İnanın üzülüyorum. Türkiye’nin iki güzide takımı. Derbide karşı karşıya geliyor. Bir haftadır bütün herkes bu maçı konuşuyor. Taraftarlar iki gündür formalarını giymişler, heyecanla güzel bir futbol göreceğiz diye karşılaşmaya koşuyor.

Futbol yerine sinir harbi, kör dövüşü, hakemi kandırmaca ne ararsanız oyun harici hepsine tanık oluyorlar. Cüneyt Çakır her zaman söylüyorum, Türkiye’nin en iyi hakemi diye. Avrupa’da yönettiği maçlarda başarısını inkar edemeyiz. Ama ülke içinde o da baskıya dayanamıyor. Adalet dağıtamıyor. Janssen’in ilk yarıda attığı golde bir şey var mıydı? Bilemiyorum iptal oldu. İkinci yarı 18 içinde Hasan Ali Kaldırım yerde topu elle oynuyor. Ona da devam dedi. Ozan Tufan’ın, Neustadter’in kart görmesi gereken pozisyonları es geçerek taraftarı çileden çıkardı.

Şimdi size bir şey söyleyeyim. Yan hakemin suratına tribünlerden su şişesi atıldı. Bu hareketin cezası büyük olacak. Bunun tek sebebi hiç kusura bakmasın Cüneyt Çakır’dır. Kendine yakışmayacak şekilde otorite kurmadan, adaletli kart çıkarmadan maçı yönetmeye kalktı. İşte sonuç böyle olur.

Kulüplerimiz dünyanın paralarını veriyor. Yıldız futbolcular transfer ediyor. Bunları saha içinde kim idare edecek? Ümitsizliğe kapılıyorum. Türkiye’nin en büyük derbisi oynanıyor, futbol adına aklımızda hiçbir şey kalmıyor. Ya gece vakti maça gelenler, onların yollarda çektiği çileler. Bu da cabası...

Maçın hakkı beraberlikti. İki takım da birbirine üstünlük kuramadı. Sarı-kırmızılılar saha ve seyirci avantajını kullanamadı. Tudor kötü gününde olan Belhanda’yı ikinci sarı kartı görmeden önce değiştirebilirdi. Dün gece Faslı oyuncu takımının en etkisiz ismiydi. Latovlevici, Linnes’ten daha iyi futbolcu mu? Kesinlikle değil. Norveçli daha çabuk, daha iyi hücuma çıkıyor, daha iyi paslar veriyor, daha iyi orta yapıyor. Meziyetleri Rumen oyuncudan çok daha fazla.

Eren Derdiyok neden kulübede oturuyor? Gomis ile beraber oynasa ev sahibi ekibin hücum gücü daha çok artmaz mı? Bunları Hırvat teknik adamın denemesi lazım.

Muslera çok iyi bir kaleci ama son haftalarda laubali hareketler yapmaya başladı. Uruguaylı file bekçisinin kulağını ben bükmeyeceğim. Teknik direktör bükecek. Feghouli büyük yıldız olabilir. Ama 90 dakika oynayacak gücü yok. Tolga, Ndiaye ve Fernando takımlarını ayakta tutanlardı. Denayer yürekten oynuyor ama topa kontrolsüz giriyor. Her an kırmızı kart görebilir.

Sonuçta iki takım da bu beraberlikle hiçbir şey kaybetmedi. Yarış devam ediyor.