17 sene dile kolay. Fenerbahçe gibi çok büyük bir kulübün başkanlığını yapmak. O koltukta kulübüne iyi hizmet etmezsen bırakın 17 yılı, insanı 17 saat oturtmazlar. Aziz Yıldırım’ın eleştirilecek çok şeyi var. Ama Fenerbahçe için yaptıklarını hiç kimse unutmamalı. Kulüp nereden nerelere geldi. Stat, Samandıra, Topuk Yaylası, Ülker Arena, Dereağzı, takıma katılıp giden bir sürü yıldız... Sarı-lacivertlilerin tarihinde hiçbir başkan kulübü bu kadar yükseklere çıkarmadı.

Evet sportif başarı derseniz haklısınız. Bu kadar çok gelir elde eden bir kulübün sportif başarılarının da daha çok olması gerekirdi. Başkan burada hata yaptı. Belki kendisi de hatasını kabul ediyordur. Aykut Kocaman’ın gönderilmesi, Ersun Yanal’ın getirilmesi, takımı şampiyon yaptıktan sonra gönderilmesi, İsmail Kartal’ın getirilmesi. Bu operasyonların çoğunda Aziz Başkan’ın hatası var. Kolay değil. Cezaevinde uzun süre kulübü için yatan birisinin hata yapması da normaldir.

Mahkemesi sürüyor. Davanın ne olacağı belli değil. İnsanda ne psikoloji kalır ne de düşünme yeteneği. Hepsi bir anda sıfırlanır. Her neyse şimdi gelinen noktaya bakın. Gazete ilanıyla Fenerbahçe Başkanı gönderilmek isteniyor. Bu nedir biliyor musunuz? Kulübe sürülecek en büyük lekedir. Fenerbahçe kongre üyeleri böyle bir şeye yelteneceğine kulübün kapısına kilit vursun daha iyi. Çok büyük bir utanç. Bunun konuşulması, tartışılması, bu büyük camiaya yapılan en büyük hakarettir.

Yıldırım ne diyor: ‘Mahkeme bitsin, hemen kongreye gideceğim’. Saygı duymak lazım. O da hatalarının farkında ama mahkeme bitene kadar o süreyi istiyorsa saygı duyup destek olmak gerek. Fenerbahçelilere bu yakışır.

Alışkanlıklar bitecek

Spor Bakanlığı, TFF, MHK hepsi Türk futbolunu yeniden dizayn etmek için çalışıyorlar. Ve işin sonuna geldiler. Hatırlarsınız değil mi? Birçok kulüp taraftarları federasyona yürüyüp, protesto yapardı. Futbolcuların sahada hakemleri bir dövmedikleri kalırdı. Her kaybedilen maçın faturası hakemlere kesilirdi. Kulüp başkanları, yöneticileri her hafta federasyon başkanını istifaya çağırırdı. Artık o işler bitti.

Önümüzdeki sezon liglerin başlamasıyla futbolcular da dizayn olacak. Yalan yere kendini yere bırakıp 3-5 takla atıp, tribünlere oynayanlar ayıklanacak. Ya da Avrupa’da olduğu gibi kendi taraftarı tarafından yuhlanacak. MHK Başkanı Yusuf Namoğlu’na herkes güveniyor. Pırıl pırıl, cesur yeni hakemler geliyor. Bu da futbolseverleri çok mutlu ediyor.

Şampiyonluktan fazlası

Galatasaray tarihinin en önemli şampiyonluğunu kazandı. Nasıl kazandı biliyor musunuz? Hamza Hamzaoğlu’nun efendiliği, kibarlığıyla, rakibe saygısıyla... Yönetimin başta Duygun Yarsuvat, Dursun Özbek, Abdurrahim Albayrak’ın futbolcularına, taraftarlarına ve rakiplerine saygısıyla. Şimdi Galatasaray en büyük adımı atıyor. TT Arena’nın üstü kapanıyor. Stadın o beton yığını görünümü camla kaplanıyor. Stadın arkasına çok büyük bir basketbol salonu yapılacak. Her şeyden önemlisi basketbola öyle bir sponsor geliyor ki... Gelecek sezon Ergin Ataman ve talebelerini final four’da görürseniz hiç şaşırmayın.

Şöleni kaçırmayın

Pazar 19.05’te TT Arena’da muhteşem bir şölen var. Hatırlayın Beşiktaş maçında 50 bin taraftarın yaptığı koreografi unutulmaz. Şimdi daha güzeli organize ediliyor. Ne kadar Galatasaraylı varsa çoluğu çocuğuyla bu şölene katılmalı.