Şampiyonluk haritası

Kupa hasretine nokta koymak isteyen Fenerbahçe yönetimi yeni sezona daha planlı bir şekilde hazırlanıyor.

Şampiyonluk haritası

CELAL UMUT EREN

Finansal Fair Play kriterlerini yerine getirdikten sonra sarı-lacivertli idareciler ve teknik heyet yeni oyuncuların gelişini daha erkene çekme adına çalışmalarını hızlandıracak. Ağustos başında transferi bitirmek isteyen Fenerbahçe’de, Ersun Yanal da 2013-14 ruhunu geri döndürecek.

Spor Toto Süper Lig’de son şampiyonluğunu 2014’te kazanan Fenerbahçe, artık başarısızlıkları bitirip geleceğe bakmak istiyor. Özellikle geçen sezon büyük hayal kırıklıkları yaşayan sarı-lacivertliler, yeni sezona girerken temkinli ve sıkı bir planla başlıyor. Hem Başkan Ali Koç’un ilk senesi olması hem de sportif direktör Damien Comolli’nin ülkeyi yeterince tanımaması nedeniyle yaşanan aksaklıkların artık giderilmesi hedefleniyor.

Fenerbahçe Yönetimi, Comolli ve Ersun Yanal, 2019-20 sezonuna planlı ve sistemli giriş yapacak. Artık 4. yıldızı takmak isteyen, 11 yıllık Şampiyonlar Ligi hasretiyle devam eden ve 5 yıldır kupa alamayan Fenerbahçe’nin transfer, idari ve teknik açıdan yol haritası şöyle:

- Fenerbahçe’nin ilk işi UEFA Finansal Fair Play kriterleri. Şu anda özellikle bonservisiyle transfer yapmak istemeyen sarı-lacivertliler, UEFA’nın kendilerine tanıdığı 1 aylık ek sürede en az 35 milyon euro toplamak zorunda. 30 milyon euroya yakın bir bütçe ‘Fener Ol’ ile geldi. Diğer kalan kısım Eljif Elmas ve Zajc gibi talipleri olan futbolcuların satışıyla mümkün olabilir. Ayrıca Hasan Ali’ye son olarak West Ham’ın ilgi göstermesi, Ozan Tufan’a da çeşitli takiplerin olmasıyla bu açığın kapanacağı öngörülüyor.

Emre faktörü

-UEFA sorunu aşıldığı anda transferde daha özgür hareket edilecek. Fenerbahçe’de amaç ağustos ayının başına kadar kadroyu şekillendirmek. Hem Ersun Yanal’ın listesi hem de Damien Comolli’nin çevresiyle bu iş en hızlı şekilde bitecek. Geçen sezon hem satış hem de alışı ağustos ayının sonuna bırakan sarı-lacivertliler büyük sıkıntı çekmişti.

-Teknik açıdan Ersun Yanal’ın planları hazır. Sık sık 2013-14 sezonundaki ruha vurgu yapan Yanal, 4-2-3-1 sistemini sezon içinde A planı yapacak. 4-3-3’ü de sık sık kullanan hocalardan olan tecrübeli teknik adam, yeri geldiğinde çift forvete dönecek ve hücumcu bir Fenerbahçe kuracak.

-Emre Belözoğlu’nun geri dönmesi halinde takımda eski ruhun daha hızlı yakalanması amaçlanıyor. Volkan Demirel’in kalmasına yönelik de ciddi bir istek sözkonusu. Emre, Volkan ve Mehmet Topal üçlüsünün takıma tıpkı 2014’teki liderlik etmesi isteniyor.

Galatasaray Belhanda'dan yoksun çalıştı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber