Şalvar Güreşi Şampiyonası K.Maraş'ta yapıldı

32 ülkeden 300 sporcunun mücadele ettiği Şalvar Güreşi Şampiyonası K.Maraş’ta yapıldı.

Şalvar Güreşi Şampiyonası K.Maraş'ta yapıldı

Tarihi çok eski yıllara yıllara dayanan ve genellikle Kahramanmaraş yöresinde yapılan şalvar güreşlerini dünyaya tanıtmak amacıyla gerçekleştirilen Şalvar güreşleri şampiyonası Kahramanmaraş belediyesinin sponsorluğunda gerçekleşti. Şalvar Dünya Şampiyonasına Türkiye’nin yanısıra; Rusya, İran, Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, K.K.T.C, Adige, Yakutistan, Dağıstan, Karadağ, Belarus, Ukrayna, Kranodar, Bosna Hersek, Gürcistan, Kırım, Pakistan, Makedonya, Bulgaristan, Çeçenistan, İnguşetya, İran Erbil, Moldova, Sırbistan, Çuvasiştan, Kransnodar, Özbekistan, Moğolistan ve Tacikistan’dan toplam 300 sporcu katılacak. “Geçmişin İhtişamını Geleceğe Taşıyoruz, Dünyaya tanıtıyoruz.” Sloganı ile yapılacak olan bu şampiyonada şalvar güreşi tüm dünyaya tanıtıldı.

ŞALVAR GÜREŞİ NEDİR

Kısa şalvar adından da anlaşılacağı gibi keçi yününden yapılır.Şalvarın ağız kısmına kösele deri dikilir.Bağı ise kalın örme ipten yapılır. Kısa şalvar diz üstünde baldırın orta yerine gelecek uzunlukta dizayn edilir.

TARİHÇESİ

Genellikle Kahramanmaraş İl merkezi ve ilçelerinde icra edilen bu Güreş çeşidi yıllardır yapıla gelmektedir. Şalvar güreşi çok eski geleneklere dayanan ve Türkmenler tarafından yapılan bir güreş türüdür. Kahramanmaraş yöresinde yapılan tüm güreşlerde bu tür şalvar kullanılır. Yapılışı çok eskilere dayanan bu güzelim Güreş şimdi sadece Kahramanmaraş'ın Bertiz , Baydemirli ve çevresinde yılda bir defaya mahsus olmak üzere Festival şeklinde tanzim edilerek bu ananenin yaşatılmasına çalışılmaktadır.

Şalvar Güreşinde Teknik Uygulama

1-Kısa şalvar güreşinde tüm teknikler ayakta yapılır.

2-Rakip alta düştüğü anda bir tek hamle şansı verilir. Bu hamlede sonuç olmaz ise genelde ayağa kaldırılır.

3-Dengenin son derece önemli olduğu güreş sporunda Ayakta muazzam bir denge unsuru oluşturan kısa şalvar güreşleri ata sporumuza birçok şampiyonunun kazandırılmasında bir hayli büyük yararları olmuştur.

Güreşçilerin Kıyafetleri

Güreşçiler, şalvar giyinmiş ve ayakları yalın ayak olacaktır. El ve ayak parmaklarında,

bileklerinde ve ellerinde yüzük, bilezik, kemer gibi aksesuarlar bulunduramazlar.

Sağ ve sol ayak bileklerine kura numaralarına göre mavi veya kırmızı paça bağ bağlarlar. Güreşçilerin vücudu yağlı olamaz. Yağlı olduğu tespit edildiği takdirde, müsabakalardan diskalifiye edilirler.

Şalvar Güreşlerini ilerdeki sayılarımızda detaylı bir şekilde ele alacağız.

Haluk Yürekli: 'Korkmayın beyler...'

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber