Chelsea Yönetim Kurulu Başkanı Bruce Buck, Süper Kupa finalinden önce “Biz Liverpool’la haftanın altı günü iş ortağıyız... Premier Lig’in değerini nasıl arttırırız diye çalışıyoruz... Haftanın bir günü de rakibiz, birbirimizi nasıl geçeriz diye yarışıyoruz” dedi... Bizim Kulüpler bu anlayışa ne zaman varacak acaba?
-Süper Kupa’nın Fransız kadın hakemi Frappart, özellikle ilk yarıyı neredeyse düdük çalmadan bitirdi... Oyunun hızını asla kesmedi... Bizim hakemler böyle bir yönetim anlayışını ne zaman yakalayacak acaba?
-Bizim Süper Lig’de bir kadın hakemin ucunda kupa bulunan bir derbi maçını yönettiğini, itirazsız, kazasız, belasız, küfürsüz o maçı bitirdiğini görecek miyiz acaba?
-Oyun sertti, kimse kimseye nefes aldırmadı... Buna rağmen, sertlik topa olduğu için çok uzun süre faul çalınmadı... Yere yatıp dakikalarca kıvranan olmadı... Zaman çalana rastlanmadı... Bizim ligde bunu görecek miyiz acaba?
- İki takım da hücumda çok kalabalıktı... Ama savunmalarında asla az adamla yakalanmadılar... Hep kalabalıktılar... Bizim takımlar savunmada sürekli niye az adamla yakalanıyorlar acaba?
- Maç 120 dakika oynandı, maç içindeki penaltı dahil, hakeme itiraz neredeyse hiç olmadı... Bizim ligde bu anlayışın yerleştiğine tanık olacak mıyız acaba?
- Maç bitti, kupayı Liverpool kazandı... Kırmızı Şeytanlar çift sıra dizilip, madalyalarını almaya giden Chelsea’li futbolcuları alkışladılar... Chelsealiler madalyalarını aldıktan sonra sahada kaldılar, kupayı kaldıran Liverpool’lu oyuncuları alkışladıktan sonra soyunma odasının yolunu tuttular... Bizim finallerden sonra bunları görmeye başlayacak mıyız acaba?
- Liverpool tribünlerinde onbinlerin tek ağızdan söylediği, insanın tüylerini diken diken eden şarkıları, bizim tribünler ne zaman söylemeye başlayacak acaba?
-Gördük ki, Avrupa futbolunda takımlarıyla, hocalarıyla, hakemleri ve seyircileri ile müthiş bir “kültür“ var... Biz bu futbol kültürünü yakalayacak mıyız acaba? Süper Lig‘in başlayacağı bugün, bu “acaba“lardan ders çıkartıp, uygulayabilecek miyiz acaba?