SUÇLULAR

Kapalı kapılar ardında bir dizi dolap döndürüldüğünü belirten eski yönetim kurulu üyesi Özerten, “Trabzon’daki ihaleye de fesat karıştırdılar" dedi

SUÇLULAR
Futbol Federasyonu eski yönetim kurulu üyesi Ufuk Özerten, Haluk Ulusoy federasyonunu topa tuttu.
Haziran ayında yapılan genel kurulda yeni yönetimde kendi isteği ile yer almayan Özerten, federasyon ile ilgili son gelişmeler üzerine suskunluğunu bozdu. Milliyet’e, Trabzon’daki tesis ihalesinden, hakemlere ödenen hayali ücretlere, Alaaddin Çakıcı’nın Ulusoy ve yönetimini tehdit etmesine varan bir dizi çarpıcı açıklamalar yapan Özerten’in dile getirdiği iddialar şöyle:

Bana baskı yaptılar
“Trabzon’daki ihalede bir sürü numara döndü. İhaleye girmesi için Trabzonlu bir arkadaşımı haberdar ettim. Sırf kendi istedikleri kişiye vermek için ihaleyi üç kez iptal ettiler. ‘Bu ihaleye fesat karıştırmaktır’ dedim. Bana baskı yaptılar, arkadaşımın ihaleden çekilmesini istediler. Yüzüme karşı söylemediler, kapalı kapılar ardında bir sürü dolap çevirdiler. Kararların hiçbirini imzalamadım. Sonra habersiz bir şekilde çok yüksek bir rakama yine diledikleri şirkete verdiler. Bu olay da soruşturmada."

Raporu sakladılar
“Kulüplere yüzmilyarlarca lira altyapı yardımı adı altında para verdiler. Bir baktık tesis yapacaklarına borçlarını ödemeye çalışıyorlar. Aydın’a Denizli’ye milyarlar gitti. Bakıyorsunuz hepsi yönetim kurulu üyelerinin memleketi. ‘Böyle şey olur mu ?’ dediğim zaman bana ‘Bu federasyonu Ufuk Özerten kurallarıyla mı yöneteceğiz ?’ dediler. Türk futbolu adına ne yaptılar ? Çıkmışlar ‘Biz devlete şu kadar milyon dolar kazandırdık’ diyorlar. Siz olmasaydınız da bu parayı devlet zaten kazanacaktı. Yayın ihalesinden oluk gibi para gelecekti."
“Ben sekiz yıl Allah rızası için görev yaptım. Kimseden korkum yok. Yeri geldi kelle koltukta dolaştım. Federasyonun çıkarlarını korudum. Başbakanlık Teftiş Kurulu raporunu yönetim kurulu üyelerinden sakladılar. İçeriğini başkan ve birkaç kişi dışında kimseye söylemediler."

Yazıktır, günahtır
“Federasyon 2004 yılı dış yayın ihalesini sattı. ‘Nasıl yaparsınız. Görevde olmayacağınız bir dönem ile ilgili nasıl böyle bir hakkı kendinizde görürsünüz ?’ dedim. Belki o gün çok daha yüksek fiyatlarla, o günün koşullarına göre önemli miktarlara satılacaktı. Ama dinlemediler."
“Bugüne kadar sustuysak Türk futbolu için sustuk. İspiyoncu olmadığımız için bazı şeyleri telaffuz etmedik. Ama bugün açılan soruşturma içinde o insanlarla adımın birlikte anılmasına asla izin vermem. Bunun hesabını kim görecek ? Türk futbolu çığrından çıktı. Yazıktır, günahtır. Havadaki sigara dumanını herkes görüyor. Git onu getir diyorlar. Federasyonun hali işte bu."
“Şimdi gelsinler hepsiyle canlı bir televizyon yayınında yüzyüze tartışalım. Hepsinin belgesi elimde. Cesaretleri varsa teklifimi kabul ederler. Halkın huzurunda kendilerini aklarlar."


Fatih Terim: "Hayatımızın en kötü performansımızı sergiliyoruz"

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber