Pamuk Prenses!

Dünyanın en güçlü kadınlarından biri olan Uluslararası Binicilik Federasyonu Başkanı Prenses Haya, sosyal projelerde de engel tanımıyor, dünyanın her yerine ulaşıyor. Prenses, yaşanabilir bir dünya için kadınları göreve ve spora çağırıyor

Pamuk Prenses!

Dünya Biniciliğinin “Prenses” unvanlı patroniçesi, Ürdün Kralı Hüseyin’in kızı, Birleşik Arap Emirlikleri Başbakanı ve Dubai Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Raşid el Maktum’un eşi Prenses Haya, Dünya Binicilik Federasyonu Genel Kurulu için geldiği İstanbul’da Milliyet’in sorularını yanıtladı.
Üstlendiği görev ve konum itibarıyla dünyanın en güçlü kadınları arasında yer alan Uluslararası Binicilik Federasyonu (FEI) Başkanı ve IOC üyesi Prenses Haya, yaşanılır bir dünya için kadınlara çok büyük görevler düştüğünü belirterek, hemcinslerinin daha girişimci ve mücadeleci olması gerektiğini söyledi.

‘Kadının kurtuluşu sporda’

Prenses Haya, özellikle bölge kadınlarının daha özgür bir yaşam için spora yönelmesi gerektiğini belirterek, “Elbette aynı coğrafyada yaşayan biri olarak bölge dinamiklerini iyi biliyorum. Hem spor yönetim kademelerinde hem de profesyonel sporcu anlamında kadınların sahalarda daha fazla yer alması gerektiğine inanıyorum. Bu konuda benim de üyesi olduğum Uluslararası Olimpiyat Komitesi(IOC) ve bir çok spor kuruluşunun destekleri ve teşvik edici projeleri var. Sosyal sorumluluk çerçevesi içinde yaptığım ülke ziyaretlerinde bu konuyu sık sık gündeme getiriyor, kadınları spora teşvik etmeye çalışıyorum. Bu arada Binicilik branşında kadınların diğer olimpik branşlara göre çok daha yüksek oranda yönetici ve sporcu kimliğine sahip olduklarını söyleyebilirim. Daha da netleştirmek gerekirse ‘yarı yarıya’ ifadesini bile rahatlıkla kullanabilirim” diye konuştu.
FEI Başkanı Prenses Haya, biniciliği “ata sporu” olarak gören Türkiye’nin dünya biniciliğinde önemli bir yere sahip olduğunu bu nedenle kongrenin son gününde yapılan Avrupa 1. Grup Başkanlığı’nı Binicilik Federasyonu Başkanı Armağan Özgörkey’in kazanmasından büyük mutluluk duyduğunu belirterek, “Türkiye’nin bu branşla ilgili çalışmalarını yakından takip ediyor ve takdirle karşılıyoruz. Binicilikte Fransa, Belçika, İsviçre gibi dünyanın en ileri ülkelerinin bulunduğu böyle bir gruba başkanlık etmek büyük sorumluluk gerektirir. Başkan Armağan Özgörkey’in bu gö-revi en iyi şekilde yapacağına yürekten inanıyor, kutluyor ve başarılar diliyorum” dedi.

Ailesiyle İstanbul’a gelecek

IOC kuralları gereğince IOC üyelerinin Olimpiyat aday şehirleriyle ilgili yorum yapma yasağı nedeniyle İstanbul’un 2020 adaylığını değerlendiremeyeceğine de değinen Prenses Haya, kongre gündeminin yoğunluğu nedeniyle İstanbul’u gezip görmeye vakit bulamadığını da belirterek, “Bize gösterilen konukseverlik ve organizasyon kapsamında gerçekleştirilen sosyal aktiviteler dört dörtlüktü. İtiraf etmeliyim ki aklım İstanbul’da kaldı. En yakın zamanda ailemle birlikte bu muhteşem şehiri gezmek ve tanımak için tekrar geleceğim” diye konuştu.

Pamuk Prenses

Yardım meleği!
Uluslararası Binicilik Federasyonu (FEI) başkanlığının yanı sıra; bir çok sosyal projenin sorumluluğunu da başarıyla yürüten Prenses Haya, Afrika’da yaşanan açlık ve salgın hastalıklarla mücadeleden, doğal afetlerle sarsılmış ülkeler için düzenlenen yardım kampanyalarına kadar bir çok organizasyonda önemli görev üstleniyor.
Eşi, Birleşik Arap Emirlikleri Başbakanı ve Dubai Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Raşid el Maktum ile birlikte birçok uluslarası organizasyonu katılan Prenses Haya, Ülkesi Ürdün adına olimpiyatlara katılan ilk bayan binici olmanın da gururunu yaşıyor.

Pamuk Prenses

Dev Armağan!

Binicilik Federasyonu Başkanı Armağan Özgörkey, Uluslararası Binicilik Federasyonu’nun Avrupa 1. Grup Başkanlığı seçiminden zaferle ayrıldı ve İtalyan rakibini açık oy farkıyla geride bırakarak Türkiye’ye büyük gurur yaşattı

Türkiye’de ilk kez yapılan Dünya Binicilik Federasyonu Genel Kurulu, Binicilik Federasyonu Başkanı Armağan Özgörkey’in hedefine açık oy farkıyla ulaştığı Avrupa 1. Grup Başkanlığı zaferiyle sona erdi.
Dünya Binicilik Federasyonu (FEI) Başkanı Prenses Haya yönetiminde İstanbul’da yapılan ve dört gün süren genel kurulun son gününde 27 ülkenin üye olduğu Avrupa 1.Grup Başkanlığı seçimi yapıldı. İtalyan rakibi Cesare Crace ile birlikte başkanlık yarışına giren Binicilik Federasyonu Başkanı Armağan Özgörkey 103 delegenin oy kullandığı seçimde rakibini 91-12 gibi açık bir oy farkıyla geçerek Avrupa biniciliğinin “yeni patronu” oldu.
Aktif bir sporcu olmasının kazanmasında önemli rol oynadığını belirten Özgörkey, “Türkiye’nin binicilikte yapacağı çok iş var. Üstlendiğim bu zorlu görevde ülkemizi en iyi şekilde temsil edebilmek için var gücümle çalışacağım. 27 ülkeden oluşan bir grubun başkanı olarak sorumluluğumun farkındayım” diye konuştu.
Başkan Armağan Özgörkey, açık farkla kazandığı seçimde genel kurul tarihinde şu ana kadar elde edilmiş en yüksek oy oranının da sahibi oldu.

Aykut Kocaman: “Kaybetmiyorduk ama kazanma ile ilgili sıkıntımız vardı”

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber