kulübü rahatlatamıyor, transfer yapamıyorsun. Bir süreç var. Kulüp kazanacak veya futbolcu satarak para girdisi sağlayacak ondan sonra transfer yapılacak. Bu Galatasaray için de böyle...
Sarı-lacivertlilerin belli bir zamana ihtiyacı var. Önümüzdeki senelerde kulübün çok rahatlayacağından eminim. Ama şimdiki süreçte çok sıkıntılar yaşanacak. İstediğin kadroyu kuramayacaksın. Her şeyden önemlisi Fenerbahçe taraftarı kombine ve forma alarak kulübe çok yardımcı oluyor. Ama bunun da bir süreci var. En azından ligin ilk yarısı bitinceye kadar sarı-lacivertliler bu sıkıntıları yaşayacak.

Cüneyt Çakır’a teşekkürler
Her zaman söylediğim gibi, Cüneyt Çakır Türkiye’nin gururu. Dünyada herkes ona saygı gösteriyor. İngiltere-Hırvatistan maçını yönetirken inanın oynanan futboldan daha çok Çakır’ın verdiği kararları ve otoritesini seyrettim. Ve bir kez daha gurur duydum. Bu Cüneyt Çakır’a bütün dünya saygı duyarken, bizim ülkede her yönettiği maçta yerden yere vuruluyor.
Federasyon tarihi bir karar aldı. Artık VAR sistemi Türkiye’de de uygulanacak. Bütün hakemlerimiz rahat edecek. Kararlar daha adil verilecek ama yine de içimde tedirginlik var. Eminim ki birçok kişi buna da bir kulp bulacak diye.