Periler çıtayı yukarıda tutacak

A Milli Kadın Basketbol Takımı Kaptanı Şaziye İvegin Üner, "Kadın basketbolunda son 10 yılda çok büyük yol katettik. Oradan aşağı inmek istemiyoruz" dedi.

Periler çıtayı yukarıda tutacak

A Milli Kadın Basketbol Takımı Kaptanı Şaziye İvegin Üner, Türkiye'nin kadın basketbolunda son 10 yılda büyük yol katettiğini belirterek, bu seviyeden aşağı inmek istemediklerini söyledi.

Şaziye, A Milli Kadın Basketbol Takımı'nın 2017 FIBA Kadınlar Avrupa Şampiyonası Elemeleri hazırlıkları çerçevesinde Ankara'da yaptıkları kampta AA muhabirinin sorularını yanıtladı. Elemeleri başarıyla geçerek Avrupa Şampiyonası'nda yer almak istediklerini belirten Şaziye, "Kadın basketbolunda son 10 yılda çok büyük yol katettik. Oradan aşağı inmek istemiyoruz. Aramıza katılan yeni arkadaşlarımız da bizi oraya taşıyacak" dedi.

Avrupa Şampiyonası elemelerindeki ilk rakipleri İsrail'i değerlendiren Şaziye, "Uluslararası platformda uzun zamandır İsrail ile karşılaşmadık. Açıkçası onları çok iyi tanımıyoruz ama izleyeceğiz. Çok koşan bir takım olduklarını biliyoruz, biz de genç ve enerjik bir ekibiz. İyi bir sonuç almak ve rövanşa avantajlı gitme amacındayız" diye konuştu.

Statüdeki değişiklik

Şaziye, Avrupa Şampiyonası elemelerinin statüsünde bu sene değişiklik yapıldığını ancak bu değişikliğin hedeflerini etkilemeyeceğini belirtti. Yapılan değişiklikle eleme müsabakalarına ligler devam ederken çıkacaklarını vurgulayan milli sporcu, şöyle devam etti: "2017 yılında Avrupa şampiyonu olarak kürsüye çıkmak istiyoruz. milli takımda bulunan birçok arkadaşımız, hem Türkiye ligi hem de Avrupa kupası oynuyor. Maçlarımızı cumartesi-çarşamba ya da perşembe-pazar oynuyoruz. Bu tempoya alışık olduğumuz için yorgunluk olacağını düşünmüyorum. Ritmi kaybetmeden devam etmek, belki bizim açımızdan daha pozitif olacaktır. Avrupa Şampiyonası elemelerinde yapılan değişikliğin yorgunluk yaratacağını düşünmüyorum."

Olimpiyatlarda hedef madalya

A Milli Kadın Basketbol Takımı Kaptanı Şaziye, takım olarak bir başka hedeflerini de olimpiyat madalyası olarak belirlediklerini ifade etti. Olimpiyat elemesi müsabakalarına da çıkacaklarına değinen Şaziye, "Hem kendi hedefim, hem takım olarak hedefimiz olimpiyat oyunlarında ikinci kez yer almak" dedi.

2012 Londra Olimpiyatları'nda mücadele ederek bir ilke imza attıklarını anımsatan Şaziye, "Kürsüye çıkma şansını Rusya maçıyla kaçırmıştık. Bu kez aynı şanssızlığı yaşamak istemiyoruz. Olimpiyatlara katılmak ve oradan madalya alarak ülkemize dönme hedefindeyiz" ifadelerini kullandı.

Takımda yer alan oyuncuların, A Milli Kadın Basketbol Takımı Başantrenörlük görevine getirilen Aziz Akkaya ile uzun yıllardır beraber çalıştığını kaydeden Şaziye, "Aziz Ağabey, gerek altyapılarda, gerek üst seviyede, gerekse de kulüp düzeyinde birçok oyuncuyla çalıştı. Bizi çok iyi tanıyan bir antrenör. Elde ettiğimiz başarıların üzerine onunla beraber daha büyük başarılar ekleyeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

"Ankara seyircisi bizi yine yalnız bırakmayacaktır"

Şaziye İvegin Üner, Ankara seyircisinin her zaman kendilerine büyük bir destek verdiğini belirterek, "Olimpiyat elemelerinde de dünya şampiyonası sırasında da harikaydılar. Ankara seyircisi cumartesi günü bizi yine yalnız bırakmayacaktır" diye görüş belirtti.

Ankara Spor Salonu'nu dolduran seyircilerin çok güzel bir atmosfer oluşturduğunu vurgulayan takım kaptanı Şaziye, şunları kaydetti: "Oyuncular olarak onlarla beraber burada oynamaktan büyük zevk alıyoruz. Cumartesi günkü heyecanımızı onlarla paylaşmak ve hepsine güzel bir oyun seyrettirmek istiyoruz. Eminim ki onlar da bizi yalnız bırakmayacaklardır. Seyircimizin desteğine ihtiyacımız olacak."

A Milli Takım, İzlanda ve Andorra hazırlıklarına başladı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber