Yirmi yıldır aynı sorunlarla karşı karşıyayız. Önce şunu söyleyeyim... Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş taraftarları, taraftar gruplarının liderleri kesinlikle birbirlerine düşman değiller. Dışarıda görüşüyorlar, beraber yemek yiyorlar, sohbet ediyorlar...
Ama işin içine yöneticiler girince bu sefer olay başka yerlere geliyor. Taraftarlar ve camialar birbirlerine düşüyorlar. Samimiyetle söylüyorum; bu yöneticileri birileri susturmalı. Bunları sustururlarsa, demeç yasağı getirirlerse, cebinden ödemek kaydıyla milyonlarca lira ceza verirlerse futbolumuza huzur gelir.
Bunun kesinlikle bir an önce yapılması lazım. Fenerbahçe-Beşiktaş derbisi oynandı. Sahada çok iyi bir mücadele vardı. Futbolcular terlerinin son damlasına kadar savaştı. Biz maçın ardından hemen oynanan futbolu unuttuk, sadece yöneticilerin beyanatlarını konuşuyor duruma geldik. Evet, hakem hataları vardı. Ama bunlar tabii ki bilinçli değildi. Ali Palabıyık da hata yaptı.
Ama şöyle bakmak lazım. Negredo’nun attığı golde %100 yardımcı hakem hatası vardı. Hasan Ali’nin, Cenk Tosun’un bileğine basmasıyla oluşan penaltı pozisyonunu Palabıyık görmedi. Ama buna gelinceye kadar daha maçın başında iki futbolcunun daha atılması lazım. Palabıyık art niyetli olsa 15. dakikada Pepe’yi atardı.
Geçen akşam B.Dortmund-Real Madrid maçını izledim. Maçın daha başı, Dortmundlu futbolcu topa vuruyor, top gol olurken Ramos meşin yuvarlağı eliyle çıkarıyor. Pozisyon hem penaltı hem kırmızı kart. Hakem ise ‘devam’ dedi. O pozisyon gol olsa Dortmund maçın başında öne geçecek. Belki de Real’e karşı 4-1 yenilmeyecek, maçı kazanacaktı. Kaç gündür ajanslara bakıyorum. Hakem için en ufak bir eleştiri yok. Ne eyyamcı, ne satılmış, ne de ‘bizi yaktı’ yorumları. Bu ağır eleştirileri bir kenara bırakın, tek bir laf yok.
İkincisi, yine yönetici beyanatları. ‘Biz müslüman takımız’ demeci... Bunlar olmaz. Bu konuşanlar camianın liderleri. Konuştuklarına dikkat etmeleri lazım. Ya Mahmut Uslu’ya ne demeli... Negredo’nun golü 4-5 metre ofsaytmış... Caner Erkin’in özel hayatından da bahsetti. Bunlar kimseye yakışmaz. Benim yıllardır tanıdığım Başkan Aziz Yıldırım, mert adamdır. Ama yöneticisine konuşma yasağı getirmeli. Olaylar daha çok çığrından çıkmadan bunu yapmalı. Türk futbolunun huzura, sakinliğe ihtiyacı var. Bu yapılmazsa inanın futbolumuzun tadını yine çıkaramayacağız.

Naim hepimizi üzdü
Ferdi sporlar dünyanın en zor branşlarıdır. Naim Süleymanoğlu, bize birçok altın madalya kazandırdı. ‘Küçük dev adam’ lakabını aldı. Şimdi onun faturasını ödüyor. Daha önce de bu faturayı boksörümüz Sinan Şamil Sam hayatıyla ödemişti. Bütün dualarımız Naim için. O küçük dev adam, bu hastalığının da üstesinden gelecektir.

Taraftarın suçu ne?
Türkiye Futbol Federasyonu Disiplin Kurulu, Konyaspor’a 5 maç seyircisiz oynama cezası veriyor. Yani kendi sahanda oynadığın maçlara taraftarın gelemeyecek. Bu açık ve net. Deplasmana giden takım seyircisi Konya’ya gelip takımını destekleyebilir.
Önceki gün Konya İl Güvenlik Kurulu toplanıyor, Galatasaray taraftarının da maça gelmemesi gerektiğini söylüyor. Böyle bir şey olabilir mi? Neden herkes görevini dört dörtlük yapmıyor. Sonra diyorlar ki siyaset, futbola karıştı. Hayır siyaset futbola karışmıyor, görevini doğru yapmayan insanlar yüzünden devlet büyüklerimiz mecburen, kargaşa olmasın diye müdahale etmek zorunda kalıyorlar. Konya İl Güvenlik Kurulu’nun bu karardan vazgeçeceğini düşünüyorum.
Deplasmanda takımını desteklemek Galatasaray taraftarının hakkı. Göztepe-Fenerbahçe maçında sarı-kırmızılı taraftarlar ceza almıştı, Fenerli taraftarlar gelip maçını seyretti, takımını destekledi. Galatasaraylıların da bu hakkını elinden kimse alamaz.