Sporda şiddetin cezası artıyor

AK Parti, sporda şiddetin önlenmesine ilişkin 20 maddelik yasa teklifini TBMM’ye sundu. Cezalarda artırıma gidilirken grup Başkanvekili Mehmet Muş, tüm meclisten destek beklediklerini duyurdu. Muş, “Amacımız sporda şiddeti, hakareti, küfrü engellemek, bunu minimize etmek” ifadelerini kullandı.

Sporda şiddetin cezası artıyor

ŞEBNEM HOŞGÖR

AK Parti, sporda şiddetin önlenmesine ilişkin 20 maddelik kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu. Grup Başkanvekili Mehmet Muş, “Amacımız sporda şiddeti, hakareti, küfrü engellemek, bunu minimize etmek ve sporun, ruhuna uygun şekilde izlenmesini sağlamak” diyerek, tüm milletvekillerini tekliflerine destek vermeye çağırdı. Eski spor bakanları Osman Aşkın Bak ile Akif Çağatay Kılıç’ın ilk imza sahibi oldukları teklifle getirilen belli başlı düzenlemeler şöyle:

KAPSAM GENİŞLİYOR: Taraftarların sürekli veya geçici olarak gruplar halinde toplandıkları yerler, gidiş ve geliş güzergahları, takım veya taraftarların toplu olarak seyahat ettikleri araçlar, takımların kamp yaptığı yerler de “spor alanı” sayılacak. Müsabaka alanı kapsamına, sporcu çıkış tünelleri, yedek sporcu kulübeleri, hakem odaları, soyunma odaları ve koridorları da eklenecek.

SEYİR İÇİN DE BİLET: Bilet tanımı yeniden yapılarak, elektronik biletle giriş yapılmayan müsabakalarda “usulsüz seyirci girişi” fiillerine karşı yaptırım imkanı sağlanacak.

E-BİLET: Futbolda TFF Süper Lig ve 1. Ligde zorunlu olan elektronik bilet ve kart uygulamasına, futboldaki diğer ligler ile basketbol, voleybol ve hentbol branşlarında da geçilecek.

İki katına çıkıyor

BİYOMETRİK KONTROL: Yasaya eklenen hükümle, seyircilerin müsabaka ve seyir alanlarına girişinde biyometrik yöntemlerle kimlik doğrulama sistemleri kurulabilecek. Bu sayede elektronik kartların sahipleri dışında kullanımı önlenecek.

CEZALAR AĞIRLAŞIYOR: Bulundurulması suç oluşturan silahları “müsabaka, seyir, özel seyir ve antreman alanları ile takım veya taraftarların toplu olarak seyahat ettiklere araçlara sokan” kişiler hakkında da Silah Kanunu’nun ek 1. maddesi uyarınca, ilgili kanunlarında düzenlenen cezaları 2 katı olarak uygulanacak. Bu alanlara kesici, ezici, bereleyici veya delici aletler ile patlayıcı, parlayıcı, yanıcı veya yakıcı maddeleri sokan kişilere 6 aydan 2 yıla kadar hapis, bu maddeleri sözkonusu alanlarda seyircilere temin edenlere 2 yıldan 5 yıla kadar hapis, kullananlara 1 yıldan 5 yıla kadar hapis, bu maddeleri kullanarak müsakaba veya antreman düzenini bozanlara fiili daha ağır ceza gerektiren bir başka suç oluşturmadığı takdirde 100 güne kadar adli para cezası, bu alanlara uyuşturucu uyarıcı madde ya da alkollü içecek sokanlara da fiili daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde 30 gün adli para cezası verilecek.

USULSÜZ SEYİR CEZALARI: Müsabaka ve seyir alanlarına biletsiz giren ya da kendisine ait elektronik kartı başkasına kullandıranlar 50 günden az olmamak üzere adli para cezası ile cezalandırılacak. Bu suçun spor müsabakalarına seyirci olarak katılmaktan yasaklanmış bir kişi tarafından işlenmesi halinde verilecek para cezası miktarı 200 günden az olamayacak. Kaçak seyirciyi kabul eden veya kabul edilmesini sağlayana 50 günden az olmamak üzere adli para cezasının yanısıra 1 yıla kadar hapis cezası da verilebilecek. Yetkisiz biçimde elektronik kartı üreten, satan, devreden, satın alan ve bulunduranlara 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 500 günden 10 bin güne kadar adli para cezası uygulanacak. Bu kartı kendi kullanımı için kabul eden veya bulunduran kişi de 2 yıla kadar (Şu anda 1 yıla kadar) hapis cezası alacak.

ŞİDDETİ TEŞVİK AÇIKLAMALARI: Sporda şiddeki teşvik edecek şekilde basın ve yayın yoluyla açıklamada bulunanlara halen 3 ay seyir yasağı tedbiri yasağı 1 yıla çıkarılacak.

Misli.com’da Canlı Bahis Perdesi Hangi Maçla Açılıyor?

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber