SCALA çelişkileri

Milan öncesi ve sonrası yaptığı açıklamalar birbirini tutmadı, uygulamaları şaşırttı

SCALA çelişkileriSCALA çelişkileri

Bir günde değişti

BEŞİKTAŞ'ın Milan karşısında aldığı farklı yenilgiyle birlikte Teknik Direktör Neevio Scala'nın da çelişkileri ortaya çıktı. Milan maçı öncesi Milliyet ekibiyle bir araya gelen, "Yeni bir yabancı istiyor musunuz?" sorusuna ısrarla, "Kesinlikle hayır. Elimdeki kadro bana yeter" yanıtını veren Scala, farklı yenilgi sonrası çark etti, istediklerinin alınmadığını söyledi. Hatta, dünya transfer rekortmeni Figo için, "İstedik, gelmedi" demesi şaşkınlık yarattı.

Yabancılar taşıyamadı

TEKNİK Direktör Scala'nın isteği üzerine alınan Nouma ve özellikle Karhan ve Khlestov'un Şampiyonlar Ligi'nde Beşiktaş'ı sırtlayacak isimler olmadıkları açıkca görüldü. Nouma kaleye şut bile çekemedi. Karhan, Bierhoff'un kafa vuruşuna seyirci kaldı. Sellami konusu anlaşılamadı. "Satılacak" denildi, UEFA'ya verilen listede adı gösterildi. Buna rağmen yine de Milan kadrosuna alınmadı. Scala'nın yere göğe sığdıramadığı Ayhan da bir kez daha kadro dışı kaldı.

Alternatif nerede?

SAĞ kanatta Nihat'ın oynamaması koskoca Beşiktaş'ı alt üst etti. Çünkü bu futbolcunun alternatifi ortada yoktu. Murat Alaçayır nedense hazır hale getirilemedi. Ertuğrul'un neden birden bire Samsun'a gönderildiği hala anlışalamıadı. Bu yüzden Nihat gibi Ahmet Dursun da alternatifsiz kaldı. Ahmet Dursun en formsuz günlerini geçirmesine rağmen zorunlu olarak oynatıldı. Forvete alternatif olarak gösterilen bir diğer isim Fazlı'nın da yetersizliği ortaya çıktı.

Şifo kulübede

ŞİFO Mehmet "Yaşlı, ağır kalıyor" diye kulübeye alındı. Ama yerine oynayan gençlerin de zaten ağır olduğu biliniyordu. Orta alanda pas yapacak, tekniğini ön plana çıkaracak tek adam olan Mehmet, uzun süre kenarda bekletildi. Fark açıldıktan sonra "kurtarıcı" diye sahaya sürüldü. Takıma İtalyan kondisyoner getirildi, ancak görüldü ki ekibin hala fizik - kondisyonu yetersiz. Özellikle maçların ikinca yarısında bu olumsuzluk ön plana çıkıyor. Kartal koşmuyor, yürüyor.

İtalya basını

'Scala'ya dört tokat'

Tutto Sport, "Büyük Milan'ın dönüşü" manşetini attı, Beşiktaş'ı eleştirdi

'Milan'ın dönüşü'

ŞAMPİYONLAR Ligi'nde önceki gece Milan'ın Beşiktaş'ı 4 - 1 yenmesi, İtalyan basınında "Büyük Milan'ın dönüşü" diye yorumlandı. Tutto Sport gazetesi, "Büyük Milan dönüyor" başlığını kullanırken, iç sayfasında da "Milan'dan Scala'ya 4 tokat" manşetini attı. Haberde, "Coco ve Bierhoff ayakkabılarının altını imzalıyorlar ve daha sonra kürsüye alışılmış bir biçimde Shevchenho çıkıyor" diye yazıldı.

'Beşiktaş eriyor'

LA Gazzetta dello Sport gazetesi, "Coco ve Shevchenko, ne aslanlar" başlığını kullanırken, "Helveg'in eli ile Türkler'in penaltısı... Milan panikteyken, Coco'nun kafa vuruşu ile gelen beraberlik. Daha sonrasında da Bierhoff ve Shevchenko'nun golleri ile Beşiktaş eriyor" yorumunu yaptı. Haberde, Teknik Direktör Alberto Zaccheronili Milan'ın 4 gol ile ilk maçta kendisini ispat ettiği belirtildi.

'Büyük bir gece'

GAZETEDE, Ukraynalı yıldız Shevchenko'nun Milan'a bir büyük gece daha yaşatarak, şimdiden Şampiyonlar Ligi'nde gol krallığı için en büyük aday olduğunu gösterdiği ifade edildi. Corriere dello Sport gazetesi de "Milan önce acı çekiyor ama sonra coşuyor" başlıklı haberinde, "Milan, yenik duruma düştükten sonra korku yaşadı. Ama 11 dakikada gelen üç gol ile zafere ulaştı" ifadelerini kullandı.

'Transfer yapmayacağız'

Bilgili, son noktayı koydu: 'Yeni bir yabancı söz konusu değil'
Bilal Meşe
BEŞİKTAŞ'ta Milan yenilgisi sonrası yeni bir yabsancı transferi Teknik Direktör Scala tarafından gündeme getirildi ama Başkan Serdar Bilgili, bunun söz konusu olmadığını söyledi.
Milona'da ABD'ye giderken havaalanında açıklama yapan Bilgili, "Yeni bir yabancı söz konusu değil. Transfer yapmayacağız" dedi.
Milan yenilgisi nedeniyle umutların tükenmemesi gerektiğini belirten Bilgili, şöyle konuştu:
"San Siro Stadı'nın atmosferinden etkilenmemek mümkün değil... Takımda ilk kez böylesi sahalara çıkan oyuncu sayısı oldukça fazla... Heyecanlanmaları ve panik yapmaları normal... Sahaya çıktığınız anda zaten o atmosfer sizi boğuyor. Ama gerçek Beşiktaş bu değildi. İyi günündeki bir Beşiktaş bu Milan'ı yenerdi. Ancak paniğe gerek yok. Önümüzde Fenerbahçe ve ardından da Barcelona maçları var. Bir bütün olmalıyız bu takıma destek vermeliyiz. Medyada fazla yüklenmemeli, bu takımı yerle bir etmemeli. Bu sonucu unutmalıyız, kafamızdan silmeliyiz. Önümüze bakmamız gerekir. Henüz her şey bitmiş değil. Bu takımın moral motivasyona ihtiyacı var."

'Bu nasıl takım?'

Vöeller gözlerine inanamadı, "Beşiktaş Şampiyonlar Ligi için çok yetersiz" açıklamasını yaptı.

Milan - Beşiktaş maçını Alman Milli Takımı Teknik Direktörü Rudi Vöeller de seyretti.
İtalyan takımının Alman yıdızı Bierhoff'u izlemek için Milano'ya gelen Rudi Vöeller, Milliyet'e yaptığı açıklamada, Beşiktaş'ı çok yetersiz bulduğunu söyledi ve "Bu nasım takım" dedi.
Vöeller şöyle devam etti:
"Beşiktaş oyuna iyi başladı, golü de buldu. Beraberlik golü yiyene kadar da iyiydi. Ama o golü yedikten sonra tamamen değiştiler, büyük hatalar yaptılar, fark yediler. Gözlerime inanamadım. Özellikle defanstaki oyuncular Milan forvetlerine gollerde çok rahat topa vurdurdular. Şampiyonlar Ligi'nde hiç şansları yok."
Vöeller, Siyah - Beyazlı futbolcuların çoğunluğunun panik yaptığını ve bu nedenle de top kaybettiklerini söyledi.

Beşiktaşlılar ne diyor?

G.Saray'ın kurbanı
Aykut Oray
BEŞİKTAŞ bence Galatasaray'ın başarısının kurbanı oldu. Avrupalılar geçen yıl Milan'ı, bu yıl Real madrid'i yenen Galatasaray'ın hıncını Beşiktaş'tan aldılar. Özellikle yabancı hakemler bu konuda çok kararlı. Beşiktaş'ın yediği ilk gol öncesi verilen faul kararı bir facia. Tabii bu hakem faciasına bir de Halilagiç ile Karhan'ın kötü oyunu eklenince fark geldi. Ama ne olursa olsun Beşiktaş pes etmemeli.

Yenmesini öğrenecek
Hülya Avşar
MAÇI izlemedim. Ama Beşiktaş'ın yenilgisi beni çok üzdü. Ama günün birinde Beşiktaş da yenile yenile Galatasaray gibi Avrupalı devleri yenmesini öğrenecek. Bu açıdan umutluyum. Transfer gerekip, gerekmediği konusunda ise herhangi bir fikrim yok.

İlk kez utanıyorum
Yalçın Doğan
BEŞİKTAŞLI olmaktan ilk kez utanıyorum. Ama aynı zamanda önce Teknik Direktör Scala'ya, sonra da futbolculara çok kızıyorum. Böyle korkak futbol oynayan, galip olduğu 15 - 20 dakikalık sürede ayakları titreyen, güveni sıfır olan futbolcularla ne Avrupa gider, ne de lig.

Şapka düştü kel göründü
Vedat Okyar
BEŞİKTAŞ, Şampiyonlar Ligi'ne kaldı. Biz seyredenler keyif aldık. Futbolcular, camianın insanları onur yüklendiler, prestij kazandılar. Buraya kadar tamam. Son oynanana benden yana tamam yok. Şampiyonlar Ligi'nde oynayan bir takım bu görüntüde olmamalı. Bana göre Beşiktaş maç kaybetmedi, utanarak döndü. Her maç ayrı oynanır. Bu maçlar hem puan, hem parda, hem prestij maçları. Futbolculara bunlar iyi anlatılabilirse yukarıda listede olanlar kazanılabilir. Sezon başırndan beri "Bu takıma bir değil, iki yabancı oyuncu lazım" dedik, durduk. Haklı çıktığıma üzülüyorum. Milano'da şapka düştü, kel göründü.

Bu sonuç sürpriz olmadı
Metin Keçeli
BU sonuç benim için sürpriz olmadı. Çünkü Beşiktaş bu sezon sadece Rusya'da iyi oynadı. Diğer tüm resmi maçlarında şansının yardımıyla kazandı. Adanaspor karşısında dökülen Beşiktaş'ın üç gün sonra Milan'dan puan almasının zor olduğu biliniyordu. Kadronun takviyeye ihtiyaçı var. Bu görüşlerim ilk maçtan itibaren değişmedi. Beşiktaş, Şampiyonlar Ligi'nde daha önce katıldığı sezonda bile bu kadar kötü oynamamıştı.

Beşiktaşımız bu olmnamalıydı
İsmail Ünal
MİLAN kötüydü ama biz daha da kötüydük. Bizim için önemli olan Şampiyonlar Ligi. Sonuç neyse de... Futbol açısından bizim Beşiktaşımız bu olmamalıydı. Ürkek, silik, korkak. Sadece rakibinin ataklarını uzaklaştırmak ve gol yememek için sahaya çıkmış bir takım... Ama her şey kaybolmuş değil. Beşiktaş gereken mücadeleeyi bu noktadan itibaren yapabilirse yine şanslı olabilir. Barcelona maçı dönüm noktası. Doğrusu bu futbolu beklemiyorduk.

İyi günler beklemiyor
Ali Gültiken
ÖNCELİKLE bu maçla ilgili olarak hayal kırıklığına uğradığımı belirtmeliyim. Bu kadar mahkum ve kötü bir futbol beklemiyordum. Daha arzulu, istekli bir Beşiktaş bekliyordum. Fakat sahada bugüne kadar söylenenlerin tersinin yapıldığını gördük. Oyunu tamamen kendi alanında kabul eden, kazanmayı haketmeyen bir takım. Maçın tamamında rakip kaleye tek şut yok. Elbette karşımızdaki takım Milan, diye düşünülebilir. Ama onlara bu takımın dokuz as oyuncusunun olmadığını da hatırlatmak isterim. Bu kadro ile Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi'nde fazla şansının olmadığını söylemek için futbol uleması olmaya gerek yok. Beşiktaş'ı bu ligde iyi günler beklemiyor.

Felipe Melo İstanbul'da

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber