Rıza Kayaalp kimdir? Kaç yaşında?

Dünya Güreş Şampiyonası'nda dün finale yükselen Rıza Kayaalp bugün Kübalı Oscar Pino Hinds ile karşılaştı. Kayaalp rakibine 3-1 üstünlük sağlayarak altın madalyayı kazandı. Bu gurur verici gelişme sonrası bir kez daha "Rıza Kayaalp kimdir? Kaç yaşında?" soruları sorulmaya başlandı.

Rıza Kayaalp kimdir? Kaç yaşında?

3. kez Dünya Güreş Şampiyonası'nda altın madalya kazanan Rıza Kayaalp şampiyonluğuna bir yenisini daha ekledi. Finalinde Kübalı Oscar Pino Hinds'i 3-1 mağlup eden Kayaalp, 4. kez Dünya Şampiyonu oldu.

Törende bayrağımızı gururla dalgalandıran Rıza Kayaalp'in bu başarısının ardından hakkındaki bilgiler araştırılmaya başlandı.

RIZA KAYAALP KİMDİR?

10 Ekim 1989 tarihinde Yozgat’ın Kavurgalı köyünde dünyaya geldi. İlkokul eğitiminin ardından 2000 yılında Yozgat Güreş Eğitim Merkezi’nde (GEM) Aydın Dal, Mustafa Doğan ve Mustafa Başer gözetiminde Grekoromen Stilde güreşe başladı.

İlk uluslararası madalyasını Yıldızlar kategorisinde 2005 Yılında Arnavutluk Tiran şehrinde 100 kiloda tüm rakiplerini yenerek Yıldızlar Avrupa Şampiyonu olarak kazandı. Aynı yıl Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Spor Kulübüne transfer olarak Olimpiyat Şampiyonu olan Mehmet Akif Pirim’in gözetimde hem sporda hem de eğitim alanında hızla basamakları tırmanan Kayaalp, 2006 yılında liseden mezun olduktan sonra, Aksaray Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunu kazanarak bu okuldan da mezun oldu.

İlk Uluslar arası madalyasını Yozgat GEM’de alan Kayaalp, Lise yıllarında ASKİ Güreş kulübüne transfer oldu. ASKİ’de, Teknik direktörlük yapan Mehmet Akif Pirim’in elinde yetişti. Çocukluğundan beri güreşin içinde büyüyen Kayaalp, Olimpiyat, Dünya ve Avrupa şampiyonalarında sayısız madalya aldı. Dünya Güreş Birliği tarafından dünyanın en iyi güreşçisi seçildi.

Brezilya'nın Rio de Janeiro şehrinde düzenlenen 2016 Yaz Olimpiyat Oyunları'nda grekoromen stil 130 kiloda gümüş madalyanın sahibi oldu.

Emre Mor yeni saç stlini böyle paylaştı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber