'Para değil, süre lazım!'

A Milli Takım'ın iki genç yeteneği, Türk oyuncular çalışıyor sözlerine karşı çıkarak, tek eksiğimiz oynamak açıklamasını yaptı. Yeni sezonda Pınar Karşıyaka formasıyla izleyeceğimiz Berk Uğurlu ile Metin Türen, A Milli Takım kampında çok önemli konulara değindi. İki genç yetenek ne kendilerinin ne arkadaşlarının 'paramı alayım da kenarda otursam da olur' mantığında olmadığını söyledi

'Para değil, süre lazım!'

Ümit Avcı - Röportaj

Fenerbahçe'de istediği süreleri alamayan ve yeni sezon için Pınar Karşıyaka'ya transfer olan Berk Uğurlu ile, geçtiğimiz sezon ortasında Darüşşafaka'dan, Yeşil Giresun'a geçerek süre almaya başlayan Metin Türen, hayalleri olan Bormio'daki A Milli Takım kampında, hem gelecekleri hem de genç oyunculara yöneltilen eleştiriler hakkında konuştu.

* Genç oyuncuların en çok sıçrama yaptığı kulüplerden birisine geçtiniz, neler hissediyorsunuz?

BERK: Ben de çok kişiden aldığım tavsiyeler nedeniyle böyle bir tercihte bulundum. Çok büyük bir kulüp ve birçok oyuncunun çıkış noktası olduğunu biliyoruz. Ayrıca Karşıyaka taraftarının önünde oynamak da ayrı bir lütuf. İnşallah istediğim çıkışı orada gerçekleştireceğim.

Metin: Karşıyaka basketbolu yaşayan bir şehir. Herkes zaten bunu anlatıyor bize. Oranın efsanelerinden İnanç abi ile de konuştum. Karar vermek zor olmadı. Karşıyaka'ya gitmeyi çok istiyordum. İnşallah orada iyi işler yapıp, daha yukarı seviyelere yükseleceğim.

* Berk Fenerbahçe’de fazla süre alamıyordun. Daha önce böyle bir macerayı düşünmedin mi?

BERK: Aslında düşündüm. Hatta Obradovic 18 yaşımda, Zdovc takımın başındayken Antep’e gitmemi tavsiye etmişti ama okul sıkıntım vardı. İyi bir lisede okuyordum ve liseyi bitirmek için uğraşıyordum. Eğitimim ön plandaydı. Liseyi bitirmeyi bekledim, sonrasında bu zamana geldik.

* Metin sen geçen yıl ortasında Daçka’dan Giresun’a gittikten sonra oynamaya başlamıştın. Orada aldığın sürelerin sana katkısı ne oldu.

METİN: Aslında ben sene başından beri istiyordum oynamayı. Geçen sene milli takımdan elendikten hemen sonra ben Genel Menajer Mithat abiye gittim ve oynayabileceğim bir yere yollamalarını istedim. Onlar beni oynatacaklarını söylediler ama böyle olmadı. Ben her gün gerek Coach David Blatt’e, gerek de Mithat Demirel abiye giderek ayrılmak istediğimi söylüyordum. En sonunda Okben transferinde takas gibi oldu. Orada biraz zorlandım çünkü 3 numara gibi oynatıldım, bu kendi pozisyonum değildi ama yine de süre bulmaya başlamıştım.

* Sizin jenerasyonunuz da dahil, hep alt yapılarda büyük başarılar yakalarken, bunu üste taşıyamama sıkıntısı var, bunun nedeni ne ve siz değiştirebilecek misiniz?

BERK: Bunu yapabilen birkaç oyuncu var. Cedi, Furkan Okben... Bunun sinyallerini veriyoruz. Bence oynadıkça her oyuncu kendisini gösterebilecek seviyeye gelecektir. Sonuçta en üst seviye ve şu anda Türkiye Ligi çok iyi durumda. Her takımın çok iyi yabancıları var. Ben geçen sene Fenerbahçe’deydim ve inanılmaz bir takım vardı. Euroleague şampiyonunda bulunmak benim için çok önemli tecrübeydi. Onlardan yararlanarak bu sene kendi göstermek istiyorum.

* Kendi aranızda bunu konuşuyor musunuz, nasıl fırsat bulacağınız konusunda?

BERK: Furkan ile konuştum. Hatta bu transfer döneminde Banvit ile de görüşüyordum. Furkan geçen sene Efes’te süre bulamayınca NBA’e gidebilmek için kendi isteğiyle ayrıldığını ve Banvit’e gittiğini anlattı. Sonucu da ortada zaten.

METİN: Biz bence 94-95-96 jenerasyonları ve sonrası rakiplerimizden iyi oyuncu olduğumuzu kanıtladık. Çünkü her kategoride biz şampiyon oluyorduk. Ama bir iki yıl sonra onlar Euroleague seviyesinde oynuyor. Burada bizim en önemli eksiğimiz oynamak. Çünkü oradaki çocukların hepsi en azından Adriyatik Ligi'nde oynuyor. Bizde de Furkan ve Cedi oynadı, NBA’e gitti. Bence bizde de çok yetenekli oyuncular var, sadece bizlere oynamak için fırsat yaratılması gerekiyor.

Para değil, süre lazım

Çalışmak da yetmiyor!

* Alt yapılarda bu kadar başarılı olup, üst yapıda şans bulamayınca mental olarak çalışma temponuzda bir düşüş oluyor mu?

BERK: Psikolojik olarak iniş çıkış yaşıyorsunuz ama mesala ben kendimden örnek vereyim; oynamamak sizi daha fazla çalışmaya itiyor. Demek ki ben yeterli değilim. Oynamamak dünyanın sonu değil, çalışmaya devam ettikçe fırsat bulduğunuzda kendinizi gösterebilirsiniz.

METİN: İstediğimiz kadar çalışalım, ben 7 saat salondan çıkmayayım ama o sahaya girmedikçe, ya da girdikten sonra ilk şutu kaçırdığınızda kenara geldiğinizde ister istemez özgüven eksikliği oluyor. Tabii ki çalışmaya devam edeceğiz ama bence burada en önemlisi özgüven. O olmadıkça isterseniz sahada yatın yine de istediklerinizi yapamıyorsunuz. Bu sene Giresun’a gittiğimde çok fazla genç vardı ve nasıl çalıştığımızı biliyorum.

Fedakarlık yaparak geldik

* Bu seneki Karşıyaka tercihlerinizde maddi anlamda da fedakarlık var mı, hep Teodosic örneği verilir, siz de oynamayı ön planda tutacak mısınız?

BERK: Benim bu sene Fenerbahçe’ye göre çok büyük kaybım var ama ben oynamayı seçtim. Bunu ailemle de tartıştım. Zaten sen kendini gösterdikten sonra o para ve şöhret gelecektir. Ben fedakarlık yapmaya hazırım.

METİN: Sezon bittiğinde ben de menajerim Mirsad abiyle konuştum. Hiçbir şekilde para konuşmak istemiyorum, beni sadece oynayabileceğim, kredimin olabileceği bir yere götür dedim. Karşıyaka’yı seçtim, maddi anlamda hiçbir şey konuşmadım, sadece dakika istedim.

* Paramı alıp, oturayım mantığı çok fazla dile getiriliyor, o zaman siz bu görüşte değilsiniz?

BERK: İnsanlar her türlü eleştiriyi yapabilir ama bu sözler bizi üzüyor. Biz bu sene Egehan ve Ahmet ile birlikte neredeyse bütün günümüzü salonda geçirdik. Diğer gençlerin de böyle olduğunu düşünüyorum.

METİN: Evet bu çok söyleniyor ama ben öyle hiç kimseye rastlamadım. Benim konuştuğum herkes oynamak istiyor. Para zaten kazanılır, bunu herkes biliyor.

O zaman tercih hataları mı diyelim?

METİN: O da olabilir ama başka faktörler de var. Kulüp de bırakmıyor olabiliyor. Bunlar yaşanır ama biz de konuşuyoruz, ne Berk’in, ne benim etrafımda böyle birisi bulunmadı. Çalışmasak buralarda olamazdık.

Para değil, süre lazım

Milli forma hayalimiz

* Peki şimdi milli takım, burada bulunmak nasıl ve kadroda olma olasılığınızı ne kadar görüyorsunuz?

BERK: Buraya geldiğim için çok mutluyum. Bu sene kendimi çok gösteremesem bile Ufuk abi beni çağırdı, güvendiğini belli etti, bizi görmek istedi. Kendisine teşekkür ediyorum. Burada çok üst seviye oyuncularla oynuyoruz. Bence iyi bir kamp dönemi geçiriyoruz. Sonuçta ülkemizde bir Avrupa Şampiyonası var ve herkes çok istekli. Kadroda girerim-girmem bilmiyorum ama burada bulunmak bile çok büyük bir onur.

METİN: A Milli Takıma ilk kez geçen sene çağrılmıştım, Ender abi vardı. Bana oraların hep çok farklı olduğunu söylüyordu. Geçen sene iki maça çıktım takımla ve gerçekten çok değişim seviye olduğunu anladım. Bu sene biraz daha tecrübeliyim. Ersan abi gelir mi gelmez mi biliyorum ama gelmeyecekse onun boşluğunu doldurmak için her şeyi yapacağım. Şampiyonanın burada olduğu açıklandığından bu yana, kadroda olmanın hayalini kuruyorum.

Oynarsak çözeriz

* Berk senin penetre konusunda önemli yeteneğin var ama şut konusunda eksiklerin var gibi, Metin senin pozisyonuna göre çok iyi şutun var ama mücadele kısmında geride kalıyorsun, siz kendinizi nası değerlendiriyorsunuz?

BERK: Dediğiniz gibi 3 senedir eksiklerimi kapatmak için gerçekten çok uğraştım, sürekli özel antrenmanlar yaptım, hocayla da özel olarak çalıştım. Ama belli bir noktadan sonra özgüven de gerekiyor. Sahada o süreleri aldıkça, özgüven yerine geliyor, daha iyi oynuyorsunuz, eksiklerinizi gideriyorsunuz. Şutum konusunda bazı sıkıntılarım vardı ama giderek bunları da aşıyorum. Biraz tecrübe eksiğim var ama bunu da oynayarak aşabilirim.

METİN: Benim aslında dışarıdan bakıldığında anlamak çok zor değil. O mücadeleye girememe nedenim fizik eksikliğimdi. Hala eksiklerim var ama fizik olarak açıklarımı kapamaya başladım. Biraz daha kas oranını artırırsam, daha güçlü hale geleceğim ve o zaman yapabileceklerimi çok iyi biliyorum.

Milli halterci Ayşegül'e memleketinde coşkulu karşılama

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber